Carhistory.gr Logo
  » racing » SPORT STATISTICS » ΕΠΑΤ 1963-1988
ΕΠΑΤ 1963-1988
SPORT STATISTICS

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αυτοκινήτων Τουρισμού έζησε τις καλύτερες ημέρες του από τα μέσα της δεκαετίας του ’60 έως τις αρχές της δεκαετίας του ’70.

Την περίοδο εκείνη έλαμψαν στις πίστες που το φιλοξενούσαν αυτοκίνητα «γεννημένοι νικητές», όπως οι Ford Lotus Cortina, οι Porsche 911, οι Αlfa Romeo GTA 1600 και GTAm 2000, τα Ford Capri αλλά και οι αγωνιστικές εκδόσεις της περίφημης σειράς «02» της BMW.

Πάνω από όλα βέβαια η «3.0 CSL» της γερμανικής εταιρείας, που για χρόνια μονοπώλησε τις νίκες στα μεγάλα ευρωπαϊκά αυτοκινητοδρόμια.

Στο Nurburgring, στο Spa, στο Zolder, στη Monza και αλλού γίνονταν ομηρικές μάχες, σε όλες σχεδόν τις κλάσεις, προκειμένου πάντα να ξεχωρίσουν οι καλύτεροι…




1981-1988

1988
Monza: Steve Soper-Pierre Dieudonne, Ford Sierra RS 500
Donington: Roberto Ravaglia-van de Poele, Schnitzer BMW M3
Estoril: Steve Soper-Klaus Niedzwiedz, Ford Sierra RS 500
Jarama: Steve Soper-Klaus Ludwig, Ford Sierra RS 500
Dijon: Steve Soper-Klaus Niedzwiedz, Ford Sierra RS 500
Vallelunga: Niedzwiedz-Pierre Dieudonne, Ford Sierra RS 500
Nurburgring: Steve Soper-Klaus Ludwig, Ford Sierra RS 500
Spa: Ravaglia-Heger-Quester, BMW M3 Evolution
Zolder: Roberto Ravaglia-Eric van de Poele, BMW M3 Evo
Silverstone: Andy Rouse-Alain Ferte, Ford Sierra RS 500
Nogaro: Steve Soper-Klaus Ludwig, Ford Sierra RS 500

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: ROBERTO RAVAGLIA
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FORD

1987
Donington: Dieter Quester-Winfried Vogt, BMW M3
Estoril: Johnny Cecotto-Gianfranco Brancatelli, BMW M3
Anderstorp: Vogt-Heger-Quester, BMW M3
Zolder: Niedzwiedz-Soper- Dieudonne, Ford Sierra RS Cosworth
Zeltweg: Johnny Cecotto-Gianfranco Brancatelli, BMW M3
Imola: Winfried Vogt-Altfrid Heger, BMW M3
Nogaro: Fabien Giroix-Jean Pierre Jassaud, BMW M3

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: WINFRIED VOGT
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: BMW LINDER

1986
Μοnza: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Donington: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Hockenheim: Johnny Cecotto-Thomas Lindstrom, Volvo 240 T
Misano: Roberto Ravaglia-Gerhard Berger, BMW 635 CSi
Anderstorp: Ulf Granberg-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Brno: Ulf Granberg-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Zeltweg: Johnny Cecotto-Anders Oloffson, Volvo 240 Turbo
Nurburgring: Roberto Ravaglia-Emanuele Pirro, BMW 635 CSi
Spa: Quester-Heger-Tassin, BMW 635 CSi
Silverstone: Jeff Allam-Denny Hulme, Rover Vitesse
Nogaro: Roberto Ravaglia-Gerhard Berger, BMW 635 CSi
Zolder: Johnny Cecotto- Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Jarama: Roberto Ravaglia-Emanuele Pirro, BMW 635 CSi
Estoril: Klaus Niedzwiedz-Steve Soper, Ford Sierra XR4 ti

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: ROBERTO RAVAGLIA
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: TOYOTA

1985
Monza: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Vallelunga: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Donington: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Anderstorp: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 T
Brno: Ulf Grandberg-Anders Olofsson, Volvo 240 Turbo
Zeltweg: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 T
Salzburg: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Nurburgring: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Spa: Ravaglia-Berger-Surer, Schnitzer BMW 635 CSi
Silverstone: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Nogaro: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse
Zolder: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Estoril: Brancatelli-Thomas Lindstrom, Volvo 240 Turbo
Jarama: Tom Walkinshaw-Win Percy, Rover Vitesse

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: GIANFRANCO BRANCATELLI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO

1984
Monza: Tom Walkinshaw-Hans Heyer, Jaguar XJ-S
Vallelunga: Alain Cudini-Dany Snobeck, BMW 635 CSi
Donington: Win Percy- Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Enna Pergusa: Enzo Calderari-Martin Brundle, Jaguar XJ-S
Brno: Tom Walkinshaw-Hans Heyer, Jaguar XJ-S
Zeltweg: Tom Walkinshaw-Hans Heyer, Jaguar XJ-S
Salzburg: Win Percy- Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Nurburgring: Helmut Kelleners-Brancatelli, BMW 635 CSi
Spa: Walkinshaw-Heyer-Percy, Jaguar XJ-S
Silverstone: Helmut Kelleners-Brancatelli, BMW 635 CSi
Zolder: Ulf Granberg-Robert kvist, Volvo 240 Turbo
Mugello: Ravaglia-Stuck-Reuter, Schnitzer BMW 635 CSi

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: TOM WALKINSHAW
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO

1983
Monza: Dieter Quester-Carlo Rossi, Schnitzer BMW 635 CSi
Vallelunga: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Donington: Brundle-Fitzpatrick-Calderari, Jaguar XJ-S
Enna Pergusa: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Mugello: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Brno: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Zeltweg: Tom Walkinshaw-Martin Brundle, Jaguar XJ-S
Nurburgring: Dieter Quester-M. Winkelhock, BMW 635 CSi
Salzburg: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Spa: Tassin-Heyer-Hahne, BMW 635 CSi
Silverstone: Steve Soper-Rene Metge, Rover Vitesse
Zolder: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 Csi

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: DIETER QUESTER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO

1982
Monza: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 528i
Vallelunga: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 528i
Donington: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 528i
Enna Pergusa: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 528i
Mugello: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 528i
Brno: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Salzburg: Zdenek Vojtech-Jo Gartner, BMW 528i
Nurburgring: Walkinshaw-Nicholson-Dieudonne, Jaguar XJ-S
Spa: Heyer-Joosen-Hahne-Quester, BMW 528i
Silverstone: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S
Zolder: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Jaguar XJ-S

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: U.GRANO-H.KELLENERS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO

1981
Monza: Grano-Kelleners-Cecotto, BMW 635 CSi
Vallelunga: Herbert Werginz-Dieter Quester, BMW 635 CSi
Donington: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Salzburg: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Brno: Umberto Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Enna Pergusa: U.Grano-Helmut Kelleners, BMW 635 CSi
Silverstone: Tom Walkinshaw-Chuck Nicholson, Mazda RX-7
Zolder: Peter Seikel-Fred Rosterg, Audi Coupe GT5S

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: U.GRANO-H.KELLENERS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: SKODA

1971-1980

1980
Monza: Werginz-Grano-Neger, BMW 635 CSi
Vallelunga: Werginz-Grano-Neger, BMW 635 CSi
Brands Hatch: Helmut Kelleners-Siegfried Muller, BMW 320
Salzburg: Dieter Quester-Dieter Kindlmann, BMW 320
Brno: Helmut Kelleners-Siegfried Muller, BMW 320
Enna Pergusa: Werginz-Grano-Neger, BMW 635 CSi
Nurburgring: Shickentanz-Jorg Denzel, Mercedes 450 SLC
Silverstone: Werginz-Grano-Neger, BMW 635 CSi
Zolder: Helmut Kelleners-Siegfried Muller, BMW 320

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: HELMUT KELLENERS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: AUDI

1979
Monza: Xhenceval-Dieudonne-van Hove, BMW 3.0 CSL
Vallelunga: Grano-Joosen-Giacomelli, BMW 3.0 CSL
Mugello: Grano-Joosen-Giacomelli, BMW 3.0 CSL
Brands Hatch: Xhenceval-Dieudonne-van Hove, BMW 3.0 CSL
Jarama: Umberto Grano-Eddy Joosen, BMW 3.0 CSL
Zeltweg: Werginz-Loibnegger-Neger, BMW 530i US
Brno: Xhenceval-Dieudonne-van Hove, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Zandvoort: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Enna Pergusa: Xhenceval-Dieudonne-van Hove, BMW 3.0 CSL
Silverstone: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Zolder: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: MARTINO FINOTTO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: BMW

1978
Brands Hatch: Tom Walkinshaw-Umberto Grano, BMW 3.0 CSL
Monza: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Mugello: Umberto Grano-John Fitzpatrick, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Jarama: Tom Walkinshaw-Umberto Grano, BMW 3.0 CSL
Estoril: Tom Walkinshaw-Umberto Grano, BMW 3.0 CSL
Zeltweg: Umberto Grano-Markus Hottinger, BMW 3.0 CSL
Brno: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: Schommers-Denzel-Hanhe, Ford Escort II RS
Zandvoort: Umberto Grano-Toni Hezemans, BMW 3.0 CSL
Silverstone: Eddy Joosen-Raymond van Hove, BMW 3.0 CSL
Zolder: Eddy Joosen-Raymond van Hove, BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: UMBERTO GRANO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: BMW

1977
Monza: Finotto-Facetti-Grano, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Gunnar Nilsson-Dieter Quester, BMW 3.0 CSL
Mugello: Jean Xhenceval-Pierre Dieudonne, BMW 3.0 CSL
Enna Pergusa: Carlo Facetti-Martino Finotto, BMW 3.0 CSL
Brno: Carlo Facetti-Martino Finotto, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: Gunnar Nilsson-D.Quester, Alpina BMW 3.0 CSL
Zandvoort: Toni Hezemans-D.Quester, Alpina BMW 3.0 CSL
Silverstone: Tom Walkinshaw-D.Quester, Alpina BMW 3.0 CSL
Zolder: Dieter Quester-Patrick Neve, Alpina BMW 3.0 CSL
Jarama: Eddy Joosen-Umberto Grano, BMW 3.0 CSL
Estoril: Martino Finotto-Carlo Facetti, BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: DIETER QUESTER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: VOLKSWAGEN
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: BMW
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 4: BMW
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 5: BMW

1976
Monza: Jean Xhenceval-Pierre Dieudonne, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Hughes de Fierland-Patrick Neve, BMW 3.0 CSL
Mugello: Jean Xhenceval-Pierre Dieudonne, BMW 3.0 CSL
Brno: Xhenceval-Dieudonne-Grano, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: de Fierland-Nilsson-De Wael, BMW 3.0 CSL
Spa: Detrin-van Stalle-Demuth, BMW 3.0 CSL
Vallelunga: Bigliazzi-Spartaco Dini, Alfa Romeo Alfetta GTV
Silverstone: Xhenceval-Dieudonne-de Fierland, BMW 3.0 CSL
Jarama: Xhenceval-Dieudonne-de Fierland, BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN XHENCEVAL
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: OPEL
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 4: BMW

1975
Monza: Alain Peltier-Siegfried Muller, BMW 3.0 CSL
Brno: Alain Peltier-Siegfried Muller, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Dieter Quester-Urs Zondler, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: Helmut Kelleners-Harald Grohs, BMW 3.0 CSL
Zandvoort: Hezemans-Tim Schenken, Porsche Carrera RSR
Jarama: Heinrich Keller-Paul Keller, BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: SIEGFRIED MULLER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: FORD
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: BMW

1974
Monza: Alain Peltier-Jean Louis Lafosse, BMW 3.0 CSL
Salzburg: Hans Joachim Stuck-Jacky Ickx, BMW 3.0 CSL
Vallelunga: Alain Peltier-Jean Louis Lafosse, BMW 3.0 CSL
Nurburgring: Hans Heyer-Claus Ludwig, Ford Escort RS 1600
Zandvoort: Jochen Mass-Rolf Stommelen, Ford Capri RS 3100
Jarama: Heyer-Ludwig-Hezemans, Ford Capri RS 3100

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: HANS HEYER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FORD

1973
Monza: Niki Lauda-Brian Muir, Alpina BMW 3.0 CSL
Salzburg: Dieter Glemser-Fitzpatrick, Ford Capri RS 2600 LW
Mantorp Park: Glemser-Jochen Mass, Ford Capri RS 2600 LW
Nurburgring: Hans Joachim Stuck-Chris Amon, BMW 3.0 CSL
Spa: Toni Hezemans-Dieter Quester, BMW 3.0 CSL
Zandvoort: Toni Hezemans-Dieter Quester, BMW 3.0 CSL
Paul Ricard: Toni Hezemans-Dieter Quester, BMW 3.0 CSL
Silverstone: Harald Ertl, Alpina BMW 3.0 CSL

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: TONI HEZEMANS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: BMW

1972
Monza: Jochen Mass-Gerard Larrousse, Ford Capri RS 2600
Salzburg: Dieter Glemser, Ford Capri RS 2600
Brno: Dieter Glemser, Ford Capri RS 2600
Nurburgring: Fitzpatrick-Heyer-Stommelen, BMW 2800 CS
Spa: Jochen Mass-Hans Joachim Stuck, Ford Capri RS 2600
Zandvoort: Glemser-Soler Roig-Mass, Ford Capri RS 2600
Paul Ricard: Brian Muir-John Miles, Ford Capri RS 2600
Silverstone: Dieter Glemser-Jochen Mass, Ford Capri RS 2600
Jarama: Larrousse-Soler Roig-Mass, Ford Capri RS 2600

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JΟCHEN MASS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO

1971
Monza: Toni Hezemans, Alfa Romeo 2000 GTAm
Salzburg: Dieter Glemser, Ford Capri RS 2600
Brno: Dieter Glemser, Ford Capri RS 2600
Nurburgring: Glemser-Helmut Marko, Ford Capri RS 2600
Spa: Dieter Glemser-Alex Soler Roig, Ford Capri RS 2600
Zandvoort: Dieter Quester, BMW 2800 CS
Paul Ricard: Glemser-Alex Soler Roig, Ford Capri RS 2600
Jarama: Jochen Mass-John Fitzpatrick, Ford Escort RS 1600

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: DIETER GLEMSER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ : ALFA ROMEO

1963-1970

1970
Monza: Toni Hezemans, Alfa Romeo 2000 GTAm
Salzburg: Alex Soler Roig, Alpina BMW 2800 CS
Budapest: Toni Hezemans, Alfa Romeo 2000 GTAm
Brno: Toni Hezemans, Alfa Romeo 2000 GTAm
Silverstone: Brian Muir, Chevrolet Camaro Z28
Nurburgring: de Adamich-Picchi, Alfa Romeo 2000 GTAm
Spa: Helmut Kelleners-Gunther Huber, Alpina BMW 2800 CS
Zandvoort: Gianluigi Picchi, Alfa Romeo 2000 GTAm
Jarama: Toni Hezemans, Alfa Romeo 2000 GTAm

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: TONI HEZEMANS
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: BMW

1969
Monza: Huber-Jurgen Neuhaus, Alpina BMW 2002 ti
Aspern: Gunther Huber, Alpina BMW 2002 ti
Belgrade: Dieter Quester, BMW 2002 ti K
Budapest: Gjis van Lennep, Porsche 911
Brno: Dieter Quester, BMW 2002
Brands Hatch: Hubert Hanhe-Quester, BMW 2002 ti K
Nurburgring: Hezemans-van Lennep, Porsche 911
Spa: Guy Chasseuil-Claude Ballot Lena, Porsche 911
Zandvoort: Toni Hezemans, Porsche 911
Jarama: Dieter Quester, BMW 2002 ti K
Marchairuz: Dieter Quester, BMW 2002 ti K

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 1: MARSILIO PASOTTI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 2: SPARTACO DINI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 3: DIETER QUESTER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: BMW

1968
Monza: Helmut Kelleners-Erwin Kremer, Porsche 911
Aspern: Dieter Quester, BMW 2002
Snetterton: John Ewer-Syd Fox, Ford Mustang
Belgrade: Dieter Quester, BMW 2002
Zolder: Frank Gardner, Ford Escort TC
Nurburgring: Hubert Hanhe-Dieter Quester, BMW 2002
Spa: Kelleners-Kaushen-Kremer, Porsche 911L
Brno: Helmut Kelleners-Erwin Kremer, Porsche 911L
Zandvoort: Toni Hezemans, Porsche 911
Eigental: Helmut Kelleners, Porsche 911L
Jarama: Helmut Kelleners-Erwin Kremer, Porsche 911

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 1: JOHN HANDLEY
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 2: JOHN RHODES
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 3: DIETER QUESTER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: BMC
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: BMC
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: BMW

1967
Monza: Karl von Wendt-Gerhard Mitter, Porsche 911
Aspern: Nanni Galli, Alfa Romeo 1600 GTA
Belgrade: Giorgio Pianta, Porsche 911
Zolder: Andrea de Adamich, Alfa Romeo 1600 GTA
Oulton Park: Andrea de Adamich, Alfa Romeo 1600 GTA
Budapest: Andrea de Adamich, Alfa Romeo 1600 GTA
Nurburgring: Bianchi-Jean Rolland, Alfa Romeo 1600 GTA
Spa: Jean Pierre Gaban-Noel van Assche, Porsche 911
St. Ursanne: Karl von Wendt, Porsche 911
Zandvoort: Ben Pon, Porsche 911
Snetterton: Leo Cella-Giuliano Facetti, Lancia Fulvia 1.3 HF

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 1: WILLI KAUHSEN
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 2: ANDREA DE ADAMICH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 3: KARL VON WENDT
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: PORSCHE

1966
Monza: de Adamich-Teodoro Zeccoli, Alfa Romeo 1600 GTA
Aspern: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Zolder: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Mont Ventoux: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Nurburgring: de Adamich-Zeccoli, Alfa Romeo 1600 GTA
Spa: Hubert Hanhe-Jacky Ickx, BMW 1800 ti
Snetterton: de Adamich-Zeccoli, Alfa Romeo 1600 GTA
Zandvoort: Andrea de Adamich, Alfa Romeo 1600 GTA
Budapest: Enrico Pinto-Giunti, Alfa Romeo 1600 GTA
Eigental: Hubert Hahne, BMW 2000 ti

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 1: GIANCARLO BAGHETTI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 2: ANDREA DE ADAMICH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 3: HUBERT HAHNE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: ALFA ROMEO
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: BMW

1965
Monza: de Adamich-Sandro Arcioni, Alfa Romeo Giulia ti Super
Mont Ventoux: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Nurburgring: John Whitmore-Jack Sears, Ford Lotus Cortina
Zolder: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Olympia: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Karlskoga: Bo Ljungfeldt, Ford Mustang
Snetterton: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
St. Ursanne: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Zandvoort: Bo Ljungfeldt, Ford Mustang

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 1: ED SWART
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 2: JOHN WHITEMORE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ DIVISION 3: JACKY ICKX
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 1: ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 2: FORD
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ DIVISION 3: FORD

1964
Zolder: Jack Sears, Ford Galaxy
Mallory Park: Warwick Banks-Rhodes, Tyrrell Mini Cooper S
Brands Hatch: Whitmore-Peter Procter, Ford Lotus Cortina
Mont Ventoux: Henry Taylor, Ford Lotus Cortina
Nurburgring: Bohringer-Dieter Glemser, Mercedes 300 SE
Karlskoga: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
St. Ursanne: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Zandvoort: Bjorn Rothstein, Saab 96 Sport
Timmelsjoch: John Whitmore, Ford Lotus Cortina
Budapest: Hubert Hahne, BMW 1800 ti
Monza: Giancarlo Baghettti, Alfa Romeo Giulia ti Super

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: PHIL DE BANKS

1963
Nurburgring: Lindner-Nocker, Jaguar MK II 3.8
Mont Ventoux: Leo Cella, Lancia Flavia Coupe
Brands Hatch: Salmon-Sutcliffe, Jaguar MK II 3.8
Mallory Park: Bjorn Rothstein, Saab 96 Sport
Zolder: Peter Nocker, Jaguar MK II 3.8
Zandvoort: John Sparrow, Jaguar MK II 3.8
Timmelsjoch: Peter Nocker, Jaguar MK II 3.8
Budapest: Luigi Cabella-Carlo Facetti, Lancia Flaminia

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: PETER NOCKER

carhistory

Photos: Ford, BMW