Carhistory.gr Logo
  » racing » SPORT STATISTICS » Endurance 1953-1992
Endurance 1953-1992
SPORT STATISTICS

Το 1953 οι Ascari, Fangio και Farina πρωταγωνιστούσαν στους αγώνες και στο Le Mans οι Jaguar «Type C» εφοδιασμένες με δισκόφρενα κέρδιζαν για δεύτερη φορά. Στη Reims οι δεσποινίδες, βλέποντας τον Hawthorn να κερδίζει τον Fangio, αναφωνούσαν: «Ω Θεέ μου, είναι τόσο νέος!».

Ήταν ένας κόσμος γεμάτος ελπίδα και αντιθέσεις, που χάραζε με κιμωλία στους τοίχους των σπιτιών που μπροστά τους θα περνούσε το Τάργκα Φλόριο το όνομα του νικητή που επιθυμούσε: «Vittoria Castellotti, Vittorra Maglioli». Εκείνη τη χρονιά, η διοίκηση του Σπορ αποφάσισε να καθιερώσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σπορ Αυτοκινήτων και οι 12κύλινδρες Ferrari των 4.5 λίτρων δεν έχασαν την ευκαιρία να κατακτήσουν τους δύο πρώτους τίτλους. Ανάμεσα σε εκείνους που ήθελαν να αλλάξουν τον κόσμο βρίσκονταν και οι άνθρωποι της Porsche, που με τις «356» ξεκίνησαν την αγωνιστική τους ιστορία το 1951 στο Μαν.

Για τα αυτοκίνητα της Scuderia υπήρχε σε όλο τον κόσμο πλήθος τροπαίων. Με οδηγούς τους Phill Hill, Gendenbien και Bandini έγραψαν ιστορία σε Le Mans, Targa Florio, Sebring και αλλού. Ωστόσο, ο Stirling Moss και ο Dan Gurney κατόρθωσαν το 1960 να νικήσουν τις Porsche των Bonnier, Herrmann και να τερματίσουν πρώτοι στο Nurburgring. Το σκηνικό ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τυλιγμένο στην ομίχλη, από την οποία έβγαινε κατά διαστήματα το λευκό Μaserati της «Camoradi» και έτσι μπορούσαν να το δουν οι θεατές.

Στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του ’60 η Porsche επιδόθηκε σε μια μεγάλη προσπάθεια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η εταιρεία δικαιώθηκε το 1969, όταν με την «908» έκανε δικό της για πρώτη φορά τον παγκόσμιο τίτλο των κατασκευαστών. Την επόμενη χρονιά η Porsche κέρδισε για πρώτη φορά τις «24 ώρες» στο Le Mans και κυριάρχησε στους αγώνες αντοχής για μια 15ετία περίπου με τις ανίκητες «935», «936», «956» και «962». Jaguar, Mercedes Sauber και Peugeot ανέλαβαν τα ηνία στη συνέχεια κι ως το 1992 κατόρθωσαν και εκείνες με τη σειρά τους να κατακτήσουν νίκες και πρωταθλήματα.

1981-1992

1992
Monza 500 km: Lees-Ogawa, Toyota TS 010
Silverstone 500 km: Warwick-Dalmas, Peugeot 905 Evo 1
Le Mans: Warwick-Blundell-Dalmas, Peugeot 905 Evo 1 LM
Donington Park 500 km: Baldi-Alliot, Peugeot 905 Evo 1
Suzuka 1000 km: Warwick-Dalmas, Peugeot 905 Evo 1
Magny Cours 500 km: Baldi-Alliot, Peugeot 905 Evo 1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: PEUGEOT TALBOT SPORT
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: Y. DALMAS-D.WARWICK
FIA CUP ΟΜΑΔΩΝ: CHAMBERLAIN ENGINEERING
FIA CUP ΟΔΗΓΩΝ: FERDINAND DE LESSEPS

1991
Suzuka: Baldi-Alliot, Peugeot 905
Monza: Brundle-Warwick, Jaguar XJR-14
Silverstone: Fabi-Warwick, Jaguar XJR-14
Le Mans: Herbert-Weidler-Ghachot, Mazda 787B
Nurburgring: D.Brabham-Warwick, Jaguar XJR-14
Magny Cours: K.Rosberg-Dalmas, Peugeot 905 Evo 1
Mexico City: K.Rosberg-Dalmas, Peugeot 905 Evo 1
Autopolis: M.Schumacher-Wendlinger, Mercedes C291

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: TOM WALKINSHAW RACING
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: TEO FABI

1990
Suzuka: Baldi-Schlesser, Mercedes C9
Monza: Baldi-Schlesser, Mercedes C11
Silverstone: Brundle-Ferte, Jaguar XJR-11
Spa: Mass-Wendlinger, Mercedes C11
Le Mans: Brundle-Nielsen-Cobb, Jaguar XJR-12 LM
Dijon: Baldi-Schlesser, Mercedes C11
Nurburgring: Baldi-Schlesser, Mercedes C11
Donington Park: Baldi-Schlesser, Mercedes C11
Montreal: Baldi-Schlesser, Mercedes C11
Mexico City: M.Schumacher-Mass, Mercedes C11

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: SAUBER DAIMLER BENZ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: J. L. SCHLESSER–MAURO BALDI

1989
Suzuka: Baldi-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Dijon: Wollek-Jelinski, Porsche 962C
Le Mans: Mass-Reuter-Dickens, Sauber C9/88 Mercedes
Jarama: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Brands Hatch: Baldi-Acheson, Sauber C9/88 Mercedes
Nurburgring: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Donigton Park: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Spa: Baldi-Acheson, Sauber C9/88 Mercedes
Mexico City: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: SAUBER DAIMLER BENZ
GROUP C2 TEAMS CUP: CHAMBERLAIN ENGINEERING
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN LOUIS SCHLESSER
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ C2: NICK ADAMS-FERMIN VELEZ

1988
Jerez: Mass-Baldi-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Jarama Supersprint: Cheever-Brundle, Jaguar XJR-9
Monza 1000 km: Cheever-Brundle, Jaguar XJR-9
Silverstone 1000 km: Cheever-Brundle, Jaguar XJR-9
Le Mans: Lammers-Wallace-Dumfries, Jaguar XJR-9 LM
Brno GP: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Brands Hatch: Brundle-Wallace-Nielsen, Jaguar XJR-9
Nurburgring: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Spa 1000 km: Baldi-Johansson, Sauber C9/88 Mercedes
Fuji 1000 km: Cheever-Brundle, Jaguar XJR-9
Sandown: Mass-Schlesser, Sauber C9/88 Mercedes
Tamba Challenge: G.Brabham-Morton, Nissan GTP ZX-T

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: TOM WALKINSHAW RACING
GROUP C2 TEAMS CUP: SPICE ENGINEERING
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: MARTIN BRUNDLE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ C2: GORDON SPICE-RAYMOND BELLM

1987
Jarama Supersprint: Lammers-Watson, Jaguar XJR-8
Jerez 1000 km: Cheever-Boesel, Jaguar XJR-8
Monza 1000 km: Lammers-Watson, Jaguar XJR-8
Silverstone 1000 km: Cheever-Boesel, Jaguar XJR-8
Le Mans 24h: Stuck-Bell-Holbert, Porsche 962C
Norisring 200 mls: Baldi-Palmer, Porsche 962 GTi
Brands Hatch 1000 km: Boesel-Nielsen, Jaguar XJR-8
Nurburgring 1000 km: Cheever-Boesel, Jaguar XJR-8
Spa 1000 km: Brundle-Dumfries-Boesel, Jaguar XJR-8
Fuji 1000 km: Lammers-Watson, Jaguar XJR-8

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: TOM WALKINSHAW RACING
GROUP C2 TEAMS CUP: SPICE ENGINEERING
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: RAUL BOESEL

1986
Monza Supersprint: Stuck-Bell, Porsche 962C
Silverstone 1000 km: Warwick-Cheever, Jaguar XJR-6
Le Mans 24h: Stuck-Bell-Holbert, Porsche 962C
Norisring Supersprint: Klaus Ludwig, Porsche 956B
Brands Hatch 1000 km: Wollek-Baldi, Porsche 956 GTi
Jerez Supersprint: Larrauri-Pareja, Porsche 962C
Nurburgring: Pescarolo-Thackwell, Sauber C8 Mercedes
Spa 1000 km: Boutsen-Jelinski, Porsche 962C
Fuji 1000 km: Barilla-Ghinzani, Porsche 956B

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: WALTER BRUN
GROUP C2 TEAMS CUP: ECURIE ECOSSE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: ΗΑΝS STUCK-DEREK BELL
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ C2: GORDON SPICE-RAYMOND BELLM

1985
Mugello 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 962C
Monza 1000 km: Vinkelhock-Surer, Porsche 962C
Silverstone 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 962C
Le Mans 24h: Ludwig-Barilla-Winter, Porsche 956B
Hockenheim 1000 km: Stuck-Bell, Porsche 962C
Mosport 1000 km: Stuck-Bell, Porsche 962C
Spa 1000 km: Patrese-Wollek-Baldi, Lancia LC2 83/85
Brands Hatch 1000 km: Stuck-Bell, Porsche 962C
Fuji 1000 km: Kazuyoshi Hoshino, March 85G Nissan
Selangor 800 km: Ickx-Mass, Porsche 962C

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ: PORSCHE
GROUP C2 TEAMS CUP: SPICE ENGINEERING
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: ΗΑΝS STUCK-DEREK BELL

1984
Monza 1000 km: Bellof-Bell, Porsche 956
Silverstone 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 956
Le Mans 24h: Pescarolo-Ludwig, Porsche 956B
Nurburgring 1000 km: Bellof-Bell, Porsche 956
Brands Hatch 1000 km: Palmer-Lammers, Porsche 956
Mosport 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 956
Spa 1000 km: Bellof-Bell, Porsche 956/83
Imola 1000 km: Bellof-Stuck, Porsche 956B
Fuji 1000 km: Bellof-Watson, Porsche 956
Kyalami 1000 km: Patrese-Nannini, Lancia LC2/83
Sandown Park 1000 km: Bellof-Bell, Porsche 956

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: STEFAN BELLOF
GRAND TOURING CUP: BMW
GROUP C JUNIOR CUP: ALBA

1983
Monza 1000 km: Wollek-Boutsen, Porsche 956
Silverstone 6h: Bellof-Bell, Porsche 956
Nurburgring 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 956
Le Mans 24h: Schuppan-Holbert-Haywood, Porsche 956
Spa 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 956
Brands Hatch 1000 km: Warwick-Fitzpatrick, Porsche 956
Fuji 6h: Bellof-Bell, Porsche 956
Imola 1000 km: Fabi-Heyer, Lancia LC2-83 Dallara
Mugello 1000 km: Wollek-Johansson, Porsche 956
Kyalami 1000 km: Bellof-Bell, Porsche 956

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JACKY ICKX
GRAND TOURING CUP: PORSCHE
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: BOB WOLLEK
GROUP C JUNIOR CUP: ALBA

1982
Monza 1000 km: Pescarolo-Francia, Rondeau M382 Ford
Silverstone 6h: Alboreto-Patrese, Lancia LC1
Nurburgring 1000 km: Alboreto-Fabi-Patrese, Lancia LC1
Le Mans 24h: Ickx-Bell, Porsche 956
Spa 1000 km: Ickx-Mass, Porsche 956
Mugello 1000 km: Alboreto-Ghinzani, Lancia LC1
Fuji 6h: Ickx-Mass, Porsche 956
Brands Hatch 1000 km: Ickx-Bell, Porsche 956

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JACKY ICKX

1981
Daytona 24h: Garretson-Rahal-Redman, Porsche 935 K3
Sebring 12h: Haywood-Holbert-Leven, Porsche 935/80
Mugello 6h: Francia-Lombardi, Osella PA9 BMW
Monza 1000 km: Doren-Lassig-Holup, Porsche 935 K3
Riverside 6h: Fitzpatrick-Busby, Porsche 935 K3/80
Silverstone 6h: Rohrl-Grohs- Schornstein, Porsche 935 J
Nurburgring 1000 km: Stuck-Piquet, BMW M1 Sauber
Le Mans 24h: Ickx-Bell, Porsche 936/81
Enna Pergusa: de Villota-Edwards, Lola Ford T600
Daytona 6h: Mandeville-Johnson, Mazda RX-3
Watkins Glenn: Patrese-Alboreto, Lancia Beta Montecarlo
Spa 24h: Walkinshaw-Dieudonne, Mazda RX-7
Mosport 6h: Stommelen-Grohs, Porsche 935 K3
Elkhart Lake 500 mls: Stommelen-Grohs, Porsche 935 K3
Brands Hatch 1000 km: de Villota-Edwards, Lola Ford T600

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
LANCIA
ENDURANCE DRIVERS CHALLENGE
BOB GARRETSON

1971-1980

1980
Daytona 24h: Jost-Stommelen-Merl, Porsche 935 J
Brands Hatch 6h: Patrese-Rohrl, Lancia Beta Montecarlo
Sebring 12h: Fitzpatrick-Barbour, Porsche 935 K3
Mugello 6h: Patrese-Cheever, Lancia Beta Montecarlo
Monza 6h: De Cadenet-Wilson, De Cadenet Lola LM Ford
Riverside 5h: Fitzpatrick-Barbour, Porsche 935 K3
Silverstone 6h: De Cadenet-Wilson, De Cadenet Lola LM Ford
Nurburgring: Stommelen-Barth, Porsche 908/4 Turbo
Le Mans 24h: Rondeau-Jaussaud, Rondeau M379B Ford
Daytona 6h: McFarlin-Haywood, Nissan 200SX
Watkins Glenn 6h: Patrese-Heyer, Lancia Beta Montecarlo
Spa 24h: Jean-Michel & Philippe Martin, Ford Capri
Mosport 6h: Fitzpatrick-Redman, Porsche 935 K3/80
Elkhart Lake 500: Sr & Jr John Paul, Porsche 935 JLP-2
Vallelunga 6h: Francia-Marazzi, Osella PA8 BMW
Dijon 1000 km: Pescarolo-Barth, Porsche 935/77A

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
LANCIA
ENDURANCE DRIVERS CHALLENGE
JOHN PAUL SR

1979
Daytona 24h: Field-Ongais-Haywood, Porsche 935/79
Sebring 12h: Akin-McFarlin-Woods, Porsche 935
Mugello 6h: Fitzpatrick-Schurti-Wollek, Porsche 935/77A
Tallatega 6h: Waugh-Knoop, AM Concord
Dijon 4h: Jost-Merl-Ketterer, Porsche 908/3
Riverside 6h: Don & Bill Whittington, Porsche 935/79
Silverstone 6h: Fitzpatrick-Heyer-Wollek, Porsche 935/77A
Nurburgring: Fitzpatrick-Schurti-Wollek, Porsche 935/77A
Le Mans 24h: Don & Bill Whittington-Ludwig, Porsche 935 K3
Enna Pergusa 6h: Lombardi-Grimaldi, Osella PA7 BMW
Daytona 6h: D.Whittington-Shaw, AM Spirit
W.Glenn: Don & Bill Whittington-Ludwig, Porsche 935 K3
Spa 24h: Jean-Michel & Philippe Martin, Ford Capri
Brands Hatch 6h: Jost-Merl, Porsche 908/3 TC
Elkhart Lake 500 mls: Hobbs-Bell, BMW 320i
Vallelunga 6h: Francia-Lombardi, Osella PA7 BMW
El Salvador 6h: Don & Bill Whittington-Molins, Porsche 935

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2 ΛΙΤΡΩΝ
LANCIA
ENDURANCE DRIVERS CHALLENGE
DON WHITTINGTON

1978
Daytona 24h: Stommelen-Hezemans-Gregg, Porsche 935/77A
Sebring 12h: Redman-Mendez-Garretson, Porsche 935
Mugello 6h: Hezemans-Heyer-Fitzpatrick, Porsche 935/77A
Tallatega 6h: Friselle-Gregg, Porsche 935
Dijon 4h: Wollek-Pescarolo, 935/77A
Silverstone 6h: Ickx-Mass, 935/78
Nurburgring: Ludwig-Heyer-Hezemans, Porsche 935/77A
Le Mans 24h: Pironi-Jaussaud, Renault Alpine A 442B
Misano 6h: Wollek-Pescarolo, 935/77A
Daytona 6h: Jim Downing-John Paul Sr, Mazda RX-2
Watkins Glenn: Hezemans-Gregg-Fitzpatrick, Porsche 935/77A
Vallelunga 6h: Wollek-Pescarolo, 935/77A

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 1: BMW
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 2: PORSCHE
FIA GT CUP: PORSCHE
ENDURANCE DRIVERS CHALLENGE: JOHN PAUL SR

1977
Daytona 24h: Heywood-Graves-Helmick, Porsche 911 RSR
Sebring 12h: Dyer-Frisselle, Porsche 911 Carrera RSR
Mugello 6h: Stommelen-Schurti, Porsche 935/77
Dijon 500 km: Merzario-Jarrier, Alfa Romeo 33SC12
Monza 500 km: Vittorio Brambilla, Alfa Romeo 33SC12
Silverstone 6h: Ickx-Mass, Porsche 935/77
Nurburgring: Shenken-Stommelen-Hezemans, Porsche 935
Vallelunga 400 km: Vittorio Brambilla, Alfa Romeo 33SC12
Le Mans 24h: Ickx-Barth-Haywood, Porsche 936/77
Enna Coppa Florio: Arturo Merzario, Alfa Romeo 33SC12
Watkins Glenn 6h: Ickx-Mass, Porsche 935/77
Estoril 2.5h: Arturo Merzario, Alfa Romeo 33SC12
Paul Ricard 500 km: Merzario-Jarrier, Alfa Romeo 33SC12
Mosport 6h: Heimrath-Miller, Porsche 934/5
Imola 250 km: Vittorio Brambilla, Alfa Romeo 33SC12
Salzburg 300 km: Vittorio Brambilla, Alfa Romeo 33SC12
Brands Hatch 6h: Ickx-Mass, Porsche 935/77
Hockenheim 2x3h: Wollek-Fitzpatrick, Porsche 935 K2
Vallelunga 6h: Moreschi-«Dino», Porsche 935

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 1: BMW
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 2: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 3: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: ALFA ROMEO
FIA 2 LITER TROPHY: OSELLA

1976
Daytona 24h: Gregg-Redman-Fitzpatrick, BMW 3.5 CSL
Sebring 12h: Holbert-Keyser, Porsche 911 Carrera RSR
Mugello 6h: Ickx-Mass, Porsche 935
Vallelunga 6h: Ickx-Mass, Porsche 935
Nurburgring 300 km: Reinhold Jost, Porsche 908/4 Turbo
Monza 4h: Ickx-Mass, Porsche 936
Silverstone 6h: Fitzpatrick-Walkinshaw, BMW 3.5 CSL
Imola 500 km: Ickx-Mass, Porsche 936
Nurburgring 1000 km: Krebs-Quester, BMW 3.5 CSL
Le Mans 24h: Ickx-van Lennep, Porsche 936
Enna Pergusa 4h: Mass-Stommelen, Porsche 936
Osterreichring 6h: Quester-Nilsson, BMW 3.5 CSL
Watkins Glenn 6h: Stommelen-Schurti, Porsche 935
Mosport 200 mls: Jackie Oliver, Shadow-Chevrolet DN4
Dijon 6h: Ickx-Mass, Porsche 935
Dijon 500 km: Ickx-Mass, Porsche 936
Salzburg 200 mls: Jochen Mass, Porsche 936

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 1: FORD
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 2: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DIVISION 3: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: PORSCHE
FIA 2 LITER TROPHY: OSELLA

1975
Daytona 24h: Gregg-Haywood, Porsche 911 Carrera RSR
Sebring 12h: Redman-Moffat-Posey-Stuck, BMW CSL
Mugello: Jabouille-Larrousse, Alpine Renault A441 Turbo
Dijon 800 km: Merzario-Laffite, Alfa Romeo 33TT12
Monza 1000 km: Merzario-Laffite, Alfa Romeo 33TT12
Spa 750 km: Pescarolo-Bell, Alfa Romeo 33TT12
Enna 1000 km: Merzario-Mass, Alfa Romeo 33TT12
Nurburgring 1000 km: Merzario-Laffite, Alfa Romeo 33TT12
Le Mans 24h: Ickx-Bell, Gulf-Ford GR8
Osterreichring 1000 km: Pescarolo-Bell, Alfa Romeo 33TT12
Watkins Glenn 6h: Pescarolo-Bell, Alfa Romeo 33TT12

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: ALFA ROMEO
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE
FIA 2 LITER TROPHY: CHEVRON

1974
Le Mans 4h: Guy Chasseuil, Ligier-Maserati JS2
Monza 1000 km: Merzario-Andretti, Alfa Romeo 33TT12
Spa 1000 km: Ickx-Jarrier, Matra-Simca MS 670C
Nurburgring 750 km: Jarrier-Beltoise, Matra-Simca MS 670C
Imola 1000 km: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670B/C
Targa Florio: Larrousse-Ballestrieri, Lancia Stratos
Le Mans 24h: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670C
Osterreichring: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670C
Watkins Glenn 6h: Jarrier-Beltoise, Matra-Simca MS 670C
Paul Ricard 750 km: Jarrier-Beltoise, Matra-Simca MS 670C
Brands Hatch 1000 km: Jarrier-Beltoise, Matra-Simca MS 670C
Kyalami 6h: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670C

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: MATRA
WORLD CHALLENGE: MATRA
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1973
Daytona 24h: Gregg-Haywood, Porsche 911 Carrera RSR
Sebring: Gregg-Haywood-Helmick, Porsche 911 Carrera RSR
Vallelunga: Pescarolo-Larrousse-Cevert, Matra-Simca MS 670B
Le Mans 4h: van Lennep-Muller, Porsche 911 Carrera RSR
Dijon 1000 km: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670B
Monza 1000 km: Ickx-Redman, Ferrari 321PB
Spa 1000 km: Bell-Haiwood, Mirage-Ford M6
Targa Florio: van Lennep-Muller, Porsche 911 Carrera RSR
Nurburgring 1000 km: Ickx-Redman, Ferrari 321PB
Le Mans 24h: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670B
Osterreichring: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670B
Watkins Glenn 6h: Pescarolo-Larrousse, Matra-Simca MS 670B

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: MATRA
WORLD CHALLENGE: PORSCHE
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1972
Buenos Aires: Peterson-Schenken, Ferrari 312 PB
Daytona 6h: Andretti-Ickx, Ferrari 312 PB
Le Mans 3h: de Fierland-Bonnier, Lola T280 Cosworth
Sebring 12h: Andretti-Ickx, Ferrari 312 PB
Brands Hatch 1000 km: Andretti-Ickx, Ferrari 312 PB
Monza 1000 km: Ickx-Regazzoni, Ferrari 312 PB
Spa 1000 km: Redman-Merzario, Ferrari 312 PB
Targa Florio: Merzario-Munari, Ferrari 312 PB
Nurburgring: Peterson-Schenken, Ferrari 312 PB
Le Mans 24h: Pescarolo-G.Hill, Matra-Simca MS 670
Osterreichring 1000 km: Ickx-Redman, Ferrari 312 PB
Watkins Glen 6h: Andretti-Ickx, Ferrari 312 PB

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ KATAΣKEYAΣΤΩΝ: FERRARI
CHALLENGE MONDIALE: FERRARI
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1971
Buenos Aires 1000 km: Siffert-Bell, Porsche 917 K
Daytona 24h: Rodriquez-Oliver, Porsche 917 K
Sebring 12h: Elford-Larrousse, Porsche 917 K
Brands Hatch: de Adamich-Pescarolo, Alfa Romeo T33/3
Le Mans 3h: Loos-Pesch, Ferrari 512 M
Monza 1000 km: Rodriquez-Oliver, Porsche 917 K
Targa Florio: Vaccarella-Hezemans, Alfa Romeo T33/3
Spa 1000 km: Rodriquez-Oliver, Gulf Porsche 917 K
Nurburgring 1000 km: Elford-Larrousse, Porsche 908/3
Le Mans 24h: Marko-van Lennep, Porsche 917 K
Watkins Glen 6h: Peterson-de Adamich, Alfa Romeo T33/3
Osterreichring 1000 km: Rodriquez-Attwood, Porsche 917

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ KATAΣKEYAΣΤΩΝ: PORSCHE
CHALLENGE MONDIALE: PORSCHE
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1961-1970

1970
Daytona 24h: Rodriquez-Kinnunen-Redman, Porsche 917 K
Sebring 12h: Andretti-Vaccarella-Giunti, Ferrari 512 S
Brands Hatch 500 mls: Rodriquez-Kinnunen, Porsche 917 K
Monza 1000 km: Rodriquez-Kinnunen, Porsche 917 K
Targa Florio: Siffert-Redman, Gulf Porsche 908/3
Spa 1000 km: Siffert-Redman, Porsche 917 K
Nurburgring 1000 km: Ahrens-Elford, Porsche 908/3
Le Mans 24h: Ηerrmann-Attwood, Porsche 917 K
Watkins Glen 6h: Rodriquez-Kinnunen, Porsche 917 K
Osterreichring 1000 km: Siffert-Redman, Porsche 917 K

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ KATAΣKEYAΣΤΩΝ: PORSCHE
CHALLENGE MONDIALE: PORSCHE
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1969
Daytona 24h: Donohue-Parsons, Lola T70 Mk3B Chevrolet
Sebring 12h: Ickx-Oliver, Ford GT40
Brands Hatch 6h: Siffert-Redman, Porsche 908/02
Monza 1000 km: Siffert-Redman, Porsche 908 L
Targa Florio: Mitter-Schutz, Porsche 908/02
Spa-Francorchamps: Siffert-Redman, Porsche 908 L
Nurburgring 1000 km: Siffert-Redman, Porsche 908/02
Le Mans 24h: Ickx-Oliver, Ford GT40
Watkins Glen 6h: Siffert-Redman, Porsche 908/02
Osterreichring 1000 km: Siffert-Ahrens, Porsche 917

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ KATAΣKEYAΣΤΩΝ: PORSCHE
CHALLENGE MONDIALE: PORSCHE
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1968
Dayt: Elford-Neerpasch-Siffert-Stommelen-Hermann, 907
Sebring 12h: Ηermann-Siffert, Porsche 907 2.2
Brands Hatch 6h: Ickx-Redman, Ford GT40
Monza 1000 km: Hawkins-Hobbs, Ford GT40
Targa Florio: Elford-Maglioli, Porsche 907
Nurburgring 1000 km: Siffert-Elford, Porsche 908
Spa-Francorchamps 1000 km: Ickx-Redman, Ford GT40
Watkins Glen 6h: Ιckx-Bianchi, Ford GT40
Zeltweg 500 km: Jo Siffert, Porsche 908
Le Mans 24h: Rodriquez-Bianchi, Ford GT40

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ KATAΣKEYAΣΤΩΝ: FORD
CHALLENGE MONDIALE: PORSCHE
GRAND TOURING TROPHY: PORSCHE

1967
Daytona Continental 24h: Amon-Bandini, Ferrari 330 P4
Sebring 12h: Andretti-McLaren, Ford MK IV
Monza 1000 km: Bandini-Amon, Ferrari 330 P4
Spa 1000 km: Ickx-Thompson, Mirage M1 Ford
Targa Florio: Hawkins-Stommelen, Porsche 910/8
Nurburgring 1000 km: Schutz-Buzzeta, Porsche 910/6
Le Mans 24h: Gurney-Foyt, Ford MK IV
Hockenheim GP: Hezemans, Abarth 1300 OT
Circuit Mugello: Schutz-Mitter, Porsche 910
Brands Hatch 6h: Phil Hill-Spence, Chaparral 2F
Enna City Cup: Nino Vaccarella, Ford GT40
Austrian Sports Car GP: Paul Hawkins, Ford GT40
Swiss Mountain GP: Gerhard Mitter, Porsche 910 Bergspyder
Nurburgring 500 km: R.Delageneste, Alpine A210 Renault

CHALLENGE MONDIALE: PORSCHE
PROTOTYPES+2000: FERRARI
PROTOTYPES -2000: PORSCHE
SPORTS CAR DIVISION I 1300cc: ABARTH
SPORTS CAR DIVISION II 2000cc: PORSCHE
SPORTS CAR DIVISION III +2000cc: FORD

1966
Daytona 24h: Miles-Ruby, Ford MK II
Sebring 12h: Μiles-Ruby, Ford Roadster X1
Monza 1000 km: Surtees-Parkes, Ferrari 330 P3
Targa Florio: Mairesse-Muller, Porsche 906 Carrera 6
Spa 1000 km: Parkes-Scarfiotti, Ferrari 330 P3
Nurburgring 1000 km: Phil Hill-Bonnier, Chaparral 2D
Le Mans 24h: Maclaren-Amon, Ford MK II
Circuit Mugello: Koch-Neerspasch, Porsche 906
Enna City Cup: Marsilio Posotti, Ferrari Dino 206 S
Hockenheim GP: Gerhard Mitter, Porsche 906
Swiss Mountain GP: Ludovico Scarfiotti, Ferrari Dino 206 P
Nurburgring 500 km: Ernst Furtmayr, Abarth 1300 OT
Austrian Sports Car GP: Mitter-Herrmann, Porsche 906

CHALLENGE MONDIALE: FORD
PROTOTYPES+2000: FORD
PROTOTYPES -2000: PORSCHE
SPORTS CAR DIVISION I 1300cc: ABARTH
SPORTS CAR DIVISION II 2000cc: PORSCHE
SPORTS CAR DIVISION III +2000cc: FORD

1965
Daytona Continental 2000 km: Miles-Ruby, Ford GT40
Sebring 12h: Hall-Sharp, Chaparral
Imola Bologna Cup: Demetz, Abarth Simca 1300 Bialbero
Monza Inter-Europa: Steinmetz, Abarth Simca 1300 Bialbero
Monza 1000 km: Parkes-Guichet, Ferrari 275 P2
TT Oulton Park: Denny Hulme, Brabham BT8 Climax
Targa Florio: Bandini-Vaccarella, Ferrari 275 P2
Spa 500 km: Willy Mairesse, Ferrari 250 LM
Nurburgring 1000 km: Surtees-Scarfiotti, Ferrari 330 P2
Circuit Mugello: Casoni-Nicodemi, Ferrari 250 LM
Rossfeld Hillclimb: Gerhard Mitter, Porsche 904/8 Bergspyder
Le Mans 24h: Gregory-Rindt, Ferrari 275 LM
Reims 12h: Rodriquez-Guichet, Ferrari 365 P2
Bonzano-Mendola Hill: Denmetz, Abarth Simca 2000 GT
Freiburg Hillclimb: Ludovico Scarfiotti, Ferrari Dino 206 P
Enna City Cup: Mario Casoni, Ferrari 250 LM
Swiss Mountain GP: Ludovico Scarfiotti, Ferrari Dino 206 P
Nurburgring 500 km: Lucien-Mauro Bianchi, Alpine M65 Renault
Bridge Double 500 1: Herb Wetanson, Porsche 904 GTS
Bridge Double 500 2: Hap Sharp, Chaparral 2A Chevrolet

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FERRARI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION I 1300cc: ABARTH-SIMCA
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION II 2000cc: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION III +2000cc: SHELBY
PROTOTYPES TROPHY: FERRARI

1964
Daytona 2000 km: Rodriquez-Hill, Ferrari 250 GTO 64
Sebring 12h: Parkes-Maglioli, Ferrari 275 P
Targa Florio: Davis-Pucci, Porsche 904 GTS
Monza GT GP: Franco Patria, Abarth Simca 1300 Bialbero
Spa 500 km: Mike Parkes, Ferrari 250 GTO 64
Consuma Hillclimb: Odoardo Govoni, Maserati Tipo 60
Nurburgring 1000 km: Scarfiotti-Vaccarella, Ferrari 275P
Rossfeld Hillclimb: Edgar Barth, Elva MK7 Porsche
Le Mans 24h: Guichet-Vaccarella, Ferrari 275P
Reims 12h: G.Hill-Bonnier, Ferrari 275 LM
Freiburg-Schauinsland: Barth, Porsche 718 RS Spyder
Enna City Cup: Hans Herrmann, Abarth Simca 2000 GT
TT Goodwood: Graham Hill, Ferrari 330P
Swiss Mountain GP: Ludovico Scarfiotti, Ferrari 250 LM
Nurburgring 500 km: Herrmann-Steinmetz, Abarth Simca 1300
Monza Inter Europa: Rob Slotemaker, Porsche 904 GTS
Tour de France: Bianchi-Berger, Ferrari 250 GTO
Bridge Double 500: Buzzetta-Wuesthoff, Porsche 904 GTS
Bridgehampton Double 500: Hansgen, Scarab-Chevrolet
Paris 1000 km: G.Hill-Bonnier, Ferrari 330 P

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FERRARI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION I 1300cc: FIAT-ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION II 2000cc: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION III +2000cc: FERRARI
PROTOTYPES TROPHY OVERALL: FERRARI
PROTOTYPES TROPHY UNDER 3000cc: PORSCHE

1963
Daytona 3h: Pedro Rodriquez, Ferrari 250 GTO
Sebring 3h: Hans Herrmann, Fiat Abarth 1000
Sebring 12 ώρες: Surtees-Scarfiotti, Ferrari 250 P
Targa Florio: Bonnier-Abate, Porsche 718 GTR
Spa 500 km: Willy Mairesse, Ferrari 250 GTO
Circuito del Garda: Passoti-Guarini, Fiat Abarth 1000
Nurbugring 1000 km: Surtees-Mairesse, Ferrari 250 P
Consuma Hillclimb: Edoardo Lualdi, Ferrari Dino 196 SP
Rossfeld Hillclimb: E.Barth, Porsche Abarth 356B Carrera GTL
Le Mans 24 ώρες: Scarfiotti-Bandini, Ferrari 250 P
Monza GT GP: Giuseppe Romano Perdomi, Fiat Abarth 1000
Wiesbaden Rally: Wallrabenstein-Exner, Porsche 356B Carrera
Auvergne Trophy: Lorenzo Bandini, Ferrari 250 TR 61
Freiburg Hillclimb: Edgar Barth, Porsche 718 WRS
Enna City Cup: Giuseppe Romano Perdomi, Fiat Abarth 1000
TT Goodwood: Graham Hill, Ferrari 250 GTO
Swiss Mountain GP: Edgar Barth, Porsche 718 WRS
Nurburgring 500 km: Pilette-Herrmann, Fiat Abarth 850
Monza Coppa Inter-Europa 1: Spychinger, Abarth - Simca 1300
Monza Inter-Europa 2: Roy Salvadori, Aston Martin DP214
Tour de France: Jean Guichet-Jose Behra, Ferrari 250 GTO
Bridgehampton 500 km: Dan Gurney, Shelby Cobra

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FERRARI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION I 1000cc: FIAT-ABARTH
SERIES I SUB-DIVISION 700cc: FIAT-ABARTH
SERIES II SUB-DIVISION 850cc: FIAT-ABARTH
SERIES III SUB-DIVISION 1000cc: FIAT-ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION II 2000cc: PORSCHE
SERIES I SUB-DIVISION 1300cc: ALFA ROMEO
SERIES II SUB-DIVISION 1600cc: PORSCHE
SERIES III SUB-DIVISION 2000cc: PORSCHE
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION III +2000cc: FERRARI
SERIES I SUB-DIVISION 2500cc: TRIUMPH
SERIES II SUB-DIVISION 3000cc: FERRARI
SERIES III SUB-DIVISION +3000cc: JAGUAR
PROTOTYPES TROPHY 3000cc: FERRARI
PROTOTYPES TROPHY +3000cc: FERRARI

1962
Daytona 3h: Dan Gurney, Lotus 19B Climax
Sebring 3h: Bruce McLaren, Fiat Abarth 1000
Sebring 12h: Bonnier-Bianchi, Ferrari 250 TR 61
Circuito del Garda: Ludovico Scarfiotti, Fiat Abarth 1000
T.Florio: Mairesse-Rodriquez-Gendebien, Ferrari Dino 246 SP
Berlin Sports Car GP Avus: Robert Jenny, Fiat Abarth 1000
Nurburgring 1000 km: Phil Hill-Gendebien, Ferrari Dino 246 SP
Le Mans 24h: Phil Hill-Gendebien, Ferrari 330 TRI/LM
Auvergne Trophy: Carlo Maria Abate, Ferrari 250 GTO
Enna City Cup: Passoti-Scotti, Fiat Abarth 1000
TT Goodwood: Innes Ireland, Ferrari 250 GTO
Nurburgring 500 km: Eberhard Mahle, Fiat Abarth 1000 Bialpero
Bridge Double 400: B.Holbert, Porsche Abarth 356B Carrera GTL
Bridgehampton Double 400 2: P.Rodriquez, Ferrari 330 TRI/LM
Paris 1000 km: P.& R.Rodriquez, Ferrari 250 GTO

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ: FERRARI
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION I 1000cc: FIAT-ABARTH
SERIES I SUB-DIVISION 700cc: FIAT-ABARTH
SERIES II SUB-DIVISION 850cc: FIAT-ABARTH
SERIES III SUB-DIVISION 1000cc: FIAT-ABARTH
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION II 2000cc: PORSCHE
SERIES I SUB-DIVISION 1300cc: ALFA ROMEO
SERIES II SUB-DIVISION 1600cc: PORSCHE
SERIES III SUB-DIVISION 2000cc: MORGAN
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ GT DIVISION III +2000cc: FERRARI
SERIES I SUB-DIVISION 2500cc: LANCIA
SERIES II SUB-DIVISION 3000cc: FERRARI
SERIES III SUB-DIVISION +3000cc: JAGUAR
COUPE DES SPORTS 3000cc: FERRARI
COUPE DES SPORTS 3000cc: PORSCHE
COUPE DES SPORTS 3000cc: FIAT-ABARTH

1961
Sebring 4h: Harry Washburn, Fiat Abarth 1000
Sebring 12h: P.Hill-Gendebien, Ferrari 250 TR 61
Targa Florio: von Trips-Gendebien, Ferrari Dino 246 SP
Monza Coppa Ascari: Zaffrerri-Sala, Alfa Romeo Giulietta SZ
Nurburgring 1000 km: Gregory-Casner, Maserati Tipo 61
Le Mans 24h: Gendebien-Phil Hill, Ferrari 250 TR 61
Monza GT GP: Elio Zagato, Alfa Romeo Giulietta SZ
Coppa Accerbo Pescara: Bandini-Scarlatti, Ferrari 250 TR 61
TT Goodwood: Stirling Moss, Ferrari 250 GT SWB
Nurburgring 500 km: Carlo Maria Abate, Fiat Abarth 1000
Monza Coppa Inter-Europa 1: Alfonso Thiele, Fiat Abarth 1000
Monza Inter-Europa 2: Pierre Noblet, Ferrari 250 GT SWB

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI
FIA GT CUP DIVISION II 700cc: FIAT-ABARTH
FIA GT CUP DIVISION III 1000cc: FIAT-ABARTH
FIA GT CUP DIVISION IV 1300cc: ALFA ROMEO
FIA GT CUP DIVISION V 2000cc: PORSCHE
FIA GT CUP DIVISION VI +2000cc: FERRARI

1953-1960

1960
Buenos Aires 1000 km: Phil Hill-Allison, Ferrari 250 TR 59/60
Sebring 4h: Paul Richards, Fiat Abarth 750
Sebring 12h: Gendebien-Hermann, Porsche 718 RS 60
Targa Florio: Bonnier-Hermann, Porsche 718 RS 60
Nurburgring 1000 km: Moss-Gurney, Maserati Tipo 61
Hockenheim 6h: Seidel-Poltronieri, Fiat Abarth 750 Zagato
Le Mans 24h: Frere-Gendebien, Ferrari 250 TR 59/60
Monza GT GP: Giancarlo Castelina, Fiat Abarth 700
TT Goodwood: Stirling Moss, Ferrari 250 GT SWB
Nurburgring 500 km: Castelina-Vinatier, Fiat Abarth 850 Zagato
Monza Coppa Inter-Europa: C.M.Abate, Ferrari 250 GT SWB

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI
FIA GT CUP DIVISION I 500cc: FIAT-ABARTH
FIA GT CUP DIVISION II 700cc: FIAT-ABARTH
FIA GT CUP DIVISION III 1000cc: FIAT-ABARTH
FIA GT CUP DIVISION IV 1300cc: LOTUS
FIA GT CUP DIVISION V 2000cc: PORSCHE
FIA GT CUP DIVISION VI +2000cc: FERRARI

1959
Sebring: Gurney-Daigh-P.Hill-Gendebien, Ferrari 250 TR59
Targa Florio: Barth-Seidel, Porsche 718 RSK
Nurburgring 1000 km: Moss-Fairman, Aston Martin DBR1
Le Mans 24h: Salvadori-Shelby, Aston Martin DBR1
RAC Tourist Trophy: Moss-Shelby-Fairman, A.Martin DBR1

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: ASTON MARTIN

1958
Buenos Aires 1000 km: Collins-Phil Hill, Ferrari 250 TR 58
Sebring 12h: Collins-Hill, Ferrari 250 TR 58
Targa Florio: Musso-Gendebien, Ferrari 250 TR 58
Nurburgring 1000 km: Moss-Brabham, Aston Martin DBR1
Le Mans 24h: Gendebien-Phil Hill, Ferrari 250 TR 58
RAC Tourist Trophy: Moss-Brooks, Aston Martin DBR1

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI

1957
B.Aires: Perdisa-Gregory-Castellotti-Musso, Ferrari 290 MM
Sebring 12h: Fangio-Behra, Maserati 450 S
Mille Miglia: Taruffi, Ferrari 315 S
Nurburgring: Brooks-Cunningham-Reid, Aston Martin DBR1
Le Mans 24h: Flockhart-Bueb, Jaguar D-Type
GP Sverige: Behra-Moss, Maserati 450 S
GP Venezuela: Collins-Phil Hill, Ferrari 335 S

ΠAΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI

1956
Buenos Aires 1000 km: Moss-Menditequy, Maserati 300 S
Sebring 12h: Fangio-Castellotti, Ferrari 860 Monza
Mille Miglia: Castellotti, Ferrari 290 MM Scaglietti
Nurburgring: Taruffi-Shell-Moss-Behra, Maserati 300 S
GP Sverige: Τrintignant-Phil Hill, Ferrari 290 MM

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI

1955
Buenos Aires 1000 km: Valiente-Ibanez, Ferrari 375 Plus
Sebring 12h: Hawthorn-Walters, Jaguar D-Type
Mille Miglia: Moss-Jenkinson, Mercedes 300 SLR 0004/55
Le Mans 24h: Hawthorn-Bueb, Jaguar D-Type
Tourist Trophy: Moss-Fitch, Mercedes 300 SLR 0004/55
Targa Florio: Moss-Collins, Mercedes 300 SLR 0004/55

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: MERCEDES

1954
Buenos Aires 1000 km: Farina-Maglioli, Ferrari 375 MM
Sebring 12h: Moss-Lloyd, Osca MT4
Mille Miglia: Ascari, Lancia D24 Spider V6
Le Mans 24h: Gonzales-Trintignant, Ferrari 375 Plus
Tourist Trophy: Hawthorn-Trintignant, Ferrari 750 Monza
Carrera Panamericana: Maglioli, Ferrari 375 Plus

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI

1953
Sebring 12h: Fitch-Walters, Cunningham C-4 R
Mille Miglia: Marzotto-Crosara, Ferrari 340 MM Vignale
Le Mans 24h: Rolt-Hamilton, Jaguar C-Type
Spa 24h: Farina-Hawthorn, Ferrari 375 MM
Nurburgring 1000 km: Ascari-Farina, Ferrari 375 MM
Tourist Trophy: Collns-Griffith, Aston Martin DB3 S
Carrera Panamericana: Fangio, Lancia D24 Spider V6

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ: FERRARI

carhistory

Photos: Porsche, Ford, Jaguar