Carhistory.gr Logo
  » racing » SPORT STATISTICS » Εθνικά πρωταθλήματα
Εθνικά πρωταθλήματα
SPORT STATISTICS

Μεγάλη Βρετανία, Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία και ΗΠΑ φιλοξένησαν στις δεκαετίες που πέρασαν τις σημαντικότερες διοργανώσεις σε εθνικό επίπεδο, κυρίως λόγω της υψηλής τους κατασκευαστικής δραστηριότητας, αλλά και της αγωνιστικής παράδοσης που είχαν στο μεταξύ δημιουργήσει.

Η κατάκτηση πρωταθληματικών τίτλων και επάθλων σε αυτές τις χώρες σήμαινε για τους περισσότερους διακεκριμένους οδηγούς την αρχή μιας διεθνούς σταδιοδρομίας.

Κι ως τις ημέρες μας, αυτό δεν έχει αλλάξει…



ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 1
1969
: Jackie Stewart, Matra MS80 Ford
1977
: Tony Trimmer, Surtees TS19 Ford
1978
: Tony Trimmer, McLaren M23 & M25 Ford
1979
: Rupert Keegan, Arrows A1-Ford
1980: Emilio de Villota, Williams FW07-Ford
1982
: Jim Crawford, Ensign N180B Ford

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 2
1957
: Tony Marsh, Cooper T43 Climax
1958
: Jack Brabham, Cooper T45 Climax
1959
: Stirling Moss, Cooper T43 Borgward
1960: Jackie Lewis, Cooper T45 Climax
1964
: Mike Spence, Lotus 32 Ford
1965
: Jim Clark, Lotus 35 Ford
1966: Jack Brabham, Brabham BT18 & BT21 Honda
1967
: Alan Rees, Brabham BT23 Ford Jochen Rindt, Brabham BT23 Ford
1972
: Niki Lauda, March 722 Ford

BΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3

Ίσως η σημαντικότερη «σχολή» οδηγών αγώνων πίστας στον κόσμο, με εκατοντάδες ταλαντούχους πιλότους να έχουν μαθητεύσει στις τάξεις της.

Από αυτούς κάποιοι δε συνέχισαν περαιτέρω, ενώ ορισμένοι κατόρθωσαν να φθάσουν στην κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού και μετέπειτα να γίνουν πανάξιοι παγκόσμιοι πρωταθλητές: Jim Clark, Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Nelson Piquet, Ayrton Senna και Mika Hakkinen αριθμούν συνολικά 15 τίτλους οδηγών στη Formula 1. To παράδειγμά τους ακολούθησαν αρκετές μικρές ανεξάρτητες αγωνιστικές ομάδες, οι οποίες ανδρώθηκαν μέσω της F3 στα βρετανικά αυτοκινητοδρόμια, κατορθώνοντας στη συνέχεια να βρεθούν στα «σαλόνια» της Formula 1. Mερικές κυριάρχησαν για χρόνια, ενώ κάποιες άλλες κέρδισαν νίκες και διακρίσεις. Στην πρώτη ομάδα περιλαμβάνονται οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες Cooper, Lotus, Tyrrell και Brabham, ενώ στη δεύτερη η March και η Jordan. Aπό πλευράς εταιρειών που κατασκευάζουν εδώ και δεκαετίες μονοθέσια για τους αγώνες της F3 καταξιωμένες είναι πλέον διεθνώς η Dallara και η Ralt. Όσο για τους κινητήρες, στα βρετανικά πρωταθλήματα της Formula 3 ενηλικιώθηκε αγωνιστικά ο Cosworth, καθώς και τα αντίστοιχα μηχανικά σύνολα της Toyota, της Mugen-Honda και της VW.

FORMULA 3: OI ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
1951 Autosport F3: Eric Brandon, Cooper-Norton
1952 Autosport F3: Don Parker, Kieft-Norton
1953 Autosport F3: Don Parker, Kieft-Norton
1954 BRSCC National F3: Les Leston, Cooper-Norton
1955 BRSCC National F3: Jim Russell, Cooper-Norton
1955 JAP F3: Henry Taylor, Cooper-JAP
1956 BRSCC National F3: Jim Russell, Cooper-Norton
1957 BRSCC National F3: Jim Russell, Cooper-Norton
1958 BRSCC National F3: Trevor Taylor, Cooper-Norton
1959 BRSCC F3: Don Parker, Cooper-Norton
1960 BRSCC F3: Jack Pitcher, Cooper-Norton
1960 John Davy Formula Junior: Jim Clark, Lotus-Ford
1960 BRSCC Formula Junior: Jack Pitcher, Alexis-BMC
1960 Motor Racing Formula Junior: Jim Clark
1960 Motor Racing Formula Junior: Trevor Taylor, Lotus-Ford
1961 BRSCC F3: Mike Ledbrook, Cooper-Norton
1961 John Davy Formula Junior: Bill Moss, Gemini-Ford
1961 BRSCC Formula Junior: Mike Ledbrook, Lotus-Ford
1961 Motor Racing Formula Junior: Trevor Taylor, Lotus-Ford
1962 John Davy Formula Junior: John Fenning, Lotus-Ford
1963 Express & Star Formula Junior: Peter Arundell, Lotus-Ford
1963 BARC Formula Junior: Peter Arundell, Lotus-Ford
1964 Express & Star F3: Jackie Stewart, Tyrrell Racing Cooper-BMC
1964 BRSCC F3: Rodney Banting, Lotus-BMC
1964 SMRC F3: Sverrir Thoroddsson, Lotus-Ford-Cosworth
1965 BRSCC F3: Tony Dean, Brabham-Ford-Cosworth
1965 BARC F3: Roy Pike, Brabham-Ford-Cosworth
1966 Les Leston F3: Harry Stiller, Brabham-Ford-Cosworth
1967 Les Leston F3: Harry Stiller, Brabham-Ford-Cosworth
1968 Lombank F3: Tim Schenken, Chevron-Ford-Lucas
1969 Lombank F3: Emerson Fittipaldi, Lotus-Ford-Holbay
1970 Lombank F3: Dave Walker, Lotus-Ford-Holbay
1970 Shellsport F3: Tony Trimmer, Brabham-Ford-Holbay
1970 Forward Trust F3: Carlos Pace, Lotus-Ford-Holbay
1971 Lombard North F3: Roger Williamson, March-Ford-Holbay
1971 Shellsport National F3: Dave Walker, Lotus-Ford-Vegantune
1971 Forward Trust BARC F3: Dave Walker, Lotus-Ford-Vegantune
1972 Forward Trust BARC F3: Roger Williamson, GRD-Ford-Holbay
1973 Lombard North F3: Rikky von Opel, Ensign-Ford-Vegantune
1973 Shellsport National F3: Roger Williamson, GRD-Ford-Holbay
1973 Forward Trust BARC F3: Ian Taylor, March-Ford-Holbay
1973 Lombard North F3: Tony Brise, March-Ford-Holbay
1973 John Player European F3: Tony Brise, March-Ford-Holbay
1974 Forward Trust BARC F3: Brian Henton, March-Ford-Holbay
1974 Lombard North F3: Brian Henton, March-Ford-Holbay
1975 BP Super Visco F3: Gunnar Nilsson, March-Toyota
1976 Shellsport F3: Bruno Giacomelli, March-Toyota
1976 BP Super Visco F3: Rupert Keegan, March-Toyota
1977 Vandervell F3: Stephen South, March-Toyota
1977 BP F3: Derek Daly, Derek McMahon Chevron-Toyota
1978 Vandervell F3: Derek Warwick, Ralt-Toyota
1978 BP F3: Nelson Piquet, Ralt-Toyota
1979 Vandervell British F3: Chico Serra, Ralt-Toyota
1980 Vandervell British F3: Stefan Johansson, March-Toyota
1981 Marlboro F3: Jonathan Palmer, West Surrey Ralt-Toyota
1982 Marlboro British F3: Tommy Byrne, Ralt-Toyota
1983 Marlboro F3: Ayrton Senna, West Surrey Ralt-Toyota
1984 Marlboro British F3: Johnny Dumfries, David Price Ralt-VW
1985 Marlboro British F3: Maurício Gugelmin, West Surrey Ralt-VW
1986 Lucas British F3: Andy Wallace, Reynard-VW
1987 Lucas British F3: Johnny Herbert, Eddie Jordan Reynard-VW
1988 Lucas British F3: J.J. Lehto, Pacific Reynard-Toyota
1989 Lucas British F3: David Brabham, Ralt-VW
1990 British F3: Mika Hakkinen, West Surrey Ralt-Mugen-Honda
1991 British F3: R. Barrichello, West Surrey Ralt-Mugen-Honda
1992 British F3: Gil de Ferran, Stewart Reynard-Mugen-Honda
1993 British F3: Kelvin Burt, Stewart Reynard-Mugen-Honda
1994 F3: Jan Magnussen, Stewart Dallara-Mugen-Honda
1995 British F3: Oliver Gavin, Edenbridge Dallara-Vauxhall
1996 British F3: Ralph Firman, Stewart Dallara-Mugen-Honda
1997 Autosport F3: Jonny Kane, Stewart Dallara-Mugen-Honda
1998 Autosport F3: Mario Haberfeld, Stewart Dallara-Mugen-Honda
1999 Autosport F3: Marc Hynes, Manor Dallara-Mugen-Honda
2000 Green Flag F3: Antonio Pizzonia, Manor Dallara-Mugen-Honda
2001 Green Flag F3: Takuma Sato, Carlin Dallara-Mugen-Honda
2002 Green Flag F3: Robbie Kerr, Docking Dallara-Mugen-Honda
2003 International: Alan van der Merwe, Carlin Dallara-Mugen
2004 International: Nelson Piquet, Piquet Sports Dallara-Mugen
2005 International: Alvaro Parente, Carlin Dallara-Mugen-Honda
2006 Lloyds F3: Mike Conway, Raikkonen Robertson Dallara-AMG
2007 Lloyds F3: Marko Asmer, Hitech Dallara-AMG-Mercedes
2008 International: J. Alguersuari, Carlin Dallara-AMG-Mercedes
2009 Cooper Tires F3: Daniel Ricciardo, Carlin Dallara-VW
2010 Cooper Tires F3: Jean-Eric Vergne, Carlin Dallara-VW
2011:
2012:
2013:
2014:
2015:
2016:

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA JUNIOR
1960
BRDC: Trevor Taylor, Lotus 18 Ford
1960
BRSCC: Jim Clark, Lotus 18 Ford
1960
BARC: Trevor Taylor, Lotus 18 Ford
1961
BRDC: Trevor Taylor
1961
BRSCC: Bill Moss
1962
BARC: Peter Arundell
1962
BRSCC: John Fenning
1963 BARC: Peter Arundell

BΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FΟRMULA 5000
1969
: Peter Gethin, McLaren M10A Chevrolet
1970
: Peter Gethin, McLaren M10B Chevrolet
1971
: Frank Gardner, Lola T192 & T300 Chevrolet
1972
: Gijs van Lennep, Surtees TS11 Chevrolet
1973
: Teddy Pilette, Chevron B24 Chevrolet
1974: Bob Evans, Lola T332 Chevrolet
1975
: Teddy Pilette, Lola T400 Chevrolet
1976
: David Purley, Chevron B30 Ford

BΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA ATLANTIC
1971 Yellow Pages: Vern Schuppan, Palliser WDB4 Ford
1972
Yelllow Pages: Bill Gubelmann, March 72B Ford
1973
Yellow Pages: Colin Vandervell, March 73B Ford
1973
BP: John Nicholson, Lyncar 005 Ford
1974 John Player: John Nicholson, Lyncar 005 Ford
1974
Southern Organs: Jim Crawford, March 73B & 74B Ford
1975
John Player: Tony Brise, Modus M1 Ford
1975
Southern Organs: Ted Wentz, Lola T360 Ford
1976
Indylantic: Ted Wentz, Lola T460 Ford
1979
Hitachi: Ray Mallock, Ralt RT1 & RT4 Ford
1980
Hitachi: David Leslie, Ralt RT4 Ford
1981: Ray Mallock, Ralt RT4 Ford
1982
: Alo Lawler, Ralt RT4 Ford
1983
: Alo Lawler, Ralt RT4 Ford

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3000
1989
: Gary Brabham, Reynard 88D Cosworth
1990
: Pedro Chaves, Reynard 90D Cosworth
1991
: Paul Warwick, Reynard 90D Cosworth
1992
: Yvan Müller, Reynard 91D Cosworth
1993: Philippe Adams, Reynard 92D & 91D Cosworth
1994: José Luis di Palma, Reynard 92D Cosworth

BΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA VEE
1967
: Nick Brittan, Austro
1968: Gerry Birrell, Wooler Austro
1969: Steve Matchett, Veemax Fred Saunders, Austro
1970
: Mike Hayselden, Monaco
1971: Brian Henton, Austro
1972
: Graham Meek, McNamara
1973: Bruce Venn, Scarab Mk I
1974
: Brian Urlwin, McNamara
1975
: Ian Flux, Scarab Mk I
1976
: Tim Flynn, Scarab Mk I
1977: Dave Greenwood, Scarab Mk I
1978
: John Holmes, Hawke
1979
: Glenn Hay, Scarab Mk I
1980
: Tim Flynn, Scarab Mk II
1981
: Tim Flynn, Scarab Mk II
1982
: Chris Taylor, Volkspeed V81
1983
: Kevin Martin, Scarab Mk II
1984
: Peter Roberts, Scarab Mk II
1985
: Kevin Martin, Scarab Mk II
1986
: Mark Thomas, Cavan
1987
: Larry Maynard, Cavan
1988
: Larry Maynard, Cavan
1989
: Martin Brown, Ray
1990
: Dave Hutchinson, Scarab Mk II
1991
: Trevor Walsh, Scarab Mk II
1992
: Jonathan Hughes, Scarab Mk II
1993
: Trevor Walsh, Scarab Mk II
1994: Trevor Walsh, Scarab Mk II
1995
: Andres Serrano, Predator
1996
: Ray Moore, Leastone JH002
1997
: Trevor Walsh, Scarab Mk II

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
1958
: Jack Sears, Austin A105 Westminster
1959
: Jeff Uren, Ford Zephyr
1960
: Doc Shepherd, Austin A40
1961
: John Whitmore, Mini Cooper
1962
: John Love, Mini Cooper
1963
: Jack Sears, Ford Galaxie/Lotus Cortina
1964
: Jim Clark, Lotus Cortina
1965
: Roy Pierpoint, Ford Mustang
1966
: John Fitzpatrick, Ford Anglia
1967
: Frank Gardner, Ford Falcon
1968
: Frank Gardner, Ford Escort/Ford Cortina
1969
: Alec Poole, Mini Cooper S
1970
: Bill McGovern, Sunbeam Imp
1971
: Bill McGovern, Sunbeam Imp
1972
: Bill McGovern, Sunbeam Imp
1973
: Frank Gardner, Chevrolet Camaro
1974
: Bernard Unett, Hillman Avenger
1975
: Andy Rouse, Triumph Dolomite Sprin
t1976: Bernard Unett, Chrysler Avenger GT
1977: Bernard Unett, Chrysler Avenger GT
1978
: Richard Longman, Mini 1275 GT
1979
: Richard Longman, Mini 1275 GT
1980: Win Percy, Mazda RX7
1981
: Win Percy, Mazda RX7
1982: Win Percy, Toyota Corolla
1983
: Andy Rouse, Alfa Romeo GTV6
1984: Andy Rouse, Rover Vitesse
1985: Andy Rouse, Ford Sierra 2.3 Turbo
1986
: Chris Hodgetts, Toyota Celica GT
1987: Chris Hodgetts, Toyota Corolla GT
1988
: Frank Sytner, BMW M3
1989
: John Cleland, Vauxhall Astra GTE 16v
1990
: Robb Gravett, Ford Sierra RS500
1991
: Will Hoy, BMW M3
1992
: Tim Harvey, BMW 318iS
1993
: Joachim Winkelhock, BMW 318i
1994: Gabriele Tarquini, Alfa Romeo 155 TS

ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RALLY
1958
: Ron Gouldbourn, Triumph TR3A
1959
: John Sprinzel, Austin Healey Sprite
1960: Bill Bengry, Volkswagen 1200
1961
: Bill Bengry, Volkswagen 1500
1962
: Tony Fisher, BMC Mini Cooper
1963
: Tony Fisher, BMC Mini Cooper
1964
: Eric Jackson, Ford Cortina GT
1965
: Roger Clark, Ford Cortina GT
1966
: Roy Fidler, Triumph 2000
1967
: Jim Bullough, Ford Lotus Cortina
1968
: Colin Malkin, Hillman Rallye Imp
1969
: John Bloxham, Ford Escort-Lancia Fulvia
1970
: Will Sparrow, BMC Mini Cooper S 1275
1971
: Chris Sclater, Ford Escort RS1600
1972
: Roger Clark, Ford Escort RS1600
1973
: Roger Clark, Ford Escort RS1600
1974
: Billy Coleman, Ford Escort RS1600
1975
: Roger Clark, Ford Escort RS1800
1976
: Ari Vatanen, Ford Escort RS1800
1977
: Russell Brookes, Ford Escort RS1800
1978
: Hannu Mikkola, Ford Escort RS1800
1979
: Pentti Airikkala, Vauxhall Chevette 2300 HS
1980
: Ari Vatanen, Ford Escort RS1800
1981
: Jimmy McRae, Opel Ascona 400
1982
: Jimmy McRae, Opel Ascona 400
1983
: Stig Blomqvist, Audi Quattro A1
1984
: Jimmy McRae, Opel Manta 400
1985
: Russell Brookes, Opel Manta 400
1986
: Mark Lovell, Ford RS200
1987
: Jimmy McRae, Ford Sierra RS Cosworth
1988
: Jimmy McRae, Ford Sierra RS Cosworth
1989
: David Llewellin, Toyota Celica GT-Four
1990
: David Llewellin, Toyota Celica GT-Four
1991
: Colin McRae, Subaru Legacy RS
1992
: Colin McRae, Subaru Legacy RS
1993: Richard Burns, Subaru Legacy RS
1994
: Malcolm Wilson, Ford Escort RS Cosworth
1995
: Alister McRae, Nissan Sunny GTI
1996
: Gwyndaf Evans, Ford Escort RS 2000
1997
: Mark Higgins, Nissan Sunny GTI
1998
: Martin Rowe, Renault Mégane Maxi
1999
: Tapio Laukkanen, Renault Mégane Maxi
2000
: Marko Ipatti, Vauxhall Astra/Mitsubishi Lancer Evo 6
2002: Jonny Milner, Toyota Corolla WRC
2003
: Jonny Milner, Toyota Corolla WRC
2004
: David Higgins, Hyundai Accent WRC
2005
: Mark Higgins, Ford Focus WRC

ΙΤΑΛΙΑ

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
1927
: Emilio Materassi
1928
: Giuseppe Campari
1929
: Achille Varzi
1930
: Achille Varzi
1931
: Giuseppe Campari
1932
: Tazio Nuvolari
1933
: Luigi Fagioli
1934
: Achille Varzi
1935
: Tazio Nuvolari
1936
: Tazio Nuvolari
1937
: Nino Farina
1938: Nino Farina
1939
: Nino Farina
1947
: Luigi Villoresi
1948
: Luigi Villoresi
1949
: Alberto Ascari
1950
: Nino Farina
1951
: Alberto Ascari
1952
: Alberto Ascari
1953
: Alberto Ascari
1955
: Eugenio Castellotti
1956
: Eugenio Castellotti
1957
: Luigi Musso
1961
: Giancarlo Baghetti
1962
: Giancarlo Baghetti
1963
: Lorenzo Bandini
1964
: Lorenzo Bandini
1965
: Lorenzo Bandini
1966
: Lorenzo Bandini
1970
: Ignazio Giunti
1971
: Nino Vaccarella
1972
: Andrea de Adamich

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 2
1948
: Felice Bonetto
1949
: Piero Taruffi
1950
: Alberto Ascari
1951
: Franco Cortese
1952: Nino Farina
1953
: Nino Farina
1965
: Carlo Franchi, de Sanctis Ford

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CORSA 750
1954
: Berardo Taraschi
1955
: Renato Pirocchi

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA JUNIOR
1959
: Raffaele Cammarota
1960
: Renato Pirocchi
1961
: Giacomo Russo
1962
: Giacomo Russo
1963: Giacomo Russo

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3
1964
: Giacomo Russo, de Sanctis Ford
1965
: Andrea de Adamich, Lola T53 Ford/Brabham Ford
1966
: Tino Brambilla, Brabham BT15 Ford
1968
: Franco Bernabei, Tecno 68 Ford
1969
: Gianluigi Picchi, Tecno 69 Ford
1970
: Giovanni Salvati, Tecno 70 Ford
1971: Giancarlo Naddeo, Tecno 69 Ford
1972
: Vittorio Brambilla, Birel 72 Alfa/Brabham BT35 Ford
1973
: Carlo Giorgio, Ensign LNF3 Ford/March 733 Ford
1974: Alberto Colombo, GRD 374 Ford/March 743 Toyota
1975: Luciano Pavesi, Brabham BT41/March 753 Toyota
1976
: Riccardo Patrese, Chevron B34 Toyota
1977
: Elio de Angelis, Chevron B38/Ralt RT1 Toyota
1978
: Siegfried Stohr, Chevron B43-Toyota
1979
: Piercarlo Ghinzani, March 793 Alfa Romeo
1980
: Guido Pardini, Dallara 380 Toyota
1981
: Eddy Bianchi, Martini Mk34 Toyota/Martini Mk34 Alfa
1982
: Enzo Coloni, March 813 Alfa/Ralt RT3 Alfa
1983
: Ivan Capelli, Ralt RT3 Alfa Romeo
1984
: Alessandro Santin, Ralt RT3 Alfa Romeo
1985
: Franco Forini, Dallara 385 Volkswagen
1986
: Nicola Larini, Dallara 386 Alfa Romeo
1987
: Enrico Bertaggia, Dallara 387 Alfa Romeo
1988
: Emanuele Naspetti, Dallara 388 Alfa Romeo
1989: Gianni Morbidelli, Dallara 389 Alfa Romeo
1990
: Roberto Colciago, Reynard 903 Alfa Romeo
1991
: Giambattista Busi, Dallara 391 Volkswagen
1992: Massimiliano Angelelli, Dallara 392 Opel
1993
: Christian Pescatori, Dallara 393 Fiat
1994
: Giancarlo Fisichella, Dallara 394 Opel

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ
TURISMO
1951
: E. Lubich
1953
: S. Sebasti Scal.
1954
: Gino de Sanctis
1955
: Luciano Ciolfi
1960
: Anzio Zucchi
1961
: Ricciardo Ricci
1962
: Salvatore Calascibetta
1963: Odar
1964: Alessandro Braga
1965: Spartaco Dini
1966
: Marco Crosina
1967
: Bruno Pagliero
1968
: Giuseppe Ippolito
1969
: Mario Casula
1970
: Cosimo Banaccorso
1971: Mario Litrico
1972
: Paolo Cozzarolo

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ
GT
1952
: A. Caraceni
1953
: E. Contini
1954
: E. Lubich
1955
: F. Gatta
1960
: Gianfranco Moroni
1961
: Gianfranco Bonetto
1962: Giampiero Biscaldi
1963: Mariano Moselli
1964
: Angelo Giliberti
1965
: Enrico Romanini
1966: Ugo Locatelli
1967
: Ugo Locatelli
1968
: Giovanni Marini
1969
: Ugo Locatelli
1970
: Paolo Arlini
1971
: Enzo Randazzo
1972
: Erasmo Bologna

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ
SPORT
1951
: Giovanni Bracco
1952: P. Palmieri
1953: Eugenio Castellotti
1954
: Eugenio Castellotti
1955
: Sesto Leonardi
1960
: Gianfranco Stanga
1961
: Odoardo Govoni
1964
: Vittorio Venturi
1965
: Sesto Leonardi
1966
: Clemente Avventuriera
1968
: Aldo Bardelli
1970: Luigi Moreschi
1971: Amphicar
1972
: Frank Mc Boden

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ
ΣΠΟΡ ΠΡΩΤΟΤΥΠΩΝ
1966
: Luigi Taramazzo
1969
: Paolo Gargano
1970: Carlo Benelli
1971
: Edoardo Lualdi Gabardi

ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RALLY
1961
: Luigi Marsaglia, Fiat
1962
: Arnaldo Cavallari, Alfa Romeo Giulia GT
1963
: Arnaldo Cavallari, Alfa Romeo Giulia GT
1964
: Arnaldo Cavallari, Alfa Romeo Giulia GT
1965
: Enzo Martoni, Fiat
1966: Leo Cella, Lancia Fulvia 1.3 Coupé HF
1967: Sandro Munari, Lancia Fulvia 1.3 Coupé HF
1968: Arnaldo Cavallari, Lancia Fulvia 1.3 Coupé HF
1969: Sandro Munari, Lancia Fulvia 1.3 Coupé HF
1970: Alcide Paganelli, Fiat 124 Sport Spyder
1971: Sergio Barbasio, Lancia Fulvia 1.6 Coupé HF
1972: Sergio Barbasio, Lancia Fulvia 1.6 Coupé HF
1973: Amilcare Ballestrieri, Lancia Fulvia 1.6 Coupé HF
1974: Maurizio Verini, Fiat Abarth 124 Rallye
1975
: Roberto Cambiaghi, Fiat 124 Sport Spyder
1976: Tony, Lancia Stratos HF
1977
: Mauro Pregliasco, Lancia Stratos HF
1978
: Adartico Vudafieri, Fiat 131 Abarth
1979
: Tony, Lancia Stratos HF
1980
: Adartico Vudafieri, Fiat 131 Abarth
1981
: Tony, Opel Ascona 400
1982
: Antonio Tognana, Ferrari 308 GTB-Lancia Rally 037
1983: Miki Biasion, Lancia Rally 037
1984
: Paolo Fabbri, Fiat Ritmo Abarth 125 TC
1985
: Fabrizio Tabaton, Lancia Rally 037
1986: Dario Cerrato, Lancia Delta S4
1987 B: Michele Rayneri, Lancia Rally 037
1987 A
: Fabrizio Tabaton, Lancia Delta HF 4WD
1988
: Dario Cerrato, Lancia Delta HF 4WD
1989
: Dario Cerrato, Lancia Delta Integrale
1990: Dario Cerrato, Lancia Delta Integrale 16V
1991
: Dario Cerrato, Lancia Delta Integrale 16V
1992
: Piergiorgio Deila, Lancia Delta HF Integrale
1993: Gilberto Pianezzola, Lancia Delta HF Integrale
1994
: Franco Cunico, Ford Escort RS Cosworth
1995: Franco Cunico, Ford Escort RS Cosworth
1996
: Franco Cunico, Ford Escort RS Cosworth
1997
: Andrea Dallavilla, Subaru Impreza 555
1998
: Andrea Aghini, Toyota Corolla WRC
1999
: Andrea Aghini, Toyota Corolla WRC
2000: Piero Longhi, Toyota Corolla WRC
2001
: Paolo Andreucci, Ford Focus WRC
2002
: Renato Travaglia, Peugeot 206 WRC
2003
: Paolo Andreucci, Fiat Punto S1600
2004
: Andrea Navarra, Subaru Impreza WRX STI
2005: Piero Longhi, Subaru Impreza WRX STI
2006
: Paolo Andreucci, Fiat Punto Abarth S2000

ΓΑΛΛΙΑ

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 2
1967
: J.P.Beltoise, Matra MS5 & MS7 Cosworth

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA JUNIOR
1960
: Jacques Cales, Stanguellini-Fiat
1961
: Bernard Boyer1962: Jo Schlesser
1963
: Jo Schlesser

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3
1964
: Henry Grandsire, Alpine T64 Renault
1965
: Jean-Pierre Beltoise, Matra MS5 Ford
1966
: Johnny Servoz-Gavin, Matra MS5 Ford
1967
:Henri Pescarolo, Matra MS5 Ford
1968
: François Cevert, Tecno 68 Ford
1969
: François Mazet, Tecno 69 Ford/Lotus 59 Ford
1970
: Jean-Pierre Jaussaud, Tecno 69 Ford/Martini MW5 Ford
1971
: Patrick Depailler, Alpine A360 Renault
1972
: Michel Leclère, Alpine A364 Renault
1973
: Jacques Laffite, Martini MK12 Ford
1978: Alain Prost, Martini MK21B Renault Jean-Louis Schlesser, Chevron B38 Toyota
1979
: Alain Prost, Martini MK27 Renault
1980
: Alain Ferte, Martini MK27/31 Renault
1981
: Philippe Streiff, Martini MK34 Alfa Romeo
1982
: Pierre Petit, Ralt RT3-Toyota/Ralt RT3 VW
1983: Michel Ferté, Martini MK39 Alfa Romeo
1984
: Olivier Grouillard, Martini MK42 Alfa Romeo
1985
: Pierre-Henri Raphanel, Martini MK45 Alfa Romeo
1986
: Yannick Dalmas, Martini MK49 Volkswagen
1987: Jean Alesi, Martini MK49/52 A.Romeo/Dallara 387 A.Romeo
1988
: Erik Comas, Dallara 388 Alfa Romeo
1989
: Jean-Marc Gounon, Reynard 893 Alfa Romeo
1990
: Eric Hélary, Reynard 903 Mugen/Ralt RT34 Mugen
1991: Christophe Bouchut , Ralt RT33 Volkswagen
1992: Franck Lagorce, Dallara 392 Opel
1993
: Didier Cottaz, Dallara 393 Fiat
1994
: Jean-Philippe Belloc, Dallara 394 Fiat

FORMULA RENAULT
1968
: Jean Max, Grac MT5
1969
: Denis Dayan, Grac MT5
1970
: François Lacarrau, Martini MK4
1971
: Michel Leclère, Alpine
1972
: Jacques Laffite, Martini MK8
1975
: Christian Debias, Martini MK15R
1976
: Alain Prost, Martini MK17
1977
: Joel Gouhier, Martini MK20
1978
: Philippe Alliot, Martini MK24
1979
: Alain Ferté, Martini MK26
1980: Denis Morin, Martini MK30
1981: Philippe Renault, Martini MK33
1982
: Gilles Lempereur, Martini MK36
1983
: J-Pierre Hoursourigaray, Martini MK38
1984
: Yannick Dalmas, Martini MK41
1985
: Eric Bernard, Martini MK44
1986
: Erik Comas, Martini MK48
1987
: Claude Degremont, Martini MK51
1988: Ludovic Faure, Martini MK54
1989
: Olivier Panis, Martini MK57
1990
: Emmanuel Collard, Martini MK59
1991: Olivier Couvreur, Alpa FR9
11992: Jean-Philippe Belloc, Martini MK63
1993
: David Dussau, Martini MK65
1994
: Stéphane Sarrazin, Martini MK65

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERTOURISME
1976
: Jean-Pierre Beltoise, BMW 3.0 CSi
1977
: Jean-Pierre Beltoise, BMW 530 IUS
1978
: Lucien Guitteny, Ford Capri RS
1979
: Dany Snobeck, Ford Capri RS
1980: Dany Snobeck, Ford Escort RS2000
1981
: Jean-Pierre Malcher, BMW 320i
1982
: René Metge, Rover 3500
1983: Alain Cudini, Alfa Romeo GTV6
1984: Dany Snobeck, Alfa Romeo GTV6
1985: Jean-Louis Schlesser, Rover Vitesse
1986: Xavier Lapeyre, Audi 200 Quattro
1987
: Erik Comas, Renault 5 Maxi Turbo
1988: Jean Ragnotti, Renault 21 Turbo 4x4
1989: Jean-Pierre Malcher, BMW M3
1990
: Jean-Pierre Malcher, BMW M3
1991
: Xavier Lapeyre, Audi 80 Quattro
1992: Marc Sourd, Audi 80 Quattro
1993: Frank Biela, Audi 80 Quattro
1994: Laurent Aiello, Peugeot 405 Mi16

ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RALLY
1967
: Bernard Consten, Alfa Romeo Giulia GTA
1968
: Jean-Claude Andruet, Alpine-Renault A110 1440
1969
: Jean Vinatier, Alpine-Renault A110 1440
1970: Jean-Claude Andruet, Alpine-Renault A110 1600
1971: Jean-Pierre Nicolas, Alpine-Renault A110 1600
1972: Bernard Darniche, Alpine-Renault A110 1800
1973: Jean-Luc Thérier, Alpine-Renault A110 1800
1974: Jacques Henry, Alpine-Renault A110 1800
1975
: Jacques Henry, Alpine-Renault A110 1800
1976
: Bernard Darniche, Lancia Stratos HF
1977
: Guy Fréquelin, Alpine-Renault A310 V6
1978
: Bernard Darniche, Lancia Stratos HF
1979: Bernard Béguin, Porsche 911 SC
1980
: Jean Ragnotti, Renault 5 Alpine
1981: Bruno Saby, Renault 5 Turbo
1982
: Jean-Luc Thérier, Renault 5 Turbo
1983: Guy Fréquelin, Opel Manta 400
1984: Jean Ragnotti, Renault 5 Maxi Turbo
1985: Guy Fréquelin, Opel Manta 400
1986: Didier Auriol, MG Metro 6R4
1987: Didier Auriol, Ford Sierra RS Cosworth
1988: Didier Auriol, Ford Sierra RS Cosworth
1989: François Chatriot, BMW M3
1990: François Chatriot, BMW M3
1991: Bernard Béguin, Ford Sierra RS Cosworth 4x4
1992: Bernard Béguin, Ford Sierra RS Cosworth 4x4
1993
: Bernard Béguin, Ford Escort RS Cosworth
1994: Patrick Bernardini, Ford Escort RS Cosworth
1995
: Patrick Bernardini, Ford Escort RS Cosworth
1996
: Gilles Panizzi, Peugeot 306 Maxi
1997
: Gilles Panizzi, Peugeot 306 Maxi
1998
: Philippe Bugalski, Citroën Xsara Kit Car
1999: Philippe Bugalski, Citroën Xsara Kit Car
2000
: Philippe Bugalski, Citroën Xsara WRC
2001
: Sébastien Loeb, Citroën Xsara Kit Car
2002 S1600
: Brice Tirabassi, Citroën Saxo VTS S1600
2002 Asphalt: Benoit Rousselot, Subaru Impreza WRC
2003 S1600
: Simon Jean-Joseph, Renault Clio S1600
2003 Asphalt: Alexandre Bengué, Peugeot 206 WRC
2004
: Stéphane Sarrazin, Subaru Impreza WRC
2005: Nicolas Bernardi, Peugeot 206 WRC

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
1973
Dieter Glemser, Ford Escort
1974
Dieter Glemser, Ford Escort
1975 Hans Heyer, Ford Escort
1976
Hans Heyer, Ford Escort
1977
Rolf Stommelen, Porsche 935
1978 Harald Ertl, BMW 320i Turbo
1979
Klaus Ludwig, Porsche 935 K3
1980 Hans Heyer, Lancia Beta Monte Carlo
1981 Klaus Ludwig, Ford Capri
1982
Bob Wollek, Porsche 936C
1983 Bob Wollek, Porsche 956
1984 Stefan Bellof, Porsche 956B
1985 Jochen Mass, Porsche 956
1986 Hans-Joachim Stuck, Porsche 962
1987 Hans-Joachim Stuck, Porsche 962
1988 Jean-Louis Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
1989 Bob Wollek, Porsche 962

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 2
1948
Georg Meyer, Veritas RS-BMW
1949
Toni Ulmen, Veritas RS BMW
1951
West Paul Pietsch, Veritas Meteor
1952 West Toni Ulmen, Veritas RS BMW
1952 East Edgar Barth, IFA BMW
1953 West
Theo Helfrich, Veritas RS
1953 East
Edgar Barth, EMW BMW
1954
Toni Krauser

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA JUNIOR
1960 West
Gerhard Mitter, Lotus 18 DKW
1960 East
Heinz Melkus, Melkus Wartburg AWE
1961 West
Kurt Ahrens Jr
1961 East
Willy Lehmann
1962 West
Kurt Ahrens Jr, Cooper T59/Lotus 22
1962 East
Willy Lehmann, SEG Wartburg
1963 West Kurt Ahrens Jr
1963 East Willy Lehmann

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3 ANATOΛΙΚΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ
1950
Richard Weiser, Weiser BMW
1951
Daniel Zimmermann, Zimmermann
1952 Willy Lehmann, Lehmann BMW
1953
Willy Lehmann, Lehmann BMW/Scampolo-BMW
1954
Willy Lehmann, Scampolo BMW
1955
Willy Lehmann, Scampolo BMW
1956 Willy Lehmann, Scampolo BMW
1964
Class 1 Max Byczkowski, Melkus Wartburg
1964 Class 2 Peter Bretschneider, Melkus Wartburg
1965
Willy Lehmann, SEG Wartburg
1966
Willy Lehmann, SEG Wartburg
1967
Heinz Melkus, Melkus Wartburg
1968 Heinz Melkus, Melkus Wartburg
1969 Class 1 Frieder Radlein
1969 Class 2 Wolfgang Küther
1970 Class 1 Rolf Gröndahl, Brabham BT21 Ford/Tecno
1970 Class 2 Siegfried Bubenik, Melkus Wartburg
1971
Wolfgang Küther, Melkus Wartburg
1972
Hartmut Thassler

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FORMULA 3
1950
Toni Krauzer, Cooper JAP
1951
Walter Kornossa, Scampolo BMW
1952 Hellmut Deutz, Scampolo DKW/Norton
1953
Adolf Lang, Cooper JAP
1974
Giorgio Francia, March 743 Toyota
1975 Ernst Maring, Maco 375 Ford & Toyota
1976
Bertram Schäfer, Ralt RT1 BMW & Toyota
1977
Peter Scharmann, Toj F302-BMW & Toyota
1978 Bertran Schäfer, Ralt RT1 BMW & Toyota
1979
Michael Korten, March 793 Toyota
1980
Frank Jelinski, Ralt RT3/80 Toyota
1981
Frank Jelinski, Ralt RT3/81 Toyota
1982
John Nielsen, Ralt RT3/82-Volkswagen
1983
Franz Konrad, Anson SA4 Toyota & Alfa Romeo
1984
Kurt Thiim, Ralt RT3 Alfa Romeo
1985 Volker Weidler, Martini MK45 Volkswagen
1986
Kris Nissen, Ralt RT30 Volkswagen
1987
Bernd Schneider, Dallara 387 Volkswagen
1988
Joachim Winkelhock, Reynard 883 Volkswagen
1989 Karl Wendlinger, Ralt RT33 Alfa Romeo
1990
Michael Schumacher, Reynard 903 Volkswagen
1991
Tom Kristensen, Ralt RT35 Volkswagen
1992 Pedro Lamy, Reynard 923 Opel
1993
Jos Verstappen, Dallara 393 Opel
1994
Jorg Müller, Dallara 394 Fiat

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
1984
Volker Strycek, BMW 635 CSi
1985
Per Stureson, Volvo 240 Turbo
1986 Kurt Thiim, Rover Vitesse 3.5
1987
Eric van der Poele, BMW M3
1988
Klaus Ludwig, Ford Sierra RS500
1989 Roberto Ravaglia, BMW M3
1990
Hans-Joachim Stuck, Audi V8 Quattro
1991 Frank Biela, Audi V8 Quattro
1992
Klaus Ludwig, Mercedes E190 Evo 2
1993 Nicola Larini, Alfa Romeo 155 V6 Ti
1994
Klaus Ludwig, Mercedes C Class

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RALLY
1969
Helmut Bein, BMW 2002 TI
1970
Helmut Bein, BMW 2002 TI
1971 Achim Warmbold, BMW 2002 TI
1972 Rainer Zweibäumer, BMW 2002 TI
1973
Gerd Behret, Porsche
1974
Lars Carlsson, Opel Ascona A
1975 Reiner Altenheimer, Porsche
1976
Heinz-Walter Schewe, Porsche
1977
Ludwig Kuhn, Porsche
1978
Reinhard Hainbach, Ford Escort RS
1979 Reinhard Hainbach, Ford Escort RS
1980
Achim Warmbold, Toyota Celica 2000GT
1981 Alfons Stock, VW Golf GTI
1982
Harald Demuth, Audi Quattro
1983
Erwin Weber, Opel Ascona 400
1984
Harald Demuth, Audi Quattro A2
1985
Kalle Grundel, Peugeot 205 Turbo 16
1986 Michèle Mouton, Peugeot 205 Turbo 16 E2
1987 Armin Schwarz, Audi 200 Quattro
1988
Armin Schwarz, Audi 200 Quattro
1989 Sepp Haider, Opel Kadett GSI 16V
1990
Ronald Holzer, Lancia Delta Integrale
1991 Erwin Weber, VW Golf Rallye G60
1992 Dieter Depping, Ford Sierra RS Cosworth 4x4
1993
Dieter Depping, Ford Sierra RS Cosworth 4x4
1994 Dieter Depping, Ford Escort RS Cosworth
1995
Hermann Gassner, Mitsubishi Lancer Evo 3
1996 Armin Kremer, Mitsubishi Lancer Evo 3
1997 Matthias Kahle, Toyota Celica GT-Four
1998 Armin Kremer, Subaru Impreza WRC
1999
Armin Kremer, Subaru Impreza WRC
2000 Matthias Kahle, Seat Córdoba WRC
2001
Matthias Kahle, Seat Córdoba WRC
2002 Matthias Kahle, Skoda Octavia WRC
2003 Hermann Gassner, Mitsubishi Carisma GT Evo 7
2004 Matthias Kahle, Skoda Octavia WRC
2005
Matthias Kahle, Skoda Fabia WRC

ΗΠΑ

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΑΑ
1916
Dario Resta, Peugeot
1920
Gaston Chevrolet, Frontenac
1921
Tommy Milton, Durant Duesenberg
1922 Jimmy Murphy, Duesenberg-Miller
1923 Eddie Hearne, Miller
1924 Jimmy Murphy, Miller
1925
Peter de Paolo, Duesenberg
1926
Harry Hartz, Miller
1927 Peter de Paolo, Miller
1928 Louis Meyer, Miller
1929 Louis Meyer, Miller
1930 Billy Arnold, Summers Miller
1931
Louis Schneider, Stevens Miller
1932 Bob Carey, Stevens Miller
1933 Louis Meyer, Miller
1934
Bill Cummings, Miller
1935
Kelly Petillo, Wetteroth Offenhauser
1936
Mauri Rose, Miller Offenhauser
1937
Wilbur Shaw, Shaw/Stevens Offenhauser
1938 Floyd Roberts, Wetteroth Offenhauser
1939
Wilbur Shaw, Maserati
1940
Rex Mays, Stevens Winfield
1941
Rex Mays, Stevens Winfield
1946
Ted Horn, Horn Offenhauser/Maserati
1947
Ted Horn, Horn Offenhauser/Maserati
1948 Ted Horn, Horn Offenhauser/Maserati
1949
Johnnie Parsons, Kurtis Offenhauser
1950
Henry Banks, Maserati Offenhauser/Moore Offenhauser
1951
Tony Bettenhausen, Deidt Offenhauser/Kurtis Offenhauser
1952
Chuck Stevenson, Kurtis KK4000 Offenhauser
1953 Sam Hanks, Kurtis KK4000 Offenhauser
1954 Jimmy Bryan, Kuzma Offenhauser
1955
Bob Sweikert, Kurtis KK500D & Watson Offenhauser

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ USAC
1956
Jimmy Bryan, Kuzma Offenhauser
1957
Jimmy Bryan, Kuzma Offenhauser
1958
Tony Bettenhausnen, Epperly Offenhauser
1959
Rodger Ward, Watson Offenhauser
1960 AJ Foyt Jr, Meskowski Offenhauser
1961
AJ Foyt Jr, Watson/Trevis Offenhauser
1962
Rodger Ward, Watson Offenhauser
1963
AJ Foyt Jr, Meskowski Offenhauser
1964
AJ Foyt Jr, Watson-Offenhauser
1965
Mario Andretti, Hawk Ford/Kuzma Offenhauser
1966 Mario Andretti, Hawk Ford/Kuzma Offenhauser
1967
AJ Foyt Jr, Coyote Ford/Meskowski Offenhauser
1968
Bobby Unser, Eagle 68 Ford/Eagle 68 Offenhauser
1969
Mario Andretti, Hawk Ford/Kuzma Offenhauser
1970 Al Unser, Colt 70 Ford/King Ford
1971
Joe Leonard, Colt 71 Ford
1972
Joe Leonard, Parnelli Offenhauser
1973
Roger McCluskey, McLaren M16B Offenhauser
1974
Bobby Unser, Eagle 74 Offenhauser
1975
AJ Foyt Jr, Coyote Ford
1976
Gordon Johncock, Wildcat Offenhauser
1977 Tom Sneva, McLaren M24 Cosworth
1978
Tom Sneva, Penske PC6 Cosworth
1979
AJ Foyt Jr, Parnelli VPJ6C Cosworth/Coyote Ford

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CART
1979
Rick Mears, Penske PC7 & PC6 Cosworth
1980
Johnny Rutherford, Chaparral 2K Cosworth
1981 Rick Mears, Penske PC9B Cosworth
1982 Rick Mears, Penske PC10 Cosworth
1983
Al Unser, Penske PC11 & PC10B Cosworth
1984
Mario Andretti, Lola T800 Cosworth
1985 Al Unser, March 85C Cosworth
1986 Bobby Rahal, March 86C Cosworth
1987
Bobby Rahal, Lola T87/00 Cosworth
1988
Danny Sullivan, Penske PC17 Chevrolet
1989
Emerson Fittipaldi, Penske PC17 & PC18 Chevrolet
1990 Al Unser Jr, Lola T90/00 Chevrolet
1991
Michael Andretti, Lola T91/00 Chevrolet
1992
Bobby Rahal, Lola T92/00 Chevrolet
1993
Nigel Mansell, Lola T93/00 Ford
1994
Al Unser Jr, Penske PC23 Ilmor & PC23 Mercedes

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ IMSA GT
1971
Peter Gregg/Hurley Haywood, Porsche 914/6
1972
Harley Haywood, Porsche 911S
1973
Peter Gregg, Porsche Carrera
1974
Peter Gregg, Porsche Carrera
1975
Peter Gregg, Porsche Carrera
1976
Al Holbert, Porsche Carrera/Chevrolet Monza GT
1977
Al Holbert, Chevrolet Monza DT
1978 Peter Gregg, Porsche 935
1979
Peter Gregg, Porsche 935
1980 John Fitzpatrick, Porsche 935
1981 Brian Redman, Porsche 935/Lola T600 Chevrolet
1982
John Paul Jr, Lola T600 Chevrolet/Porsche 935
1983 Al Holbert, March 83GD Chevrolet/Porsche 935
1984
Randy Lanier, March 83G & 84G Chevrolet
1985
Al Holbert, Porsche 962
1986
Al Holbert, Porsche 962
1987 Chip Robinson, Porsche 962
1988 Geoff Brabbam, Nissan GTP ZX-T
1989
Geoff Brabbam, Nissan GTP ZX-T
1990
Geoff Brabham, Nissan GTP ZX-T & NPT-90
1991 Geoff Brabham, Nissan R9OC & NPT-90 & NPT-91
1992
Juan Manuel Fangio II, Eagle Mk3 Toyota
1993
Juan Manuel Fangio II, Eagle Mk3 Toyota
1994 Wayne Taylor, Kudzu Mazda

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ IMSA LIGHTS
1985
Jim Downing, Argo JM16B Mazda
1986 Jim Downing, Argo JM19 Mazda
1987 Jim Downing, Argo JM19B Mazda
1988
Tom Hessert, Tiga GT286 Buic/Tiga GT286 Chevrole
t1989 Scott Schubot, Spice SE88P Buick
1990
Tomas Lopez, Spice SE90P Buick
1991 Parker Johnstone, Spice SE9OP Acura
1992
Parker Johnstone, Spice SE91P Acura
1993
Parker Johnstone, Spice SE92P Acura

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ INDY LIGHTS
1986
Fabrizio Barbazza, Wildcat 86A Buick
1987 Didier Theys, Wildcat 86A Buick
1988
Jon Beekhuis, Wildcat 86A Buick
1989
Mike Groff, Wildcat 86A Buick
1990
Paul Tracy, Wildcat 86A Buick
1991
Eric Bachelart, Wildcat 86A Buick
1992
Robbie Buhl, Wildcat 86A Buick
1993
Bryan Herta, Lola T93/20 Buick
1994
Steve Robertson, Lola T93/20 Buick

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ FORMULA 5000
1967
Gus Hutchison, Lotus 41 Chevrolet
1968
Lou Sell, Eagle Chevrolet
1969
Tony Adamowicz, Eagle Chevrolet
1970
John Cannon, McLaren M1OB Chevrolet
1971 David Hobbs, McLaren M1OB Chevrolet
1972
Graham McRae, McRae GM1 Chevrolet
1973
Jody Scheckter, Trojan T1O1 & Lola T300 Chevrolet
1974
Brian Redman, Lola T332 Chevrolet
1975
Brian Redman, Lola T332 & T400 Chevrolet
1976
Brian Redman, Lola T332C Chevrolet

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ TΟΥΟΤΑ AΤLANTIC
1974
Bill Brack, Lotus 69 Ford
1975
Bill Brack, Chevron B29 Ford
1976
Gilles Villeneuve, March 76B Ford
1977 Gilles Villeneuve, March 77B Ford
1978
Howdy Holmes, March 78B Ford
1979 Tom Gloy, Ralt RT1 Ford
1980
Jacques Villeneuve, March 80A Ford
1981
Jacques Villeneuve, March 8lA Ford
1982
Dave McMillen, Ralt RT4 Ford
1983
Michael Andretti, Ralt RT4 Ford
1984
Dan Marvin, Ralt RT4 Ford
1985 East
Michael Angus, Ralt RT4 Ford
1985 West
Jeff Wood, Ralt RT4 Ford
1986 East
Scott Goodyear, Ralt RT4 Ford
1986 West
Ted Prappas, Ralt RT4 Ford
1987 East
Calvin Fish, Ralt RT4 Ford
1987 West Johnny O"Connell, Ralt RT4 Ford
1988 East
Steve Shelton, Swift DB4-Ford
1988 West
Dean Hall, Swift DB4-Ford
1989 East
J.O. Cunningham, Swift DB4 Ford
1989 West Hiro Matsushita, Swift DB4 Ford & Toyota
1990 East Brian Till, Swiff DB4 Toyota
1990 West
Mark Dismore, Swiff DB4 Toyota
1991
Jovy Marcelo, Swift DB4 Toyota
1992
Chris Smith, Swift DB4 Toyota
1993 David Empringham, Ralt RT40 Toyota
1994
David Empringham, Ralt RT41 Toyota

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SCCA SUPER VΕΕ
1971
Bill Scott, Royale VW
1972
Bill Scott, Royale VW
1973
Bertil Roos, Tui BH3 VW
1974
Elliott Forbes-Robinson, Lola T320 VW
1975 Eddie Miller, Lola T324 VW
1976 Tom Bagley, Zink Z11 VW
1977
Bob Lazier, Lola T324 VW
1978 Bill Alsup, Argo JM2 VW
1979
Geoff Brabham, Ralt RT1 VW
1980 Peter Kuhn, Ralt RT1 & Ralt RT5 VW
1981
Al Unser Jr, Ralt RT5 VW
1982
Michael Andretti, Ralt RT5 VW
1983
Ed Pimm, Ralt RT5 & Anson SA4 VW
1984
Arie Luyendyk, Ralt RT5 VW
1985
Ken Johnson, Ralt RT5 VW
1986
Didier Theys, Martini MK47 & MK5O VW
1987 Scott Atchison, Ralt RT5 VW
1988
Ken Murillo, Ralt RT5 VW
1989 Mark Smith, Ralt RT5 VW
1990 Stuart Crow, Ralt RT5 VW

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ TRANS-AM
1966
Horst Kwech/Gaston Andrey, Alfa Romeo GTA
1967 Jerry Titus, Ford Mustang
1968
Mark Donohue, Chevrolet Camaro
1969
Mark Donohue, Chevrolet Camaro
1970
Parnelli Jones, Ford Mustang
1971
Mark Donohue, A.M.C. Javelin
1972 George Follmer, A.M.C. Javelin
1973 Peter Gregg, Porsche 911 Carrera RS
1974 Peter Gregg, Porsche 911 Carrera RS
1975
John Greenwood, Chevrolet Corvette
1976 Class 1 George Follmer, Porsche 934 turbo
1976 Class 2 Jocko Maggiacomo, A.M.C. Javelin
1977 Class 1
Bob Tullius, Jaguar XJS
1977 Class 2 Ludwig Heimrath, Porsche 934
1978 Class 1 Bob Tullius, Jaguar XJS
1978 Ciass 2
Greg Pickett, Chevrolet Corvette
1979 Class 1
Gene Bothello, Chevrolet Corvette
1979 Class 2 John Paul, Porsche 935
1980 John Bauer, Porsche 911SC
1981 Eppie Wietzes, Chevrolet Corvette
1982
Elliott Forbes-Robinson, Pontiac Trans-Am
1983 David Hobbs, Chevrolet Camaro
1984
Tom Gloy, Ford Capri RS
1985
Wally Dallenbach Jr, Ford Capri RS
1986 Wally Dallenbach Jr, Chevrolet Camaro
1987
Scott Pruett, Mercury Merkur XR4Ti
1988
Hurley Haywood, Audi Quattro 200
1989
Dorsey Schroeder, Ford Mustang
1990 Tom Kendall, Chevrolet Beretta
1991 Scott Sharp, Chevrolet Camaro
1992 Jack Baldwin, Chevrolet Camaro Z28
1993
Scott Sharp, Chevrolet Camaro Z28
1994
Scott Pruett, Chevrolet Camaro Z28

ΗΠΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΑSCAR
1949
Red Byron, Oldsmobile
1950
Bill Reufard, Oldsmobile
1951
Herb Thomas, Plymouth/Oldsmobile/Hudson
1952 Tim Flock, Hudson
1953 Herb Thomas, Hudson
1954
Lee Petty, Dodge/Chrysler
1955 Tim Flock, Chrysler/Chevrolet
1956 Buck Baker, Ford/Chrysler/Dodge
1957 Buck Baker, Chevrolet
1958 Lee Petty, Oldsmobile
1959
Lee Petty, Oldsmobile/Plymouth
1960
Rex White, Ford/Chevrolet
1961
Ned Jarrett, Ford/Chevrolet
1962
Joe Weatherly, Pontiac
1963
Joe Weatherly, Pontiac/Mercury
1964
Richard Petty, Plymouth
1965
Ned Jarrett, Ford
1966
David Pearson, Dodge
1967
Richard Petty, Plymouth
1968
David Pearson, Ford
1969
David Pearson, Ford
1970
Bobby Isaac, Dodge
1971
Richard Petty, Plymouth
1972 Richard Petty, Plymouth/Dodge
1973
Benny Parsons, Chevrolet
1974
Richard Petty, Dodge
1975
Richard Petty, Dodge
1976
Cale Yarborough, Chevrolet
1977
Cale Yarborough, Chevrolet
1978
Cale Yarborough, Oldsmobile
1979
Richard Petty, Chevrolet
1980
Dale Earnhardt, Chevrolet
1981
Darrell Waltrip, Buick
1982
Darrell Waltrip, Buick
1983 Bobby Allison, Buick
1984
Terry Labonte, Chevrolet
1985
Darrell Waltrip, Chevrolet
1986
Dale Earnhardt, Chevrolet
1987
Dale Earnhardt, Chevrolet
1988
Bill Elliott, Ford
1989
Rusty Wallace, Pontiac
1990
Dale Earnhardt, Chevrolet
1991
Dale Earnhardt, Chevrolet
1992
Alan Kulwicki, Ford
1993
Dale Earnhardt, Chevrolet
1994
Dale Earnhardt, Chevrolet

carhistory

Photos: Ford, Veloce Publishing