Carhistory.gr Logo
  » racing » GRAND PRIX » GP 1894-1949
GP 1894-1949
GRAND PRIX

Από το 1906, που δόθηκε η εκκίνηση του θεωρούμενου ως πρώτου επίσημου GP έως την έναρξη του παγκόσμιου πρωταθλήματος της F1 το 1950, διεξήχθησαν εκατοντάδες ανάλογες αναμετρήσεις, κυρίως στην ευρωπαϊκή ήπειρο.

Αυτές αποτέλεσαν και την «κοιτίδα» του νέου τότε θεσμού, καθώς λειτούργησαν –κι ακόμη λειτουργούν- ως ιστορικές καταβολές του. Παρακάτω αναφέρονται σχεδόν όλες ανά έτος, αρχής γενομένης το 1894 και μέχρι το 1949. Θα πρέπει εδώ να διευκρινιστεί ότι ο όρος «Grand Prix» δεν είχε τότε τη σημερινή του τόσο συγκεκριμένη σημασία, καθώς συμπεριλάμβανε διάφορες κατηγορίες μονοθεσίων –αλλά και διθεσίων- αγωνιστικών.



Στα παρακάτω στοιχεία δε συμπεριλαμβάνονται οι «24 heures du Mans», το Targa Florio, η Indianapolis, το Mille Miglia και οι Ευρωπαϊκές Αναβάσεις.

Πρώτα όμως θα παρατεθούν ορισμένα πολύ χρήσιμα στοιχεία και πληροφορίες, που θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε το πνεύμα εκείνης της μεγάλης σε χρονική διάρκεια περιόδου.

Aπό τους αγώνες που διεξήχθησαν την περίοδο 1906-1949, κάποιοι θεωρήθηκαν από την «Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus» (AIACR) ως περισσότερο σημαντικοί από τους υπόλοιπους. Στην αρχή κάθε αγωνιστικής χρονιάς η ΑΙΑCR ανακοίνωνε στους ενδιαφερόμενους ποιοι ήταν αυτοί, ώστε να εστιάσουν περισσότερο τις προσπάθειές τους στους συγκεκριμένους του προγράμματος. Οι αγώνες αυτοί διακρίνονταν από την χαρακτηριστική ονομασία «Grandes Epreuves», φράση που σε ελεύθερη μετάφραση θα μπορούσε να αποδοθεί ως «δοκιμασίες με μεγαλύτερο συντελεστή». Ανάμεσά τους φυσικά συμπεριλαμβάνονται και εκείνοι που προσμέτρησαν στα πρώιμα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα της εποχής.

 

Aπό την αυγή κιόλας του μηχανοκίνητου αθλητισμού είχε θεσμοθετηθεί η διάκριση «Driver Of The Year», που αποδιδόταν ως το 1949 στον θεωρούμενο ως πιο επιτυχημένο πιλότο κάθε έτους, χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει ότι ο εκάστοτε «Οδηγός της Χρονιάς» ήταν και εκείνος που επιτύγχανε τα καλύτερα αποτελέσματα και τις περισσότερες νίκες. Οι πρώτοι επίσημοι παγκόσμιοι τίτλοι προέκυψαν στα μέσα της δεκαετίας του ’20, χωρίς όμως και να κατορθώσουν να μακροημερεύσουν ως θεσμός. Από τις αρχές της δεκαετίας του ’30 η προσπάθεια διεξαγωγής και απονομής πρωταθλημάτων εστιάστηκε στη γηραιά ήπειρο, όπως άλλωστε ήταν και το σωστό, αφού και η προηγούμενη απόπειρα για παγκοσμιοποίηση διαδραματίστηκε αποκλειστικά στην Ευρώπη. Κι αν εξαιρεθεί η περίοδος 1933-1934, όπου το Σπορ επανήλθε για λίγο στη διάκριση «Driver Of The Year», όλα εξελίχθηκαν ομαλά. Αν δεν μεσολαβούσε ο πόλεμος εναντίον των Ναζί και των συμμάχων τους, η μετάβαση προς ένα καλά οργανωμένο παγκόσμιο πρωτάθλημα οδηγών και κατασκευαστών θα ήταν ομαλότερη, ενώ θα είχε ξεκινήσει και νωρίτερα από το 1950…

Grandes Epreuves

GRANDES EPREUVES
1906 Γαλλικό GP: Ferenc Szisz, Renault AK
1907 Γαλλικό GP: Felice Nazzaro, Fiat
1908 Γαλλικό GP: Christian Lautenschlager, Mercedes GP
1912 Γαλλικό GP: George Boillot, Peugeot L76
1913 Γαλλικό GP: George Boillot, Peugeot L5
1914 Γαλλικό GP: Christian Lautenschlager, Mercedes 18/100
1921 Γαλλικό GP: Jimmy Murphy, Duesenberg
1921 Iταλικό GP: Jules Goux, Ballot 3L
1922 Γαλλικό GP: Felice Nazzaro, Fiat 804
1922 Iταλικό GP: Pietro Bordino, Fiat 804
1923 Ινδιανάπολις: Tommy Milton & Howdy Wilcox, Miller
1923 Γαλλικό GP: Henry Segrave, Sunbeam
1923 Ευρωπαϊκό GP Monza: Carlo Salamano, Fiat 805
1924 Ινδιανάπολις: Lora L.Corum & Joe Boyer, Duesenberg
1924 Ευρωπαϊκό GP Lyon: Giuseppe Campari, Alfa Romeo P2
1924 Iταλικό GP: Antonio Ascari, Alfa Romeo P2
1925 Ινδιανάπολις: Peter De Paolo & N.K.Batten, Duesenberg
1925 Ευρωπαϊκό GP Spa: Antonio Ascari, Alfa Romeo P2
1925 Γαλλικό GP: Robert Benoist & Albert Divo, Delage 2LCV
1925 Iταλικό GP: Gastone Brilli-Peri, Alfa Romeo P2
1926 Ινδιανάπολις: Frank Lockhart, Miller 122
1926 Γαλλικό GP: Jules Goux, Bugatti T39A
1926 Ευρωπαϊκό GP Lasarte: Jules Goux, Bugatti T39A
1926 Βρετανικό GP: Senechal & Wagner, Delage 15-S8
1926 Iταλικό GP: Louis Charavel, Bugatti T39A
1927 Ινδιανάπολις: George Souders, Duesenberg
1927 Γαλλικό GP: Robert Benoist, Delage 15-S8
1927 Ισπανικό GP: Robert Benoist, Delage 15-S8
1927 Ευρωπαϊκό GP Monza: Robert Benoist, Delage 15-S8
1927 Βρετανικό GP: Robert Benoist, Delage 15-S8
1928 Ινδιανάπολις: Louis Meyer, Miller
1928 Ευρωπαϊκό GP Monza: Louis Chiron, Bugatti T35C
1929 Ινδιανάπολις: Ray Keech, Miller
1929 Γαλλικό GP: William «Williams», Bugatti T35C
1930 Ινδιανάπολις: Billy Arnold, Summers-Miller
1930 Ευρωπαϊκό GP Spa: Louis Chiron, Bugatti T35C
1930 Γαλλικό GP: Phillipe Etancelin, Bugatti T35C
1931 Iταλικό GP: G.Campari & T.Nuvolari, Alfa Romeo
1931 Γαλλικό GP: Louis Chiron & Achille Varzi, Bugatti T51
1931 Βελγικό GP: «Williams» & Conelli, Bugatti T51
1931 Γερμανικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes SSKL
1932 Iταλικό GP: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
1932 Γαλλικό GP: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
1932 Γερμανικό GP: Rudolf Caracciola, Alfa Romeo Tipo B P3
1933 Μονακό GP: Achille Varzi, Bugatti T51
1933 Γαλλικό GP: Giuseppe Campari, Maserati 8C-3000
1933 Βελγικό GP: Tazio Nuvolari, Maserati 8CM
1933 Iταλικό GP: Luigi Fagioli, Alfa Romeo Tipo B P3
1933 Ισπανικό GP: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
1934 Μονακό GP: Guy Moll, Alfa Romeo Tipo B P3
1934 Γαλλικό GP: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
1934 Γερμανικό GP: Hans Stuck, Auto Union Type A
1934 Βελγικό GP: Rene Dreyfus, Bugatti T59
1934 Iταλικό GP: R.Caracciola & L.Fagioli, Mercedes W25
1934 Ισπανικό GP: Luigi Fagioli, Mercedes W25
1935 Μονακό GP: Luigi Fagioli, Mercedes W25
1935 Γαλλικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W25
1935 Βελγικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
1935 Γερμανικό GP: Τazio Nuvolari, Αlfa Romeo Tipo B 3.8
1935 Ελβετικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W25
1935 Ιταλικό GP: Hans Stuck, Αuto Union Type B
1935 Ισπανικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
1936 Μονακό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W25K
1936 Γερμανικό GP: Bernd Rosemeyer, Αuto Union Type C
1936 Ελβετικό GP: Bernd Rosemeyer, Αuto Union Type C
1936 Ιταλικό GP: Bernd Rosemeyer, Αuto Union Type C
1937 Βελγικό GP: Rudolf Hasse, Αuto Union Type C
1937 Γερμανικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
1937 Μονακό GP: Μanfrend von Brauchitsch, Mercedes W125
1937 Ελβετικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
1937 Ιταλικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
1938 Γαλλικό GP: Μanfrend von Brauchitsch, Mercedes W154
1938 Γερμανικό GP: Richard Seaman, Mercedes W154
1938 Ελβετικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W154
1938 Ιταλικό GP: Τazio Nuvolari, Αuto Union Type D
1939 Βελγικό GP: Hermann Lang, Mercedes W154
1939 Γαλλικό GP: Hermann Muller, Αuto Union Type D
1939 Γερμανικό GP: Rudolf Caracciola, Mercedes W154
1939 Ελβετικό GP: Hermann Lang, Mercedes W154
1946 Παρίσι GP: Raymond Sommer, Maserati 4CL
1946 Εθνών GP Geneva: Giuseppe Farina, Alfa Romeo 158
1946 Βαλεντίνο GP Turin: Achille Varzi, Alfa Romeo 158
1947 Ελβετικό GP: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1947 Ευρωπαϊκό GP Spa: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1947 Ιταλικό GP: Carlo Trossi, Alfa Romeo 158
1947 Γαλλικό GP: Louis Chiron, Talbot C39
1948 Μονακό GP: Giuseppe Farina, Maserati 4CL
1948 Ευρωπαϊκό GP Bremgarten: Carlo Trossi, Alfa Romeo 158
1948 Γαλλικό GP: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1948 Ιταλικό GP: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1948 Βρετανικό GP: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT
1949 Βρετανικό GP: Emmanuel de Graffenried, Maserati 4CLT
1949 Βελγικό GP: Louis Rosier, Talbot T26C
1949 Γαλλικό GP: Louis Chiron, Talbot T26C
1949 Ευρωπαϊκό GP Monza: Alberto Ascari, Ferrari 125

Driver Of The Year

DRIVER OF THE YEAR
1895: Emile Levassor, Panhard 4hp
1896: Emile Mayade, Panhard 8hp
1897: Gilles Hourgieres, Panhard 6hp
1898: Fernand Charron, Panhard 6hp & 8hp
1899: Rene de Knyff, Panhard 16hp
1900: Fernand Charron, Panhard 24hp
1900: «Levegh», Mors 24hp
1901: Henry Fournier, Mors 60hp
1902: Selwyn Edge, Napier 40hp
1903: Pierre de Crawhez, Panhard 70hp
1904: George Heath, Panhard 90hp
1905: Victor Hemery, Darracq 80hp
1906: Ferenc Szisz, Renault AK
1907: Felice Nazzaro, Fiat
1908: Christian Lautenschlager, Mercedes GP
1912: George Boillot, Peugeot L76
1913: George Boillot, Peugeot L5
1914: Christian Lautenschlager, Mercedes 18/100
1921: Jules Goux, Ballot 3L
1922: Felice Nazzaro, Fiat 804
1923: Carlo Salamano, Fiat 805
1924: Giuseppe Campari, Alfa Romeo P2
1925: Albert Divo, Delage 2LCV
1926: Jules Goux, Bugatti T39A
1927: Robert Benoist, Delage 15-S8
1928: Louis Chiron, Bugatti T35C
1929: William «Williams», Bugatti T35B
1930: Louis Chiron, Bugatti T35C
1933: Achille Varzi, Bugatti T51 & T54
1934: Hans Stuck, Auto Union Type A
1946: Raymond Sommer, Maserati 4CL
1947: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1948: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 158
1949: Alberto Ascari, Ferrari 125 & 166

ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
1925: ALFA ROMEO
1926: BUGATTI
1927: DELAGE

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
1932: ALFA ROMEO

EYΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ
1931: FERDINANDO MINOIA
1932: TAZIO NUVOLARI
1935: RUDOLF CARACCIOLA
1936: BERND ROSEMEYER
1937: RUDOLF CARACCIOLA
1938: RUDOLF CARACCIOLA
1939: HERMANN MULLER

ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Oι τεχνικές προδιαγραφές των μονοθεσίων και οι κανονισμοί διεξαγωγής των αγώνων τροποποιήθηκαν όλα αυτά τα χρόνια αρκετές φορές, με τις κάτωθι ανά έτος διατάξεις:

1902: Aνώτατο βάρος 1.000 κιλά, συν ακόμη 7, όπου υπάρχει μανιατό
1907: Aνώτατη κατανάλωση καυσίμου 30 λίτρα στα 100 χλμ.
1908: Eλάχιστο βάρος 1.150 κιλά
1912: Tο πλάτος των αγωνιστικών δεν επιτρέπεται να ξεπερνά τα 175 εκ.
1913: Aνώτατη κατανάλωση τα 20 λίτρα στα 100 χλμ., το ελάχιστο βάρος κατεβαίνει στα 800 κιλά και το μέγιστο στα 1.100
1914: H χωρητικότητα των κινητήρων καθορίζεται στα 4,5 λίτρα
1921: Tα μοτέρ «μικραίνουν» στα 3 λίτρα και το ελάχιστο βάρος, χωρίς καύσιμα και λιπαντικά, καθορίζεται στα 800 κιλά
1922: Aπαγορεύεται η «ουρά» του αμαξώματος να υπερβαίνει σε απόσταση τα 150 εκ. από την ευθεία των πίσω τροχών, η χωρητικότητα των κινητήρων μειώνεται στα 2 λίτρα και το ελάχιστο βάρος κατεβαίνει στα 650 κιλά
1925: Tα αγωνιστικά γίνονται διθέσια και το ελάχιστο πλάτος του κόκπιτ προσδιορίζεται στα 80 εκ.
1926: Eλάχιστο βάρος 600 κιλά, όριο κινητήρων τα 1.500 κ.εκ.
1927: Tα αμαξώματα μπορούν να είναι μονοθέσια ή διθέσια, το ελάχιστο πλάτος του κόκπιτ αυξάνεται στα 85 εκ. και το βάρος στα 700 κιλά
1928: Eλάχιστο βάρος 550 και μέγιστο 750 κιλά, μικρότερη απόσταση αγώνα τα 600 χλμ.
1929: Πλάτος κόκπιτ 100 εκ., όριο ελάχιστου βάρους τα 900 κιλά, επιτρεπόμενη κατανάλωση λαδιού ως και 14 κιλά στα 100 χλμ.
1930: Tο βελτιωμένο μείγμα καυσίμου να μην ξεπερνά το 30% της συνολικής ποσότητας
1931: Eλάχιστη διάρκεια κάθε αγώνα οι 10 ώρες, ελεύθεροι όλοι οι τύποι των αυτοκινήτων
1932: Kάθε αναμέτρηση δε μπορεί να διαρκεί λιγότερο από 5 ώρες, ούτε, όμως, και να υπερβαίνει τις 10
1933: H διάρκεια των Grand Prix προσδιορίζεται στα 600 χλμ. αγώνα
1934: Mέγιστο βάρος τα 750 κιλά, ελάχιστο πλάτος κόκπιτ στα 85 εκ.
1938: Aνώτατη χωρητικότητα κινητήρων τα 4,5 λίτρα (που γίνονταν 3, με τη χρήση υπερτροφοδότη), ελάχιστο βάρος τα 850 κιλά

Αγώνες 1894-1910

1894
Le Petit Journal Paris-Rouen: Albert De Dion, De Dion

1895
Paris-Bordeaux-Paris: Emile Levassor, Panhard 4 hp
Times-Herald Contest Chicago-Evanston: Frank Duryea, Duryea

1896
Bordeaux-Agen-Bordeaux: Bousquet, Peugeot
Cosmopolitan Magazine NY-Irvington: Frank Duryea, Duryea
Paris-Marseille-Paris: Emile Mayade, Panhard 8 hp

1897
Marseille-Nice La Turbie: de Chasseloup-Laubat, De Dion 18 hp
Paris-Dieppe: Albert de Dion, De Dion steamer
Paris-Trouville: Gilles Hourgières, Panhard 6 hp
Lyon-Uriage-Lyon: Etienne Giraud, Panhard
Arona-Stresa-Arona: Giuseppe Cobianchi, Benz

1898
Marseille-Nice: Fernand Charron, Panhard 6 hp
Course de Perigueux: G. Leys, Panhard 6 hp
Paris-Bordeaux: Rene de Knyff, Panhard 6 hp
Berlin-Potsdam-Berlin: Daimler 4seat Phaeton
Bordeaux-Agen: Petit, Peugeot 8 hp
Bruxelles-Spa: Pierre de Crawhez, Panhard
Paris-Amsterdam-Paris: Fernand Charron, Panhard 8 hp
Torino-Asti-Torino: Guido Ehrenfreund, Miari Giusti-Bernardi
Bordeaux-Biarritz: Rene Loysel, Bollee 8 hp
Lyon-Lagnieu: Eldin, Peugeot
South-Tyrol Trafoi-Mendelpass: Wilhelm Bauer, Daimler 6 hp
St. Germain-Vernon-St. Germain: «Levegh», Mors

1899
Paris-Rouen-Paris: Leonce Girardot, Panhard 6 hp
Verona-Brescia-Mantova-Verona: Louis Bouvier, 3 hp Bollée
Nice-Castellane-Nice: Albert Lemaitre, Peugeot 20 hp
Pau-Bayonne-Pau: Albert Lemaitre, Peugeot
Limone-Cuneo-Torino: De Gras, Peugeot 10 hp
Torino-Pinerolo-Avigliani-Torino: De Gras, Peugeot 10 hp
Reggio-Brescello-Reggio: Paul Chouchard, Panhard Levassor
Bordeaux-Perigueux-Bordeaux: Barbereau, Bollee
Bologna-Malalbergo-Bologna: Emilio Laporte, Orio Marchand
Paris-Bordeaux: Fernand Charron, Panhard 12 hp
Marseille-Aix: De Gras, Peugeot
Padova-Vicenza-Bassano-Treviso-Padova: Rossati, Mors
Bruxelles-Namur-Spa: Gaetan de Knyff, Panhard 16 hp
Frankfurt-Cologne: Fritz Held, Benz
Salon-Arles-St.Gabriel-Salon: de Farconnet, Turcat-Mery
Spa-Bastogne-Spa: Rene de Knyff, Panhard 16 hp
Mainz-Bingen-Coblenz-Mainz: Eugene de Dietrich 20 hp
Tour de France: Rene de Knyff, Panhard 16 hp
Innsbruck-Munich: Eugene de Dietrich, De Dietrich 16 hp
Paris-Saint Malo: Antony, Mors 16 hp
Piacenza-Cremona-Piacenza: Em.Laporte, Orio Marchand 7 hp
Paris-Trouville: Antony, Mors 16 hp
Paris-Ostende: Leonce Girardot, Panhard 12 hp
Brescia-Cremona-Verona-Brescia: Giuseppe Alberti, Mors
Paris-Boulogne: Leonce Girardot, Panhard 12 hp
Berlin-Leipzig: F.Held-Richard Benz, Benz 12 hp
Bordeaux-Biarritz: «Levegh», Mors 16 hp
Treviso-Oderzo-Codogne-Treviso: Andrea Antonini, Benz

1900
Course du Catalogue: Leonce Girardot, Panhard 12 hp
Circuit Sud-Ouest Pau: Rene de Knyff, Panhard 16 hp
Nice-Marseille-Nice: Rene de Knyff, Panhard 16 hp
Long Island Springfield: Andrew Riker, Riker Electric
Torino-Pinerolo-Cuneo-Torino: Cuchelet, Peugeot 20 hp
Torino-Asti: «Casore» Felice Nazzaro, Fiat 6 hp
Mannheim-Pforzheim-Mannheim: Fritz Held, Benz Voit
Bologna-Malalbergo-Bologna: Lorenzo Ginori, Bolide
Salzburg-Linz-Vienna: Richard von Stern, Daimler 24 hp
Bordeaux-Perigieux-Bordeaux: «Levegh», Mors 28 hp
Gordon Bennett Paris-Lyon: Fernand Charron, Panhard 24 hp
Padua-Bassano-Treviso-Padua: Vicenzo Lanzia, Fiat 6 hp
Criterium Provence Salon-Arles: Camille Jenatzy, Bolide 30 hp
Paris-Toulouse-Paris: «Levegh», Mors 24 hp
Frankfurt Circuit Oberforsthaus: Richard Benz, Benz 16 hp
Berlin-Aachen: Kraeutler, Peugeot
Coppa Brescia: Alberto Franchetti, Panhard Levassor 12 hp

1901
Circuit Sud-Ouest Pau: Maurice Farman, Panhard 24 hp
Nice-Salon-Nice: Wilhelm Werner, Mercedes 35 hp
Mannheim-Pforzheim-Mannheim: Willy Tischbein, de Dietrich
Paris-Bordeaux: Henry Fournier, Mors 60 hp
Gordon Bennett Paris-Bord: Leonce Girardot, Panhard 40 hp
Paris-Berlin: Henry Fournier, Mors 60 hp
Coppa Italia Padua: Guido Adami, Panhard 16 hp
Piombino-Grosseto: Felice Nazzaro, Fiat 12 hp
Ostende Meeting: Pierre de Caters, Mors 24 hp

1902
Circuit Nord Paris-Arras-Paris: Maurice Farman, Panhard 40 hp
Gordon Bennett Paris-Innsbr: Selwyn Edge, Napier 40 hp
Paris-Vienna: Marcel Renault, Renault 28 hp
Ardennes Circuit Bastogne: Charles Jarrott, Panhard 70 hp
Frankfurt Circuit: Wilhelm Werner, Mercedes-Simplex 40 hp
Salon-Arles-Salon: Paul Chauchard, Panhard 70 hp

1903
Paris-Madrid Bordeaux: Fernand Gabriel, Mors 70 hp
Ardennes Circuit: Pierre de Crawhez, Panhard 70 hp
Gordon Bennett Athy: Camille Jenatzy, Mercedes 85 hp
Frankfurt Circuit Oberforsthaus: Willy Poge, Mercedes 60 hp
Westend Berlin Trabrennbahn: Gustav Muller, Mercedes 42 hp

1904
France Argonne: Leon Thery, Richard-Brasier 80hp
Gordon Bennett Homburg: Leon Thery, Richard-Brasier 80hp
Susa-Montecenisio Hill: Vincenzo Lancia, Fiat 75 hp
Frankfurt Circuit: Willy Poge, Mercedes-Simplex 60 hp
Circuit Ardennes Voit: Albert Clement, Clement 18 hp
Circuit Ardennes Bastogne: George Heath, Panhard 70
Coppa Florio Brescia: Vincenzo Lancia, Fiat 75 hp
Winnipeg-Stonewall: McCulloch-Boswell, Ford 12 hp
La Consuma Hill: Vincenzo Lancia, Fiat 75 hp
Vanderbilt Cup Long Island: George Heath, Panhard 90 hp
Padua-Bovolenta Sprint: Vincenzo Florio, Darracq 80 hp
Padua Sprint: Vincenzo Florio, Darracq 80 hp
Westend Berlin: Victor Hemery, Opel-Darracq 40 hp

1905
Cuban Race Havana: Ernesto Carricaburu, Mercedes 90 hp
Isle of Man: Clifford Earp, Napier 80 hp
Verona Sprint: Ettore Graziani, Fiat 16 hp
Susa Montecenisio Hill: Felice Nazzaro, Fiat 100 hp
Eliminatoires Auvergne: Leon Thery, Richard-Brasier 96 hp
Gordon Bennett Auvergne: Leon Thery, Richard-Brasier 96 hp
Circuit Ardennes Bastogne: Victor Hemery, Darracq
Frankfurt Circuit Oberforsthaus: Fritz Opel, Opel 75 hp
Westend Berlin Trabrennbahn: Henri Jeannin, Argus 35 hp
Circuit Ardennes Bastogne Vett: Louis Wagner, Darracq
Herkomer Konkur Deutsch: Edgar Ladenburg, Mercedes 40 hp
Dunlop Trophy: Russel McLeod
Coppa Florio Brescia: Carlo Raggio, Itala 112 hp
Vanderbilt Cup 23/9: Albert Dingley, Pope-Toledo 60 hp
Vanderbilt Cup 14/10: Victor Hemery, Darracq 120 hp

1906
Cuban Race Havana: Victor Demogeot, Darracq
GP France Le Mans: Ferenc Szisz, Renault AK
Circuit Ardennes: Arthur Daray, Lorraine-Dietrich 130 hp
Rovigo Sprint: Leonino da Zara, Zust 40 hp
Dunlop Trophy: Herb Anderson, Columbia 40 hp
Circuito Palermo Vett: Vincenzo Florio, De Dion-Bouton
Vanderbilt Long Island 22/9: Joe Tracy, Locomobile 90 hp
Bologna Sprint: Felice Buzio, Diatto-Clement
Vanderbilt Long Island 6/10: Louis Wagner, Darracq 120 hp
Treviso Sprint 1km-5km-10km: Ettore Graziani, Itala 18 hp
Rabouillet Voit: Georges Sizaire, Sizaire-Naudin

1907
Targa Florio Madonie: Felice Nazzaro, Fiat
Moscow-St Petersburg: Arthur Duray, Lorraine-Dietrich 60 hp
Verona Sprint 1km-5km: Basilio Soldatenkoff, Brasier 100 hp
Coppa Veturette Madonie: Louis Naudin, Sizaire-Naudin
Kaiser Preis Taunus: Felice Nazzaro, Fiat
GP France Dieppe: Felice Nazzaro, Fiat
Coupe Commission Dieppe: De Langhe, Darracq
Circuit Ardennes Bastogne: Moore Brabazon, Minerva
Circuit Ardennes GP cars: Pierre de Caters, Mercedes
Liederkerke Cip Bastogne: Porlier, Minerva
Corsa Palermo Vett: Vincenzo Florio, De Dion-Bouton
Coppa Florio Brescia: Ferdinando Minoia, Isotta-Fraschini
Coppa Velocita Brescia: Alessandro Cagno, Itala
Corsa Vetturette Madonie: Paolo Tasca, De Dion-Bouton
Rabouillet Voit: Louis Naudin, Sizaire-Naudin

1908
Targa Florio Madonie: Vicenzo Trucco, Isotta-Fraschini
Corsa Vetturette Torino: Giosue Guippone, Lion-Peugeot
Padua Bovolenta Sprint: Vicenzo Trucco, Isotta-Fraschini
Coppa Veturette Madonie: Giosue Guippone, Lion-Peugeot
St Petersbourg-Moscow: Victor Hemery, Benz GP
Copa Catalunya Sitges Voit: Giosue Guippone, Lion-Peugeot
GP Dieppe Voit: Albert Guyot, Delage
GP France Dieppe: Christian Lautenschlager, Mercedes
Coupe Normandie Caen: Barriaux, Alcyon
Coppa Florio Bologna: Felice Nazzaro, Fiat
Targa Bologna: Jean Porporato, Berliet
TT Isle of Man: William Watson, Napier-Hutton
Coupe Voitturettes Compiegne: Louis Naudin, Sizaire-Naudin
Monte Pellegrino Hill Voit: Vincenzo Florio, De Dion-Bouton
Vanderbilt Long Island: Joe Robertson, Locomobile
GP America Savannah: Louis Wagner, Fiat
Itapecerica Race: Silvio Alvares Penteado, Fiat

1909
Targa Florio Madonie: Vincenzo Ciuppa, SPA
Dick Ferris Trophy: Harris Hanshue, Apperson Jackrabbit
Vanderbilt Cup Long Island: Harry Grant, ALCO-Berliet
Verona Sprint 10km: Domenico Piccoli, SPA
Coppa Veturette Madonie: Joules Goux, Lion-Peugeot
Modena Sprint 1ml: Leonino Da Zara, SPA
Copa Catalunya Sitges Voit: Joules Goux, Lion-Peugeot
Coppa Veturette Boulogne: Giosue Guippone, Lion-Peugeot
Circuito Favorita Park: Vincenzo Florio, De Dion-Bouton
Coupe Normandie Caen Voit: Georges Boillot, Lion-Peugeot
Coupe Ostende: Giosue Guippone, Lion-Peugeot
Sao Concalo Race: Gastao de Almeida

1910
Targa Florio Madonie: Tullio Cariolato, Franco
Elgin National Trophy: Ralph Mullford, Lozier
Modena Sprint 1ml: Felice Nazzaro, Fiat
Copa Catalunya Sitges Voit: Joules Goux, Lion-Peugeot
Coupe Ostende: Paul Zuccarelli, Hispano-Suiza
Vanderbilt Long Island: Harry Grant, ALCO-6
Coupe Normandie Caen Voit: Joules Goux, Lion-Peugeot
Coppa Veturette Boulogne: Paul Zuccarelli, Hispano-Suiza
Tiedeman Trophy Savannah: Billy Knipper, Lancia
Savannah Challenge Trophy Light: Joe Dowson, Marmon
GP America Savannah, David Bruce-Brown, Benz
Santa Monica: Ted Tetzlaff, Lozier

 

Αγώνες 1911-1920

1911
Targa Florio Madonie: Ernesto Ceirano, SCAT
Trieste-Opicina Hill: Otto Hieronymus, Laurin-Clement
GP France Le Mans: Victor Hemery, Fiat S61
Elgin National Trophy: Len Zengle, National
Santa Monica: Harvey Herrick, National
Coppa Veturette Boulogne: Paul Bablot, Delage
Coupe Ostende: Joules Goux, Lion-Peugeot
Vanderbilt Cup Savannah: Ralph Mulford, Lozier
GP America Savannah, David Bruce-Brown, Fiat S74

1912
Santa Monica: Ted Tetzlaff, Fiat
GP France Dieppe: George Boillot, Peugeot L-76
Elgin National Trophy: Ralph de Palma, Mercedes GP
Coupe Sarthe Le Mans: Jules Goux, Peugeot L-76
Vanderbilt Cup Milkwaukee: Ralph de Palma, Mercedes GP
GP American Milkwaukee: Caleb Bragg, Fiat S74

1913
GP Russian: G. Savorin, Mercedes 29/60 hp
Circuit Provence Trets: George Boillot, Peugeot EX3
GP France Amiens: George Boillot, Peugeot EX3
GP France Amiens Cycl: Henri Bourbeau, Bedelia
Vercelli Sprint 1km: France Horner, Benz
GP UMF Le Mans Cycl: Muraour, Rondeix
Coupe Sarthe Le Mans Voit: Paul Bablot, Delage Type Y
Coupe Voiturettes Boulogne: George Boillot, Peugeot
Parma Pozzio Berceto Hill: Vincenzo Marsaglia, Aquila Italiana
Santa Monica: Earl Cooper, Stutz
Elgin National Trophy: Gil Anderson, Stutz

1914
Vanderbilt Cup Santa Monica: Ralph de Palma, Mercedes
GP America Santa Monica: Eddie Pullen, Mercer 35-R
Coppa Florio Madonie: Felice Nazzaro, Nazzaro
GP Russian: Willy Scholl, Benz 55/150 hp
TT Isle of Man: K.Lee Guinness, Sunbeam 3.255 cc
Parma Pozzio Berceto Hill: Ernesto Ceirano, SCAT
GP France Lyon: Christian Lautenschlager, Mercedes
Susa Montecenisio Hill: Nando Minoia, Peugeot
Elgin National Trophy: Ralph de Palma, Mercedes 18/100

1915
GP American San Francisco: Dario Resta, Peugeot EX3
Vanderbilt Cup San Francisco: Dario Resta, Peugeot
Elgin National Trophy: Gil Anderson, Stutz

1916
Indianapolis 300: Dario Resta, Peugeot L45
Vanderbilt Cup Santa Monica: Dario Resta, Peugeot
GP America Santa Monica: Wilcox-Aitken, Peugeot EX5

1919
Indianapolis 500: Howard Wilcox, Peugeot L45
Elgin National Trophy: Tommy Milton, Duesenberg
Targa Florio Madonie short: Andre Boillot, Peugeot L25

1920
Circuito Mugello: Giuseppe Campari, Alfa Romeo 40/60
GP UFM Le Mans Cycl: Marcel Violet, Major
Coupe Voiturette Le Mans: Ernest Friederich, Bugatti T13
Elgin National Trophy: Ralph De Palma, Ballot
Targa Florio Madonie short: Guido Meregalli, Nazzaro

Αγώνες 1921-1930

1921
Circuito Garda Salo: Eugenio Silvani, Bugatti T22
Coppa Cascine Florence Libre: «Deo», Chiribiri
GP MCF Provence Cycl: Chabreiron, EHP Ruby
Trofeo Armangue Tarragona Cycl: Juan Andreu, David MAG
GP Boulogne Voit: Joseph Collomb, La Licorne
GP Boulogne Cycl: Honel, GN
Circuito Mugello: Giuseppe Campari, Alfa Romeo 40/60
GP France Le Mans: Jimmy Murphy, Duesenberg
GP Italia Brescia: Joules Goux, Ballot 3L
Coppa Florio Brescia: Joules Goux, Ballot 3L
GP Brescia Voit: Ernest Friederich, Bugatti T22
GP Gentlemen Brescia: Giulio Masetti, Mercedes 18/100
Circuito Brescia Voit: Frank Conelli, Bugatti T22
GP UMF Le Mans Cycl: Andre Lombard, Salmson AL
Coupe Voit Le Mans: Rene Thomas, Talbot-Darracq 56
Penya Rhin Villafranca Voit: Pierre de Vizcaya, Bugatti T22
Junior 200 Brooklands: Henry Segrave, Talbot-Darracq 56
Circuit Montenero: Corrado Lotti, Ansaldo 2000

1922
Circuito Sardo Cagliari: Ernesto Ceirano, Ceirano CS2H
GP MCF Montargis Cycl: Ramon Bueno, Salmson GP
Circuito Mugello: Alfieri Maserati, Isotta-Fraschini
TT Isle of Man Libre: Jean Chassagne, Sunbeam
TT Isle of Man Voit: Algernon Lee Guinness, Talbot Darracq 56
GP France Strasbourg: Felice Nazzaro, Fiat 804
Montenero Circuit: Carlo Masetti, Bugatti
GP Boulogne: Lucien Desvaux, Salmson VAL
200 Brooklands Voit: Kenelm Lee Guinness, Talbot-Darracq 56
Junior 200 Brooklands Cycl: Robert Benoist, Salmson VAL
GP Monza 3/9: Pietro Bordino Fiat 502 SS
GP Italia Monza 10/9: Pietro Bordino, Fiat 804
GP UMF Le Mans Cycl: Robert Benoist, Salmson VAL
Coupe Voit Le Mans: Kenelm Lee Guinness, Talbot-Darracq 56
Circuito Garda Salo Libr: Guido Meregalli, Diatto 20
GP Autunno Monza Libr: Andre Dubonnet, Hispano-Suiza 9.4
Trofeo Armangue Tarragona Cycl: Robert Benoist, Salmson VAL
Penya Rhin Villafranca: Kenelm Lee Guinness, Talbot-Darracq 56
Coppa Florio Madonie: Andre Boillot, Peugeot

1923
GP Milano Monza Cycl: Robert Benoist, Salmson VAL
Circuito Cremona Libr: Antonio Ascari, Alfa Romeo RLTF
Trofeo Armangue Tarragona Cycl: Lucien Desvaux, Salmson GP
Circuito Mugello Libr: Gastone Brilli-Peri, Steyer VI Klausen
GP Suisse Geneve Cycl: Ramon Bueno, Salmson GP
Circuito Savio Ravenna Libr: Enzo Ferrari, Alfa Romeo RL
GP Marseille Cycl: Vigle, Senechal GS Ruby
GP Brescia Voit: Alessandro Cagno, Fiat 803
GP France Tours: Henry Segrave, Sunbeam
GP MCF Montargis Cycl: Lucien Desvaux, Salmson GP
GP San Sebastian: Albert Guyot, Rolland-Pilain
GP San Sebastian Cycl: Ramon Bueno, Salmson GP
GP San Sebastian Voit: Jean de Espee, Bugatti T22
Montenero Circuit: Mario Razzauti, Ansaldo 2000
GP Boulogne Voit: Henry Segrave, Talbot 70
GP Italia Monza: Carlo Salamano, Fiat 805/405
Coupe Voit Le Mans: Alberto Divo, Talbot 70
GP UMF Le Mans Cycl: Robert Benoist, Salmson GP
200 Brooklands Voit: Maurice Harvey, Alvis 12/50
Junior 200 Brooklands Cycl: Ramon Bueno, Salmson GP
Penya Rhin Villafranca Voit: Alberto Divo, Talbot 70
GP Espana Sitges: Alberto Divo, Sunbeam
GP Espana Sitges Cycl: Robert Benoist, Salmson GP
GP Espana Villafranca Voit: Dario Resta, Talbot 70
Circuito Garda Salo Libr: Guido Meregalli, Diatto 20S

1924
Circuito Tigulio: Tazio Nuvolari, Bianchi 20
Circuito Tigulio Cycl: Caberto Conelli, Amilcar CGS
Circuito Alessandria: Domenico Masino, Fiat 501S
Circuito Belfiore: Antonio Masperi, Bianchi 18
Coppa Perugina: Emilio Materassi, Itala 4.7
Circuito Savio Ravenna: Enzo Ferrari, Alfa Romeo RLTF
Circuito Polesine: Enzo Ferrari, Alfa Romeo RLTF
Circuito Polesine Cycl: Cesare Brambilla, GAR-Sappuis Dornier
Circuito Cremona: Antonio Ascari, Alfa Romeo P2
Circuito Cremona Cycl: Abele Clerici, Salmson VAL
GP Suisse Voiturette: Lee Guinness, Talbot 70
GP Suisse Cycl: Emile Collet, Collet Anzani
Coppa Acerbo Pescara: Enzo Ferrari, Alfa Romeo RLTF 24
Coupe Autodrome Miramas: Martin Alzaga, Sunbeam GP
Coupe Autodrome Miramas Cycl: Orello, Amilcar CGS
GP La Baule Cycl: Maurice Benoist, EHP-Ruby
GP France Lyon: Giuseppe Campari, Alfa Romeo P2 8C 2000
Circuito Montenero: Renato Balestrero, OM 665
GP Boulogne Voiturette: Bunny Marshall, Bugatti T22
Circuito Mugello: Giuseppe Morandi, OM 665
Junior 200 Brooklands: Lee Guinness, Talbot 70
GP San Sebastian: Henry Segrave, Sunbeam
Champions Montlhery: Ernest, Eldridge, Fiat Mephistopheles
GP MCF Montlhery Cycl: Pierre Goutte, Salmson VAL
GP Ouverture Montlhery: Parry Thomas, Thomas Leyland 8
GP Ouverture Montlhery Voit: Jack Scales, Talbot 70
GP Italia Monza: Antonio Ascari, Alfa Romeo P2 8C 2000
Circuito Garda Salo: Guido Meregalli, Diatto 20S

1925
Roma Monte Mario: Carlo Masetti, Bugatti T35
GP Provence Miramas: Henry Segrave, Talbot 70
GP Tripolis F Livre 17/4: Alberto Trivero, Fiat 3A
GP Tripolis F Livre 18/4: Renato Balestrero, OM 665
GP Ouverture Montlhery: George Duller, Talbot 70
Circuito Savio: Emilio Materassi, Itala
Solitude Opening Meeting: Otto Merz, Mercedes 1924 TF
Coppa Perugina: Gastone Brilli Peri, Ballot Indy
Circuito Mugello: Emilio Materassi, Itala
Prix Icare Montlhery: Lionel de Marmier, Salmson VAL
GP Marseille Miramas: Didier, Salmson VAL
Coppa Acerbo Pescara: Guido Ginaldi, Alfa Romeo RLTF
GP Belgium Spa: Antonio Ascari, Alfa Romeo P2
GP Picardie Peronne: Boris Ivanowski, BNC SCAP
Coppa Vinci Messina: Renato Balestrero, OM 665
GP France Montlhery: Benoist-Divo, Delage 2LCV
GP Marne Reims: Pierre Clause, Bignan
Circuito Montenero: Emilio Materassi, Itala
Course Aero Club Montlhery: Paul Guerin, La Perle
GP Boulogne: Bunny Marshall, Bugatti T22
GP Italia Monza: Gastone Brilli Peri, Alfa Romeo P2
GP Comminges F Livre: Goury, Bignan B
GP Comminges F Voit: de Bremond, Mathis
GP Comminges F Cycl: Boris Ivanowski, BNC 527 Ruby
GP San Sebastian: Alberto Divo-Andre Morel, Delage 2LCV
GP San Sebastian Cycl: George Casse, Salmson VAL
Brooklands: Henry Segrave, Talbot 70
GP MCF Montlhery: Michel Dore, Senechal GS Ruby
Circuito Garda Salo: Aymo Maggi, Bugatti T35
Circuito Apuano Carrara: Renato Balestrero, OM 665

1926
Circuito Pozzo Verona: Alessandro Konsonno, Bugatti T35
Roma Valle Guila: Aymo Maggi, Bugatti T35
GP Provence Miramas: Henry Segrave, Talbot 70
GP Tripolis: Francois Eysserman, Bugatti T35
Coppa Vinci Messina: Renato Balestrero, OM 665
GP Frontieres Cycl: Roger Pierard, Salmson GS
Circuito Savio: Gastone Brilli Peri, Ballot Indy
Circuito Savio Cycl: Abele Clerici, Salmson
GP Alsace Strasburg: Andre Dubonnet, Bugatti T36
GP France Miramas: Jules Goux, Bugatti T39A
GP France Miramas Cycl: Georges Casse, Salmson
GP Deutchland Avus: Rudolf Caracciola, Mercedes
GP Picardie Peronne Cycl: Albert Perrot, Salmson
GP Europe Lasarte: Jules Goux, Bugatti T39A
Circuito Camaiore: Baconin Borzzachini, Salmson VAL
GP Espana Lasarte: Meo Constantini, Bugatti T35
GP Marne Reims: Francois Lescot, Bugatti T35
GP Comminges F Livre: Louis Chiron, Bugatti T35
GP Comminges F Voit: Louis, Bugatti T37
GP Comminges F Cycl: D Ormoy, Salmson
GP RAC Brooklands: Senechal-Wagner, Delage 155B
Coppa Acerbo: Luigi Spinozzi, Bugatti T35
Circuito Montenero: Emilio Materassi, Itala Hispano Suiza
GP Boulogne: George Eyston, Bugatti T39
GP La Baule: Louis Wagner, Delage 2LCV
GP Italia Monza: «Sabira», Bugatti T39A
GP Italia Monza Voit: Andre Morel, Amilcar 6C
GP Milano Monza: Meo Constantini, Bugatti T35C
Solitude Race: Otto Merz, Mercedes 1924 GP
GP Marseille La Baule: «Foc», Bugatti T37
GP Marseille La Baule Cycl: Jourdan, Giraud Speciale
Brooklands: Henry Segrave, Talbot 700
GP MCF Montlhery Cycl: Guy Havrinvourt, Salmson
GP Salon Montlhery: Alberto Divo, Talbot 700
GP Salon Montlhery Cycl: Charles Martin, Amilcar C6
Circuito Garda Salo: Aymo Maggi, Bugatti T35C

1927
GP Tripolis Mellaha lake: Emilio Materassi, Bugatti T35C
GP Ouverture Montlhery: Robert Benoist, Delage 155B
GP Ouverture Montlhery Cycl: Lionel de Marmier, Salmson GP
GP Provence Miramas Cycl: Andre Morel, Amilcar 6C
Circuito Pozzo Verona: Gaspare Bona, Bugatti T35B
TT Francais Montlhery 3/4: Andre Morel, Amilcar 6C
TT Francais Montlhery 10/4: Andre Morel, Amilcar 6C
GP Voiturettes Montlhery: Arthur Duray, Amilcar 6C
Coppa Messina: Antonio Caliri, Bugatti T37A
Circuito Alessandria: Gaspare Bona, Bugatti T35B
Circuito Savio Ravenna: Gaspare Bona, Bugatti T35B
Burgogne 6h Dijon: Raymond Leroy, Bugatti T35C
Coppa Perugina: Emilio Materassi, Itala
Coppa Perugina Cycl: Alfonso Zampieri, Amilcar
GP Picardie Peronne: Philippe Auber, Bugatti T37
Tuin Circuit: Joseph Reynartz, Bugatti 2lt
Roma Circuit Parioli: Tazio Nuvolari, Bugatti T35
Bologna: Emilio Materassi, Bugatti T35C
Coppa Acerbo Junior Bologna: Giuseppe Pecoraro, Salmson
ACF Montlhery: Alberto Divo, Talbot 700
Coupe Commission Montlhery: Andre Boillot, Peugeot 176
GP France Montlhery: Robert Benoist, Delage 155B
GP Marne Reims: Philippe Etancelin, Bugatti T35B
GP Deutchland Nurburgring: Otto Merz, Mercedes S
GP San Sebastian: Emilio Materassi, Bugatti 35C
GP Espana San Sebastian: Robert Benoist, Delage 155B
Coppa Acerbo Pescara: Giuseppe Campari, Alfa Romeo P2
Circuito Montenero: Emilio Materassi, Bugatti 35C
24h Paris Montlhery: Charles Martin, Amilcar C6
GP La Baule: George Eyston, Bugatti T35B
GP Italia Monza: Robert Benoist, Delage 155B
GP Boulogne: Malcolm Campbell, Bugatti T39A
Solitude Race: August Momberger, Bugatti T35B
Thuin Circuit: Freddy Charlier, Bugatti 2.3lt
GP RAC Brooklands: Robert Benoist, Delage 155B
GP MCF Montlhery Cycl: Gyu Havrincourt, Salmson
Circuito Garda Salo: Tazio Nuvolari, Bugatti T35C
Junior Club 200 Brooklands: Malcolm Campbell, Bugatti T39A
GP Salon Montlhery: Michel Dore, Corre–La Licorn
GP Salon Montlhery Cycl: Albert Perrot, Salmson
Circuito Apuano Carrara: Niccoli, Bugati 2lt

1928
Circuito Pozzo: Tazio Nuvolari, Bugatti T35C
GP Australia Phillip Island: Arthur Waite, Austin 7
GP Tripolis Mellaha lake: Tazio Nuvolari, Bugatti T35C
GP Tripolis Junior: Vaconin Borzacchini, Salmson
St Raphael Esterel: Louis Chiron, Bugatti T35C
Riviera Circuit Cannes: Louis Chiron, Bugatti T35C
GP Antibes Juan Le Pins: Louis Chiron, Bugatti T35C
Circuito Alessandria: Tazio Nuvolari, Bugatti T35C
GP Algerie Alger-Staoueli: Marcel Lehoux, Bugatti T35C
Coppa Messina: Edwald Probat, Bugatti T37A
Burgogne 4h Dijon: Janine Jennky, Bugatti T35C
GP Frontieres Chimay: Yves Giraud Cabantous, Salmson GS
Coppa Etna: Vaconin Borzacchini, Maserati 26B 8C 2000
GP Tunisie Carthage: Marcel Lehoux, Bugatti T35C
Circuito Mugello: Emilio Materassi, Talbot 700
GP Picardie Peronne: Philippe Auber, Bugatti T37
Tuin Circuit: Delzaert, Bugatti T35B
Circuito Tre Fontana Roma: Louis Chiron, Bugatti T35C
Circuito Cremona: Luigi Arcangeli, Talbot 700
GP ACF St Gaudens: «W.Williams», Bugatti T35C
GP Marne Reims: Louis Chiron, Bugatti T35C
GP Deutchland Nurburgring: Caracciola-Werner, Mercedes SS
Junior Club 200 Brooklands: Malcolm Campbell, Delage 135B
GP San Sebastian Lasarte: Louis Chiron, Bugatti T35C
GP Espana Lasarte: Louis Chiron, Bugatti T35C
Coppa Acerbo Pescara: Giuseppe Campari, Alfa Romeo P2
Circuito Montenero: Emilio Materassi, Talbot 700
GP La Baule: Pierre Blaque Belair, Bugatti T35C
GP Italia Monza: Louis Chiron, Bugatti T37A
GP Boulogne: Malcolm Campbell, Delage 15S8
GP MCF Montlhery Cycl: Darmont, Darmont

1929
GP Australia Phillip Island: Arthur Terdich, Bugatti T37A
GP Tripolis Mellaha lake: Gastone Brilli-Peri, Talbot 700
GP Tripolis Junior: Clemente Biondetti, Salmson
GP Antibes Juan Le Pins La Garoupe: Mario Lepori, Bugatti T35
Circuit Riviera Cannes: Edward Bret, Bugatti T35C
GP Algerie Alger-Staonell: Marcel Lehoux, Bugatti T35C
GP Monaco: «W.Williams», Bugatti T35B
Circuito Alessandria: Achille Varzi, Alfa Romeo P2
Burgogne Dijon: «Philippe», Bugatti T35C
GP Frontieres Chimay: Goffredo Zehender, Alfa Romeo 6C 1750
Circiuto Tre Fontana Roma: Achille Varzi, Alfa Romeo P2
Circuito Mugello: Gastone Brilli-Peri, Talbot 700
GP Picardie Peronne: Philippe Auber, Bugatti T37A
GP Lyon Quincieux: Hans Simons, Bugatti T35
Thuin Circuit: Freddy Charlier, Bugatti 2.3lt
GP Bordeaux Cycl: Hector David, Salmson
GP France Le Mans: «W.Williams», Bugatti T35B
GP Dieppe: Rene Dreyfus, Bugatti T35B
GP Marne Reims: Philippe Etancelin, Bugatti T35C
Coppa Camaiore: Renato Balestrero, Bugatti T35C
GP Reims Cycl: Yves Giraud Cabantous, Salmson
GP Irish Phoenix Park: Boris Ivanowski, Alfa Romeo 6C 1750
GP Deutchland Nurburgring: Louis Chiron, Bugatti T35C
Coppa Ciano Montenero: Achille Varzi, Alfa Romeo P2
GP Espana Lasarte: Louis Chiron, Bugatti T35B
GP Comminges La Baule: Albert Broschek, Bugatti T35B
GP Comminges La Baule Cycl: Darroman, Amilcar
GP La Baule 1500: Stanislas Czaykowski, Bugatti T37A
GP La Baule: Philippe Etancelin, Bugatti T35C
GP Monza: Achille Varzi, Alfa Romeo P2
Circuito Cremona: Gastone Brilli-Peri, Alfa Romeo P2
GP Tunisie Carthage: Gastone Brilli-Peri, Alfa Romeo P2

1930
Circuit Esterel Plage St Raphael: Rene Dreyfus, Bugatti T35B
GP Australia Phillip Island: Bill Thompson, Bugatti T37A
GP Tripolis: Baconin Borzacchini, Maserati V4 16C 4000
GP Monaco: Rene Dreyfus, Bugatti T35B
Circuito Alessandria: Achille Varzi, Alfa Romeo P2
GP Oranie Arcole: Jean de Maleplane, Bugatti T35C
GP Picardie Peronne: Max Fourny, Bugatti T37A
Tre Fontana Roma: Luigi Arcangeli, Maserati 26M 8C 2500
Tre Fontana Roma 1100: Alfieri Maserati, Maserati 26C 8C 1100
GP Frontieres Chimay: George de Marotte, Salmson GP
GP Lyon Quincieux: Louis Chiron, Bugatti T35C
GP Marne Reims: Rene Dreyfus, Bugatti T35B
Eifelrennen Nurburgring Sudschleife: von Morgen, Bugatti T35B
GP Irish Phoenix Park: Rudolf Caracciola, Mercedes
GP Belgium Spa: Louis Chiron, Bugatti T35C
GP Dieppe: Marcel Lehoux, Bugatti T35B
GP Matin Dieppe Cycl: Jose Scaron, Amilcar
Coppa Ciano Montenero: Luigi Fagioli, Maserati 26M 8C 2500
Circuit Dauphine Grenoble: Philippe Etancelin, Bugatti T35C
Circuit Dauphine Grenoble Cycl: Jose Scaron, Amilcar C6
Coppa Acerbo Pescara: Achille Varzi, Maserati 26M 8C 2500
Coppa Acerbo Pescara Junior: Luigi Premoli, Salmson
GP Comminges St Gaudens: Francois Miquel, Bugatti T35C
GP Comminges St Gaudens 1500: Michel Dore, Bugatti T37A
GP Comminges St Gaudens 1100: Jose Scaron, Amilcar
GP Monza: Achille Varzi, Maserati 26M 8C 2500
GP Monza Voiturette: Luigi Premoli, Salmson
GP Lemburg Lwow: Henryk Liefeldt, Austro Daimler ADR
GP France Pau: Philippe Etancelin, Bugatti T35C
GP Czech Brno: Leiningen-von Morgan, Bugatti T35B
GP Czech Brno 1500: Max Hardegg, Bugatti T37A
GP Espana Lasarte: Achille Varzi, Maserati 26M 8C 2500

Αγώνες 1931-1940

1931
GP Australia Phillip Island: Carl Junker, Bugatti T39
GP Tunisie Carthage: Achille Varzi, Bugatti T51
Circuit Esterel Plage: Philippe Etancelin, Bugatti T35C
Circuit Esterel Plage 1500: Edouard Roux, Bugatti T37A
Circuit Esterel 1100: Yves Giraud Cabantous, Caban Ruby
GP Monaco: Louis Chiron, Bugatti T51
Circuito Alessandria: Achille Varzi, Bugatti T51
GP Picardie Peronne: Ivernel, Bugatti T35B
GP Casablanca: Stanislas Czaykowski, Bugatti T51
GP Italia Monza: Campari-Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
GP Frontieres Chimay: Arthur Legat, Bugatti T37A
GP Irish Phoenix Park: Νorman Black, MG Midget
Eifelrennen Nurburgring Sudschleife: Caracciola, Mercedes SSKL
GP Geneve: Marcel Lehoux, Bugatti T51
GP Geneve 1100: Benoit Falchetto, Amilcar
Premio Roma Littorio: Ernesto Maserati, Maserati V4 16C 4000
GP Lemburg Lwow: Hans Stuck, Mercedes SSK
GP France Montlhery: Chiron-Varzi, Bugatti T51
GP Marne Reims: Marcel Lehoux, Bugatti T51
Circuit Vaucluse Avignon: Miro Toselli, Bugatti T37A
Circuit Vaucluse Avignon 1500: Benoit Falchetto, Amilcar
Circuit Vaucluse 1100: Raymond Chambost, Salmson
GP Belgium Spa: «W.Williams»-Conelli, Bugatti T51
GP Deutchland Nurburgring: Rudolf Caracciola, Mercedes SSKL
GP Deutchland Nurburgring 1100: Dudley Froy, Riley 9
GP Dieppe: Philippe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
Avus Rennen: Rudolf Caracciola, Mercedes SSKL
Avus Rennen 1500: Hans Lewy, Bugatti T37A
Circuit Dauphine: Philippe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
Circuit Dauphine Grenoble 1500: Miro Toselli, Bugatti T37A
Circuit Dauphine Grenoble 1100: Jose Scaron, Amilcar C6
Coppa Ciano Montenero: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
Coppa Ciano Montenero 1100: Luigi Premoli, Salmson
Coppa Acerbo Pescara: Giuseppe Campari, Alfa Romeo Tipo A
Coppa Acerbo Pescara 1100: Louis Decaroli, Salmson
GP Comminges: Philippe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
GP Comminges 1500: Louis Joly, Maserati 26 8C 1500
GP Comminges 1100: Gustave Lemoine, Caban Salmson
GP Monza: Luigi Fagioli, Maserati 26M 8C 2800
GP Monza Voit: Jose Scaron, Amilcar
GP La Baule: «W.Williams», Bugatti T51
GP Czech Brno: Louis Chiron, Bugatti T51
GP Czech Brno 1500: Florian Schmidt, Bugatti T37A
GP Brignoles: Rene Dreyfus, Bugatti T51
GP Brignoles 1500: Louis Trintignant, Amilcar
Mountain Brooklands: Henry Birkin, Maserati 26M 8C 2800

1932
GP Sverige: Olla Bennstrom, Ford
GP Tunisie Carthage: Achille Varzi, Bugatti T51
GP Monaco: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Monza 8C 2300
GP Oranie Arcole: Jean Pierre Wimille, Bugatti T51
Premio Roma Littorio: Luigi Fagioli, Maserati V5 16C 5000
Torvilliers Circuit Troyes: Robert Gauthier, Bugatti
British Empire Trophy Brooklands: John Cobb, Delage V12 LSR
Helsinki: Per Victor Widengren, Mercedes SSK
GP Frontieres Chimay: Arthur Legat, Bugatti T37A
GP Nimes: Benoit Falchetto, Bugatti T35B
Provence Nimes 1500: Anne-Cecile Rose-Itier, Bugatti T37A
Provence Nimes 1100: Jose Scaron, Amilcar C6
GP Casablanca: Marcel Lehoux, Bugatti T54
Avus Rennen: Manfred von Brauchitsch, Mercedes SSKL
Avus Rennen 1500: Earl Howe, Delage 15S8
Eifelrennen Nurburgring: Caracciola, Alfa Romeo Monza 8C 2300
GP Italia: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B 8C 2600
GP Picardie Peronne: Philippe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
GP Picardie Peronne 1100: Armand Girod, Lombard AL3
GP Lemburg Lwow: Rudolf Caracciola, Alfa Romeo 8C 2300
GP Nancy 2000: Jean Pierre Wimille, Alfa Romeo 8C 2300
GP Lorraine Nancy 1500-2000: Louis Trintignant, Bugatti T35C
GP Lorraine Nancy 1500: Pierre Veyron, Maserati 26 8C 1500
GP France Reims: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3 8C 2600
GP Deutchland Nurb: Caracciola, A. Romeo Tipo B P3 8C 2600
GP Deutchland Nurb 1500: Henry Tauber, Alfa Romeo 6C 1500
GP Deutchland Nurb 800: Hugh Hamilton, MG
GP Dieppe: Louis Chiron, Bugatti T51
Coppa Ciano Montenero: Nuvolari, A. Romeo Tipo B P3 8C 2600
Coppa Ciano 1100: Domenico Cerami, Maserati 4CM 4C 1100
Circuit Vitesse Nice: Louis Chiron, Bugatti T51
Coppa Acerbo Pescara: Tazio Nuvolari, A. Romeo B P3 8C 2600
Coppa Acerbo Pescara 1100: Jose Scaron, Amilcar MC0
GP Comminges 1500-2000: Stanislas Czaykowski, Bugatti T51C
GP Comminges 2000: Goffredo Zehender, Alfa Romeo 8C 2300
GP Comminges 1500: Pierre Veyron, Maserati 26 8C 1500
GP La Baule: «W.Williams», Bugatti T51
GP Czech Brno: Louis Chiron, Bugatti T51
GP Czech Brno 1500: Ernst Burggaller, Bugatti T51A
Mountain Brooklands: Malc. Campbell, Sunbeam Tiger V12
Circuit Antibes Garoupe: Benoit Falchetto, Bugatti T35B
Circuit Antibes Garoupe 1500: Federico Toselli, Bugatti T37A
GP Monza: Rudolf Caracciola, Alfa Romeo Tipo B 8C 2600
GP Marseille Miramas: Raymond Sommer, Alfa Romeo 8C 2300
Munksnasloppet: Per Victor Widengren, Alfa Romeo 8C 2300

1933
GP Pau: Marcel Lehoux, Bugatti T51
GP Sverige: Per Victor Widengren, Alfa Romeo 8C 2300
Svenska Isloppet: Paul Pietsch, Alfa Romeo 8C 2300
GP Australia Phillip Island: Bill Thompson, Riley Brooklands
GP Tunisie Carthage: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
GP Monaco: Achille Varzi, Bugatti T51
Circuito Alessandria: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
Elaintarhanajot Hjalmaren: Karl Ebb, Mercedes SSK
GP Tripolis Mellaha Lake: Achille Varzi, Bugatti T51
Avus Rennen: Achille Varzi, Bugatti T54
Avus Rennen 1500: Pierre Veyron, Bugatti T51A
GP Picardie Peronne: Phillipe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
GP Picardie Peronne 1500: Anne-Cecile Rose-Itier, Bugatti T51A
Eifelrennen Nurburgring: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
Eifelrennen Nurburgring 1500: Francis Howe, Delage 15S8
GP Nimes: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 2300
GP Frontieres Chimay: Willy Longueville, Bugatti T37A
Provence Nimes: Marcel Jacob, Bugatti T35B
GP France Montlhery: Giuseppe Campari, Maserati 8C 3000
GP Lwow: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo 8C 2300 Monza
GP Lwow Voiturettes: Pierre Veyron, Bugatti T51A
GP Penya Rhin Montjuic: Juan Zanelli, Alfa-Romeo 8C 2300
British Empire Brooklands: Stanislas Czaykowski, Bugatti T54
GP Marne Reims: Phillipe Etancelin, Alfa Romeo 8C 2300
GP Belgium Spa: Tazio Nuvolari, Maserati 8CM 8C 3000
Mannin Beg Douglas: Freddie Dixon, Riley 9 1500/6
Mannin Moar Douglas: Brian Lewis, Alfa Romeo 8C 2300
GP Dieppe: Marcel Lehoux, Bugatti T51
Coppa Ciano Montenero: Tazio Nuvolari, Maserati 8CM 8C 3000
Coppa Ciano Junior: Ferdinando Barbieri, Maserati 4CM 1100
GP Sveriges: Antonio Brivio, Alfa Romeo 8C 2300
GP Nice: Tazio Nuvolari, Maserati 8CM 8C 3000
Coppa Acerbo Montenero: Luigi Fagioli, Alfa Romeo Tipo B 2.6
Coppa Acerbo Pescara Jun: Whitney Straight, MG K3 4
GP La Baule: «W.Williams», Bugatti T54
GP Comminges: Luigi Fagioli, Alfa Romeo Tipo B 2.6
GP Albi: Louis Braillard, Bugatti T51
GP Albi 1500: Pierre Veyron, Bugatti T51A
GP Marseille Miramas: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B 2.6
GP Italia Monza: Luigi Fagioli, Alfa Romeo Tipo B 2.6
GP Monza: Marcel Lehoux, Bugatti T51
GP Brno: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B 2.6
GP Brno 1500: Ernst Burggaller, Bugatti T51A
GP Espana Lasarte: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B 2.6
Donington Park Trophy: Francis Howe, Bugatti T51
GP Rio Gavea: Manuel de Teffe, Alfa Romeo 1750
Mountain Brooklands: Whitney Straight, Maserati 26M 8C 2500

1934
Vallentunaloppet: Paul Pietsch, Alfa Romeo 8C 2300
GP Norges: Per Victor Widengren, Alfa Romeo Monza
GP Monaco: Guy Moll, Alfa Romeo Tipo B P3
Circuito Bordino Alessandria: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Tripolis Mellaha Lake: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B P3
Elaintarharata: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
Targa Florio: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B Ferrari
GP Casablanca: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Frontieres Chimay: Willy Longueville, Bugatti T35B
Avus Rennen: Guy Moll, Alfa Romeo Tipo B P3
Avus Rennen 1500: Pierre Veyron, Bugatti T51A
GP Picardie Peronne: Benoit Falchetto, Maserati 8CM
GP Picardie Peronne 1500: Louis Decaroli, Bugatti T37A
Eifelrennen Nurburgring: M. von Brauchitsch, Mercedes W25
Eifelrennen Nurburgring 1500: Luigi Castelbarco, Maserati 4C
GP Montreux: Carlo Felice Trossi, Alfa Romeo Tipo B P3
Mannin Moar Douglas: Brian Lewis, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Penya Rhin Montjuic: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP France Montlhery: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Marne Reims: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Deutschland Nurburgring: Hans Stuck, Auto Union Type A
GP Vichy: Carlo Felice Trossi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Dieppe: Philippe Etancelin, Maserati 8CM
GP Albi: R.E.L. Featherstonhaugh, Maserati 8C
GP Albi 1500: Pierre Veyron, Bugatti T51A
Coppa Ciano Livorno: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Belgium Spa: Rene Dreyfus, Bugatti T59
Coppa Acerbo Pescara: Luigi Fagioli, Mercedes W25
Coppa Acerbo Pescara 1500: Hugh Hamilton, MG K3
GP Nice: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Suisse Bremgarten: Hans Stuck, Auto Union A
GP Berne Bremgarten: Dick Seaman, MG K3
GP Comminges: Gianfranco Comotti, Alfa Romeo Tipo B
Circuito Biella: Carlo Felice Trossi, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Italia Monza: Caracciola-Fagioli, Mercedes W25
GP Union Motocycliste Francaise: Benoit Falchetto, Maserati 8CM
GP Espana Lasarte: Luigi Fagioli, Mercedes W25A
GP Brno: Hans Stuck, Auto Union A
GP Brno 1500: Nino Farina, Maserati 4C
GP Rio Gavea: Ireneu Correa, Ford V8
Donington Park Trophy: Whitney Straight, Maserati 8CM
Mountain Brooklands: Whitney Straight, Maserati 8CM
Circuito Modena: Tazio Nuvolari, Maserati 6C 34
Circuito Modena 1500: Raffaele Cecchini, MG K3
Circuito Napoli: Tazio Nuvolari, Maserati 6C 34
GP Algiers Boutzera: Jean-Pierre Wimille, Bugatti T59

1935
GP Norges: Per Victor Widengren, Alfa Romeo Monza
GP Pau: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Monaco: Luigi Fagioli, Mercedes W25B
Targa Florio Madonie: Antonio Brivio, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Tunisie Carthage: Achille Varzi, Auto Union Type A
GP Tripolis Mellaha Lake: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
Elaintarhanajot Hjalmaren: Karl Ebb, Mercedes SSK
Coppa Citta Bergamo: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
Avus Rennen: Luigi Fagioli, Mercedes W25B
GP Picardie Peronne: Robert Benoist, Bugatti
Circuit Orleans: Cazaux, Bugatti T51
Circuit Orleans 1500: Maurice Mestivier, Amilcar MC0
Mannin Moar: Brian Lewis, Bugatti T59
GP Montlhery: Raymond Sommer, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Rio Gavea: Ricardo Caru, Fiat
Circuito Biella: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
Circuito Biella 1500: Giovanni Lurani, Maserati 4CS
GP Frontieres Chimay: Rudolf Steinweg, Bugatti T51A
Eifelrennen Nurburgring: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
Eifelrennen Nurburgring 1500: Raymond Mays, ERA B
GP France Montlhery: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
GP Penya Rhin Montjuic: Luigi Fagioli, Mercedes W25B
GP Lorraine Seichamps: Louis Chiron, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Lorraine Seichamps 1500: Pierre Veyron, Bugatti T51A
GP Marne Reims: Rene Dreyfus, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Valentino Park: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Belgium Spa: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
GP Albi Voiturettes: Pierre Veyron, Bugatti
GP Dieppe: Rene Dreyfus, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Dieppe 1500: Patrick Fairfield, ERA A
Varese Circuit: Vittorio Belmondo, Alfa Romeo
GP Deutschland Nurburgring: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo B 3.8
GP Comminges: Raymond Sommer, Alfa Romeo Tipo B P3
Coppa Ciano Montenero: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
Coppa Acerbo Pescara: Achille Varzi, Auto Union Type B
Coppa Acerbo Pescara 1500: Dick Seaman, ERA B
GP Nice: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Suisse Bremgarten: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
Berne Voiturettes: Dick Seaman, ERA B
GP Italia Monza: Hans Stuck, Auto Union Type B
Circuito Modena: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo Tipo B P3
Circuito Modena 1500: Ippolino Berrone, Maserati 4C
GP Espana Lasarte: Rudolf Caracciola, Mercedes W25B
GP Mazaryk Brno: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type B
GP Mazaryk Brno 1500: Dick Seaman, ERA B
Circuito Lucca: Mario Tadini, Alfa Romeo Tipo B P3
GP Donington: Richard Shuttleworth, Alfa Romeo Tipo B P3
Coppa Bianchi Cosenza: Antonio Brivio, Alfa Romeo Tipo B
Mountain Brooklands: Richard Shuttleworth, Alfa Romeo B P3
Circuito Estoril: Francisco Ribeiro Ferreira, Bugatti T51

1936
Lanforssjoloppet Sala: Per Widengren, Alfa Romeo Monza
Horkenloppet: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
GP Sveriges: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
GP Pau: Phillipe Etancelin, Maserati V8-RI
GP Norges: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
Coupe Rainier Monaco: Prince Bira, ERA B
GP Monaco: Rudolf Caracciola, Mercedes W25K
GP Tripolis Mellaha Lake: Achille Varzi, Auto Union Type C
Elaintarhanajot: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
GP Tunisie Carthage: Rudolf Caracciola, Mercedes W25K
RAC Douglas Voiturette: Dick Seaman, Delage
GP Frontieres Chimay: Eddie Hertzberger, MG K3
Circuito Santarem: Jorge Monte Real, Bugatti T35C
GP Penya Rhin Montjuic: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 12C 36
GP Rio Gavea: Vittorio Coppoli, Bugatti
Eifelrennen Nurburgring: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Eifelrennen Nurburgring Voit: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
Magyar Nepliget Park: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 8C 35
GP Picardie Peronne: Prince Bira, ERA B
Milano Sempione Park: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 12C 36
Milano Voiturettes: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
GP Sao Paolo: Carlo Pintacuda, Alfa Romeo 8C 2900A
GP Albi: Prince Bira, ERA B
GP Deauville: Jean-Pierre Wimille, Bugatti T59
GP Deutschland Nurbur: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Villa Real Circuit: Vasco Sameiro, Alfa Romeo Monza 2600
Coppa Ciano Livorno: Pintacuda-Nuvolari, Alfa Romeo 8C 35
Coppa Ciano Voit: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
Coppa Acerbo Pescara: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Coppa Acerbo Pescara Voit: Dick Seaman, Delage
GP Suisse Bremgarten: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Berne Bremgarten: Dick Seaman, Delage
Junior 200 Donington: Dick Seaman, Delage
Coppa Ciano Lucca: Mario Tadini, Alfa Romeo 8C 35
Coppa Ciano Lucca Voit: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
GP Italia Monza: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Circuito Modena: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 12C 36
Circuito Modena 1500: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
GP Donnington Park: Ruesch-Seaman, Alfa Romeo 8C 35
Vanderbilt Cup Roosevelt: Nuvolari, Alfa Romeo 12C 36
Mountain Brooklands: Raymond Mays, ERA B
GP Buenos Aires: Carlos Arzani, Alfa Romeo 2900

1937
Flatenloppet: Eugen Bjornstad, Alfa Romeo Monza
GP Valentino Park: Antonio Brivio, Alfa Romeo 12C 36
Circuito Torino: Eugen Bjornstad, ERA A
Coronation Crystal Palace: Patrick Fairfield, ERA C
Posillipo Park: Nino Farina, Alfa Romeo 12C 36
Posillipo Park 1500: Carlo Felice Trossi, Maserati 6CM
Campbell Trophy Brooklands: Prince Bira, Maserati 8CM
GP Tripolis Mellaha Lake: Hermann Lang, Mercedes W125
GP Tripolis Voiturettes: Rene Dreyfus, Maserati 6CM
Elaintarhanajot: Hans Ruesch, Alfa Romeo 8C 35
GP Frontieres Chimay 2lt: Eddie Hertzberger, MG K3
GP Frontieres Chimay Libre: Hans Ruesch, Alfa Romeo 8C 35
Favorita Park Palermo: Francesco Severi, Maserati 6CM
Avus Rennen Libre: Hermann Lang, Mercedes W25K-M125
Avus Rennen 1500: Brian Martin, ERA
Circuito Superba Genova: Carlo F.Trossi, Alfa Romeo 12C 36
Circuito Superba 1500: Aldo Marazza, Maserati 4CS
RAC Douglas Voit: Prince Bira, ERA B
GP Rio Gavea: Carlo Pintacuda, Alfa Romeo 8C 35
GP Firenze: Rene Dreyfus, Maserati 6CM
Eifelrennen Nurburgring: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Milano Sempione Park: Tazio Nuvolari, Alfa Romeo 12C 36
Milano Sempione 1500: Eugenio Siena, Maserati 6CM
GP Picardie Peronne 1500: Raymond Mays, ERA C
Valderbilt Cup: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
GP Belgium Spa: Rudolf Hasse, Auto Union Type C
GP Albi 1500: Mays-Cook, ERA C
GP Deutschland Nurb: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
Villa Real Circuit: Vasco Sameiro, Alfa Romeo Monza 2600
Circuito San Remo: Achille Varzi, Maserati 4CM
GP Monaco: Manfred von Brauchitsch, Mercedes W125
Coppa Acerbo Pescara: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Coppa Acerbo 1500: Giovanni Rocco, Maserati 6CM
Estoril Circuit: Manuel de Oliveira, Ford V8 Special
GP Suisse Bremgarten: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
GP Berne Bremgarten Voit: Arthur Dobson, ERA C
Junior 200 Donington Park: Arthur Dobson, ERA C
GP Phoenix Park: Raymond Mays, ERA C
GP Italia Livorno: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
Coppa Ciano Lucca 1500: Carlo Felice Trossi, Maserati 4CM
GP Brno: Rudolf Caracciola, Mercedes W125
GP Brno Voit: Luigi Villoresi, Maserati 6CM
Circuito Campione Italia: Giovanni Rocco, Maserati
GP Donington Park: Bernd Rosemeyer, Auto Union Type C
Mountain Brooklands: Hans Ruesch, Alfa Romeo 8C 35
Kalastajatorpanajo Helsinki: Karl Ebb, Mercedes SSK

1938
GP South Africa East London: Buller Meyer, Riley
Coronation Crystal Palace: Prince Bira, ERA C
GP Pau: Rene Dreyfus, Delahaye 145
Campbell Trophy Brooklands: Prince Bira, ERA
GP Cork Carrigrohane: Rene Dreyfus, Delahaye 145
GP Cork Carrigrohane Voit: Prince Bira, ERA C
Circuito Gavea Rio: Arthur Nascimento Jr, Alfa Romeo
GP Tripolis Mellaha Lake: Hermann Lang, Mercedes W154
Favorita Park Palermo: Giovanni Rocco, Maserati 6CM
GP Frontieres Chimay 2lt: Ralph Roese, BMW 328
GP Frontieres Chimay Libr: Maurice Trintignant, Bugatti T51
GP Rio Gavea: Carlo Pintacuda, Alfa Romeo Tipo 8C 308
GP Picardie Peronne Voit: Raymond Mays, ERA D
Posillipo Park Voit: Aldo Marazza, Maserati
GP France Reims: Manfred von Brauchitsch, Mercedes W154
GP Albi Voit: Luigi Villoresi, Maserati 6CM
Circuito Varese Voit: Franco Cortese, Maserati
GP Deutschland Nurburgring: Dick Seaman, Mercedes W154
Coppa Ciano Livorno Voit: Emilio Villoresi, Alfa Romeo Tipo 158
Coppa Ciano Livorno: Hermann Lang, Mercedes W154
Coppa Acerbo Pescara: Rudolf Caracciola, Mercedes W154
Coppa Acerbo Pescara Voit: Luigi Villoresi, Maserati 6CM
GP Suisse Bremgarten: Rudolf Caracciola, Mercedes W154
Berne Bremgarten Voit: Armand Hug, Maserati 4CM
Junior 200 Brooklands: John Wakefield, ERA
GP La Baule Voit: Armand Hug, Maserati 4CM
Coppa Ciano Lucca Voit: Luigi Villoresi, Maserati
GP Italia Monza: Tazio Nuvolari, Auto Union Type D
GP Milano: Emilio Villoresi, Alfa Romeo Tipo 158
Circuito Modena Voit: Franco Cortese, Maserati 6CM
GP Donington Park: Tazio Nuvolari, Auto Union Type D

1939
GP South Africa East London: Luigi Villoresi, Maserati 6CM
GP Grosvenor: Franco Cortese, Maserati 6CM
GP Pau: Hermann Lang, Mercedes W154
GP Tripolis Mellaha Lake: Hermann Lang, Mercedes W165
Coupe Paris Montlhery: Jean Pierre Wimille, Bugatti T59/50B
Favorita Park Palermo: Luigi Villoresi, Maserati 6CM
Elaintarhanajot: Adolf Westerblom, Alfa Romeo Monza
Eifelrennen Nurburgring: Hermann Lang, Mercedes W154
Posillipo Park Voit: John Wakefield, Maserati 4CL
GP Frontieres Chimay: Maurice Trintignant, Bugatti T51
Nuffield Trophy Donington Voit: Prince Bira, ERA C
GP Picardie Peronne: John Wakefield, Maserati 4CL
GP Belgium Spa: Hermann Lang, Mercedes W154
GP Bucharest: Hans Stuck, Auto Union Type D
Coupe Commission Reims: Armand Hug, Maserati 6CM
GP France Reims: Hermann Muller, Auto Union Type D
Circuito Carnaro Abbazia: Luigi Villoresi, Maserati 4CM
GP Albi Voit: John Wakefield, Maserati 4CL
GP Deutschland Nurbur: Rudolf Caracciola, Mercedes W154
GP Remparts Angouleme: Raymond Sommer, Alfa Romeo 308
Coppa Ciano Livorno Voit: Nino Farina, Alfa Romeo Tipo 158
Coppa Acerbo Voit: Clemente Biondetti, Alfa Romeo Tipo 158
Campbell Trophy Brooklands: Raymond Mays, ERA
GP Suisse Bremgarten: Hermann Lang, Mercedes W154
GP Beograd Kalemagdan: Tazio Nuvolari, Auto Union Type C
Circuito Gavea Rio: Manuel de Teffe, Maserati 6CM

1940
GP Inderlagos: Arthur Nascimento Jr, Alfa Romeo 8C 35
GP Tripolis Mellaha Lake: Nino Farina, Alfa Romeo Tipo 158
Favorita Park Palermo Voit: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
Circuito Gavea: Rubem Abrunhosa, Studebaker

Αγώνες 1941-1949

1941
GP Rio Gavea: Chico Landi, Alfa Romeo Tipo B
GP Buenos Aires: Jose Canziani, Alfa Romeo 8C 35

1942
GP Buenos Aires Costanera: Jose Canziani, Alfa Romeo 8C 35
Premio Cuidad Santa Fe: Oldemar Ramos, Alfa Romeo 3.8

1945
Paris Cup Boulogne: Jean-Pierre Wimille, Bugatti T59

1946
GP Nice: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Marseille Prado: Raymond Sommer, Maserati 4CL
GP Forez Andrezieux: Raymond Sommer, Maserati 4CL
Paris Cup Boulogne: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo 308
GP Frontieres Chimay: Leslie Brooke, ERA B-Type
GP Saint Cloud Paris: Raymond Sommer, Maserati 4CL
Gransden Cambridge Airfield: George Abecassis, Bugatti T59
GP Roussillon Perpignan: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo 308
GP Burgundy Dijon: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo 308
GP Albi: Tazio Nuvolari, Maserati 4CL
GP des Nations Geneva: Nino Farina, Alfa Romeo Tipo 158
GP Nantes: «Georges Raph», Maserati 6CM
Ulster Trophy Ballyclare: Prince Bira, ERA C-Type
Lille Circuit: Sommer-Louveau, Maserati 8CL
GP Turin Valentino Park: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo 158
GP Milan Sempione: Carlo Felice Trossi, Alfa Romeo Tipo 158
Coupe du Salon Boulogne: Raymond Sommer, Maserati 4CL
Gavea Circuit: Chico Landi, Alfa Romeo 308
GP Penya Rhin Pedralbes: Giorgio Pelassa, Maserati 4CL
GP Boa Vista Rio de Janeiro: Chico Landi, Alfa Romeo 308

1947
GP Sao Paulo Interlagos: Chico Landi, Alfa Romeo 308
GP Juan Peron B. Aires: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Eva Duarte Peron: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Rosario Indep Park: Achille Varzi, Alfa Romeo 308
Rafaela Circuit: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Interlagos: Achille Varzi, Alfa Romeo 308
GP Pau: Nello Pagani, Maserati 4CL
GP Rio Gavea: Chico Landi, Alfa Romeo 308
GP Roussillon Perpignan: Eugene Chaboud, Talbot C39
Jersey Road: Reg Parnell, Maserati 4CL
GP Marseille Prado: Eugene Chaboud, Talbot C39
GP Frontieres Chimay: Prince Bira, Maserati 4CL
GP Nimes: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
Challenges AGACI Montlhery: Maurice Varet, Delage 3lt
GP Suisse Bremgarten: Jean-Pierre Wimille, A. Romeo Tipo 158
GP European Spa: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo Tipo 158
GP Marne Reims: Christian Kautz, Maserati 4CL
Gransden Cambridge Airfield: Dennis Poore, Alfa Romeo 8C 35
GP Albi: Louis Rosier, Talbot Speciale
GP Bari Lungomare: Achille Varzi, Alfa Romeo Tipo 158
Bell Ville Circuit: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Nice: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Alsace Strasbourg: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
Ulster Trophy Ballyclare: Bob Gerard, ERA B-Type
GP Comminges St. Gaudens: Louis Chiron, Talbot C39
Montevideo Circuit: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
British Empire Trophy Douglas: Bob Gerard, ERA B-Type
GP Italia Sempione: Carlo Felice Trossi, Alfa Romeo Tipo 158
GP France Lyons-Parilly: Louis Chiron, Talbot Monoplace C39
GP Mar del Plata El Torreon: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Lausanne: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
Coupe Salon Montlhery: Yves Giraud Cabantous, Talbot Deca

1948
GP Juan Peron Palermo Park: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Mar del Plata El Torreon: Nino Farina, Maserati 8CL
GP Rosario: Jean-Pierre Wimille, Simca-Gordini 15
GP Eva Duarte Peron Palermo Park: Luigi Villoresi, Maserati 4CL
GP Interlagos: Chico Landi, Alfa Romeo 308
Necochea Circuit: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Pau: Nello Pagani, Maserati 4CL
GP Rio Gavea: Chico Landi, Alfa Romeo 308
Jersey Road: Bob Gerard, ERA B-Type
GP des Nations Geneva: Nino Farina, Maserati 4CL
GP Monaco: Nino Farina, Maserati 4CL
British Empire Trophy Douglas: Geoffrey Ansell, ERA B-Type
GP Paris Montlhery: Yves Giraud Cabantous, Talbot Deca
GP Stockholm Skarpnack: Clemente Biondetti, Ferrari 125
GP San Remo: Alberto Ascari, Maserati 4CLT/48
GP European Bremgarten: Carlo F.Trossi, Alfa Romeo Tipo 158
GP France Reims: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo Tipo 158
GP Comminges St Gaudens: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48
GP Zandvoort: Prince Bira, Maserati 4CL
East Swiss Prize Erlen: Em.de Graffenried, Maserati 4CL
GP Albi: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48
GP Italia Valentino: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo Tipo 158
Goodwood Trophy: Reg Parnell, Maserati 4CLT/48
GP British Silverstone: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48
Coupe du Salon Montlhery: Louis Rosier, Talbot T26C
GP Monza: Jean-Pierre Wimille, Alfa Romeo Tipo 158
Garda Circuit Salo: Nino Farina, Ferrari 125
GP Penya Rhin Pedralbes: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48

1949
GP Juan Peron Palermo Park: Alberto Ascari, Maserati 4CLT/48
GP Eva Duarte Peron: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Rosario Independence: Nino Farina, Ferrari 166
GP Mar del Plata El Torreon: Juan Fangio, Maserati 4CLT/48
Bell Ville Circuit: Oscar Galvez, Alfa Romeo 308
GP Interlagos: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48
GP Rio Gavea: Luigi Villoresi, Maserati 4CLT/48
GP San Remo Ospedaletti: Juan Fangio, Maserati 4CLT/48
GP Pau: Juan Manuel Fangio, Maserati 4CLT/48
Richmond Trophy Goodwood: Reg Parnell, Maserati 4CLT/48
GP Paris Montlhery: Philippe Etancelin, Talbot T26C
Jersey Road St. Hellier: Bob Gerard, ERA B-Type
GP Roussillon Perpignan: Juan Manuel Fangio, Maserati 4CLT/48
GP British Silverstone: Em.de Graffenried, Maserati 4CLT
GP Marseille Prado: Juan Manuel Fangio, Simca-Gordini 15
East Swiss Prize Erlen: Em. de Graffenried, Maserati 4CL
British Empire Trophy Douglas: Bob Gerard, ERA B-Type
GP Swedish Summer: Prince Bira, Maserati
GP Frontieres Chimay: Guy Mairesse, Talbot T26C
GP Belgium Spa: Louis Rosier, Talbot T26C
GP Suisse Bremgarten: Alberto Ascari, Ferrari 125
GP Albi: Juan Manuel Fangio, Maserati 4CLT/48
GP France Reims: Louis Chiron, Talbot T26C
GP Zandvoort: Luigi Villoresi, Ferrari 125
Daily Express Silverstone: Alberto Ascari, Ferrari 125
GP Lausanne: Nino Farina, Maserati 4CLT/48
GP European Monza: Alberto Ascari, Ferrari 125
Goodwood Trophy: Reg Parnell, Maserati 4CLT/48
GP Czech Brno: Peter Whitehead, Ferrari 125
Coupe du Salon Montlhery: Raymond Sommer, Talbot T26C
GP Juan Peron Palermo Park: Alberto Ascari, Ferrari 166

credits

Κείμενο: Σπύρος Χατήρας. Source: Jimmy Piget pages. Photos: Alfa Romeo, Bugatti, Audi, Mercedes