Carhistory.gr Logo
  » racing » SPORT STATISTICS » F1 Non Championship Races 1950-1983
F1 Non Championship Races 1950-1983
SPORT STATISTICS

Πολυάριθμοι ήταν οι εξωπρωταθληματικοί αγώνες GP που έλαβαν χώρα από την έναρξη του θεσμού της F1 έως το 1983, που έπαψαν να διεξάγονται, επειδή άλλαξαν τα δεδομένα με την εντατικοποίηση των δοκιμών εξέλιξης και την αύξηση των αναμετρήσεων κάθε αγωνιστικής περιόδου.

Οι περισσότεροι από αυτούς έγιναν στα αυτοκινητοδρόμια της Μεγάλης Βρετανίας, οργανωμένοι κυρίως από καθημερινές εφημερίδες ευρείας κυκλοφορίας, αλλά και ισχυρούς οικονομικά συλλόγους που αθλοθετούσαν βαρύτιμα έπαθλα και κύπελλα. Αρκετές ήταν επίσης οι αναμετρήσεις με μονοθέσια στη Γαλλία και την Ιταλία, όπου διήρκεσε λίγο περισσότερο από ό,τι στις χώρες της υπόλοιπης Ευρώπης η τακτική της διοργάνωσης αγώνων Grand Prix μέσα στις πόλεις.

Ακόμη, κάποιες από τις «non-championship» αναμετρήσεις αποτελούσαν τη γενική προπαρασκευαστική δοκιμή των Grand Prix που τα επόμενα χρόνια εντάχθηκαν στο επίσημο πρόγραμμα των αγώνων της F1 και παρέμειναν σε αυτό για καιρό (όπως η Νότιος Αφρική, η Αυστρία και το Μεξικό).

Εντελώς διαφορετική ήταν η περίπτωση σειρών αγώνων όπως τα «Tasman Series» της Ωκεανίας και η μικτού χαρακτήρα (Grand Prix και κούρσες αντοχής, συχνά εντός των παγκόσμιων πρωταθλημάτων) «Temporada» της Αργεντινής, που μετέπειτα έδωσαν στη F1 μια γενιά σπουδαίων οδηγών από τη Νέα Ζηλανδία, την Αυστραλία, τη Βραζιλία και την Αργεντινή.


ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ

RACE OF CHAMPIONS
1965: Mike Spence, Lotus
1967: Dan Gurney, Eagle
1968: Bruce McLaren, McLaren
1969: Jackie Stewart, Matra
1970: Jackie Stewart, March
1971: Clay Regazzoni, Ferrari
1972: Emerson Fittipaldi, Lotus 72
1973: Peter Gethin, Chevron-Chevrolet
1974: Jacky Ickx, Lotus 72
1975: Tom Pryce, Shadow
1976: James Hunt, McLaren
1977: James Hunt, McLaren
1979: Gilles Villeneuve, Ferrari 312 T4
1983: Keke Rosberg, Williams

BRCD INTERNATIONAL TROPHY
(οι αγώνες έγιναν στο Silverstone)
1949: Alberto Ascari, Ferrari
1950: Nino Farina, Alfa Romeo 158
1951: Reg Parnell, Ferrari 375
1952: Lance Macklin, HWM-Alta
1953: Mike Hawthorn, Ferrari 500
1954: Jose Froilan Gonzalez, Ferrari 625
1955: Peter Collins, Maserati 250F
1956: Stirling Moss, Vanwall
1957: Jean Behra, BRM
1958: Peter Collins, Ferrari 801
1959: Jack Brabham, Cooper-Climax
1960: Innes Ireland, Lotus-Climax
1961: Stirling Moss, Cooper-Climax
1962: Graham Hill, BRM
1963: Jim Clark, Lotus-Climax
1964: Jack Brabham, Brabham-Climax
1965: Jackie Stewart, BRM
1966: Jack Brabham, Brabham-Repco
1967: Mike Parkes, Ferrari
1968: Dennis Hulme, McLaren-Cosworth
1969: Jack Brabham, Brabham-Cosworth
1970: Chris Amon, March-Cosworth
1971: Graham Hill, Brabham-Cosworth
1972: Emerson Fittipaldi, Lotus-Cosworth
1973: Jackie Stewart, Tyrrell-Cosworth
1974: James Hunt, Hesketh-Cosworth
1975: Niki Lauda, Ferrari 312 T1
1976: James Hunt, McLaren-Cosworth
1978: Keke Rosberg,Theodore-Cosworth

OULTON PARK GOLD CUP
1954: Stirling Moss, Maserati 250F
1955: Stirling Moss, Maserati 250F
1960: Stirling Moss, Lotus-Climax
1961: Stirling Moss, Rob Walker Ferguson-Climax P99
1962: Jim Clark, Lotus-Climax
1963: Jim Clark, Lotus-Climax
1966: Jack Brabham, Brabham-Repco
1967: Jack Brabham, Brabham-Repco
1968: Jackie Stewart, Tyrrell-Matra
1969: Jacky Ickx, Brabham-Cosworth
1970: John Surtees, Surtees-Cosworth
1971: John Surtees, Surtees-Cosworth
1972: Denny Hulme, McLaren-Cosworth

ULSTER TROPHY
1951 Dundrod: Nino Farina, Alfa Romeo 158
1952 Dundrod: Piero Taruffi, Ferrari Thin Wall

BOREHAM TROPHY
1952: Luigi Villoresi, Ferrari 500

BARC 200
1956 Aintree: Stirling Moss, Maserati 250F
1958 Aintree: Stirling Moss, Rob Walker Cooper-Climax
1959 Aintree: Jean Behra, Ferrari 246
1961 Aintree: Jack Brabham, Cooper-Climax
1962 Aintree: Jim Clark, Lotus-Climax
1963 Aintree: Graham Hill, BRM
1964 Aintree: Jack Brabham, Brabham-Climax

GLOVER CUP
1958 Goodwood: Mike Hawthorn, Ferrari 246
1959 Goodwood: Stirling Moss, Rob Walker Cooper-Climax
1960 Goodwood: Innes Ireland, Lotus-Climax
1961 Goodwood: John Surtees, Parnell Cooper-Climax
1962 Goodwood: Graham Hill, BRM
1963 Goodwood: Innes Ireland, BRP Lotus-BRM

SILVER CITY TROPHY
1960 Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper-Climax
1961 Brands Hatch: Stirling Moss, BRP Lotus-Climax

LOMBANK TROPHY
1960 Snetterton: Innes Ireland, Lotus-Climax
1962 Snetterton: Jim Clark, Lotus-Climax
1963 Snetterton: Graham Hill, BRM
1964 Snetterton: Innes Ireland, BRP BRM

BRITISH EMPIRE TROPHY
1961 Silverstone: Stirling Moss, Rob Walker Cooper-Climax

GUARDS TROPHY
1961 Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper-Climax

GOODWOOD TROPHY
1964: Jim Clark, Lotus-Climax
1965: Jim Clark, Lotus-Climax

SPRING TROPHY
1967
Oulton Park: Jack Brabham, Brabham-Repco
1971 Oulton Park: Pedro Rodriquez, BRM

VICTORY RACE
1971
Brands Hatch: Peter Gethin, BRM
1972 Brands Hatch: Jean Pierre Beltoise, BRM

GRAHAM HILL MEMORIAL TROPHY
1976 Silverstone: James Hunt, McLaren-Cosworth

ΓΑΛΛΙΑ

PAU GP
1950: Juan Fangio, Maserati
1951: Luigi Villoresi, Ferrari 375
1952: Alberto Ascari, Ferrari 500
1953: Alberto Ascari, Ferrari 500
1954: Jean Behra, Gordini
1955: Jean Behra, Maserati 250F
1957: Jean Behra, Maserati 250F
1958: Maurice Trintignant, Cooper-Climax
1959: Maurice Trintignant, Cooper-Climax
1960: Jack Brabham, Cooper-Climax
1961: Jim Clark, Lotus-Climax
1962: Maurice Trintignant, Lotus-Climax
1963: Jim Clark, Lotus-Climax
1964: Jim Clark, Lotus-Climax
1965: Jim Clark, Lotus-Climax
1966: Jack Brabham, Brabham-Repco
1967: Jochen Rindt, Brabham-Repco
1968: Jackie Stewart, Matra
1969: Jochen Rindt, Lotus-Cosworth
1970: Jochen Rindt, Lotus-Cosworth
1971: Reine Wisell, Lotus-Cosworth

ALBI GP
1950
: Louis Rosier, Talbot-Lago
1952: Louis Rosier, Ferrari 500
1953: Louis Rosier, Ferrari 500

MARSEILLE GP
1952
: Alberto Ascari, Ferrari 500

PARIS GP
1952
Montlhery: Piero Taruffi, Ferrari 500

REIMS GP
1952
: Jean Behra, Gordini
1957: Luigi Musso, Lancia-Ferrari D50
1962: Bruce McLaren, Cooper-Climax

SABLES D’ OLONNE GP
1952
: Luigi Villoresi, Ferrari 500

COMMINGES GP
1952
: Andre Simon & Alberto Ascari, Ferrari

LA BAULE GP
1952
: Alberto Ascari, Ferrari 500

BORDEAUX GP
1953
: Alberto Ascari, Ferrari 500
1954: Froilan Gonzalez, Ferrari 625
1955: Jean Behra, Maserati 250F

ROUEN LES ESSARTS
1953: Nino Farina, Ferrari 500
1954: Maurice Trintignant, Ferrari 625

ΙΤΑΛΙΑ

SYRACUSE GP
1951
: Luigi Villoresi, Ferrari 375
1952: Alberto Ascari, Ferrari 500
1953: Emanuel de Graffenried, Maserati 250F
1954: Nino Farina, Ferrari 625
1955: Toni Brooks, Connaught-Alta
1956: Juan Fangio, Lancia-Ferrari D50
1957: Peter Collins, Ferrari 801
1958: Luigi Musso, Ferrari 246
1959: Stirling Moss, Cooper-Climax
1960: Wolfgang von Trips, Ferrari 246
1961: Giancarlo Baghetti, Ferrari 156
1963: Jo Siffert, Lotus-Climax
1964: John Surtees, Ferrari 158
1965: Jim Clark, Lotus-Climax
1966: John Surtees, Ferrari
1967: Parks-Scarfiotti, Ferrari

PESCARA GP
1950
: Juan Fangio, Alfa Romeo 158
1951: Jose Froilan Gonzalez, Ferrari 375
1954: Luigi Musso, Maserati 250F
1956: Robert Manzon, Gordini
1960: Denny Hulme, Cooper

MODENA GP
1950: Alberto Ascari, Ferrari
1951: Alberto Ascari, Ferrari 375
1952: Luigi Villoresi, Ferrari 500
1953: Juan Fangio, Maserati 250F
1957: Jean Behra, Maserati 250F
1960: Joachim Bonnier, Porsche
1961: Stirling Moss, Lotus 21

SANREMO GP
1950
: Juan Fangio, Alfa Romeo 158
1951: Alberto Ascari, Ferrari

BARI GP
1950: Nino Farina, Alfa Romeo 158
1951: Juan Fangio, Alfa Romeo 159
1954: Jose Froilan Gonzalez, Ferrari 625

VALENTINO GP
1952
Torino: Luigi Villoresi, Ferrari 375
1955 Torino: Alberto Ascari, Lancia D50

NAPOLI GP
1952
: Nino Farina, Ferrari 500
1953: Nino Farina, Ferrari 500
1955: Alberto Ascari, Lancia D50
1956: Robert Manzon, Gordini
1957: Peter Collins, Lancia-Ferrari D50

ROMA GP
1954
: Onofre Marimon, Maserati 250F

ENNA PERGUSA GP
1962
: Lorenzo Bandini, Ferrari 156
1963: John Surtees, Ferrari
1964: Jo Siffert, Rob Walker Brabham-BRM
1965: Jo Siffert, Rob Walker Brabham-BRM

VALLELUNGA GP
1972: Emerson Fittipaldi, Lotus-Cosworth

DINO FERRARI GP
1979 Imola: Niki Lauda, Brabham-Alfa Romeo

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

NURBURGRING GP
1950: Alberto Ascari, Ferrari

BERLIN GP
1954 Avus: Karl Kling, Mercedes W196 streamline

SOLITUDE GP
1961
: Innes Ireland, Lotus-Climax
1962: Dan Gurney, Porsche
1963: Jack Brabham, Brabham-Climax
1964: Jim Clark, Lotus-Climax

JOCHEN RINDT TROPHY
1971
Hockenheim: Jacky Ickx, Ferrari

ΤΑSMAN & TEMPORADA

TASMAN SERIES
OI ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
1964
: Bruce McLaren
1965: Jim Clark
1966: Jackie Stewart
1967: Jim Clark
1968: Jim Clark
1969: Chris Amon
1970: Graham Lawrence
1971: Graham McRae
1972: Graham McRae

TEMPORADA RACES
OI NIKHTEΣ
1947
Peron Cup, B. Aires: Luigi Villoresi, Maserati
Peron Cup, B. Aires: Luigi Villoresi, Maserati
Rosario GP: Achille Varzi, Alfa Romeo
1948
Peron Cup, B. Aires: Luigi Villoresi, Maserati
Peron Cup, B. Aires: Luigi Villoresi, Maserati
Mar del Plata GP: Nino Farina, Maserati
Rosario GP: Jean Pierre Wimille, Simca
1949
Peron Cup, B. Aires: Alberto Ascari, Maserati
Peron Cup, B. Aires: Oscar Galvez, Alfa Romeo
Mar del Plata GP: Juan Fangio, Maserati
Rosario GP: Nino Farina, Ferrari
1950
Peron Cup, B. Aires: Alberto Ascari, Ferrari
Peron Cup, B. Aires: Luigi Villoresi, Ferrari
Mar del Plata GP: Alberto Ascari, Ferrari
Rosario GP: Luigi Villoresi, Ferrari
Rafaela circuit: Juan Fangio, Talbot
1951
Peron Cup, Costanera: Froilan Gonzalez, Ferrari
Peron Cup, Costanera: Froilan Gonzalez, Ferrari
1952
Peron Cup, BA Autodrome: Juan Fangio, Ferrari
Peron Cup, BA Autodrome: Juan Fangio, Ferrari
1953
Argentine GP, Autodrome: Alberto Ascari, Ferrari
BA City GP, Autodrome: Nino Farina, Ferrari
1954
Argentine GP, Autodrome: Juan Fangio, Maserati
BA City GP: Maurice Trintignant, Rosier Ferrari
BA 1000 Km, Autodrome: Farina-Maglioli, Ferrari
1955
Argentine GP, Autodrome: Juan Fangio, Mercedes
BA City GP, Autodrome: Juan Fangio, Mercedes
BA 1000 Km, Autodrome: Valiente-Ibanez, Ferrari
1956
Argentine GP: Musso-Fangio, Lancia-Ferrari D50
BA City GP, Mendoza: Juan Fangio, Lancia-Ferrari D50
BA 1000, Autodrome: Moss-Menditequy, Maserati
1957
Argentine GP, Autodrome: Juan Fangio, Maserati
BA City GP, Autodrome: Juan Fangio, Maserati
BA Costanera: Gregory-Perdisa-Castellotti-Musso, Ferrari
1958
Argentine GP, Autodrome: Stirling Moss, Cooper-Climax
BA City GP, Autodrome: Juan Fangio, Maserati
BA 1000 Km, Autodrome: Peter Collins-Phil Hill, Ferrari
1960
Argentine GP, Autodrome: Bruce McLaren, Cooper-Climax
BA City GP, Cordoba: Maurice Trintignant, Cooper-Climax
BA 1000 Km, Autodrome: Phil Hill-Cliff Allison, Ferrari
1964
Buenos Aires, One: Silvio Moser, Brabham-Cosworth
Rosario GP: Silvio Moser, Brabham-Cosworth
Cordoba: Silvio Moser, Brabham-Cosworth
Buenos Aires, Two: Silvio Moser, Brabham-Cosworth
1966
Buenos Aires, One: Chris Irwin, Brabham-Cosworth
Rosario GP: Silvio Moser, Brabham-Cosworth
Mendoza: Charles Crichton-Stuart, Brabham-Cosworth
Mar del Plata GP: Eric Offenstandt, Lola-Cosworth
1967
Buenos Aires, One: Jean Pierre Beltoise, Matra-Cosworth
Mar del Plata GP: Jean Pierre Beltoise, Matra-Cosworth
Cordoba: Jean Pierre Beltoise, Matra-Cosworth
Buenos Aires, Two: Jean Pierre Beltoise, Matra-Cosworth
1968
Buenos Aires, One: E. Brambilla, Ferrari Dino
Cordoba Autodrome: Adrea de Adamich, Ferrari Dino
San Juan, Zonda: Adrea de Adamich, Ferrari Dino
Buenos Aires, Two: Piers Courage, Brabham-Cosworth
1970
BA 1000, Autodrome: Beltoise-Pescarolo, Matra
BA 200, Autodrome: Courage-de Adamich, Alfa Romeo
1971
BA 1000, Autodrome: Jo Siffert-Derek Bell, Porsche 917K
Argentine GP: Chris Amon, Matra-Simca MS120

Υπόλοιπος κόσμος

GP NOTIOY ΑΦΡΙΚΗΣ
1959
: Paul Frere, Cooper-Climax
1960: Stirling Moss, Porsche
1961: Jim Clark, Lotus-Climax
1962 Kyalami: Jim Clark, Lotus-Climax
1962 Durban: Trevor Taylor, Lotus-Climax
1963 Kyalami: John Surtees, Ferrari
1964 Kyalami: Graham Hill, Brabham-BRM

PENA RHIN GP
1950
: Alberto Ascari, Ferrari

ΕΛΒΕΤΙΚΟ GP
1975
Dijon Prenois: Clay Regazzoni, Ferrari 312 T1

NATIONS GP
1950
Geneve: Juan Fangio, Alfa Romeo 158

BRUXELLES GP
1961
Heysel: Jack Brabham, Cooper-Climax
1962 Heysel: Willy Mairesse, Ferrari

AΥΣΤΡΙΑΚΟ GP
1963
Zeltweg: Jack Brabham, Brabham-Climax

MAROC GP
1957
: Jean Behra, Maserati 250F

MEXICO GP
1962
: Jim Clark & Trevor Taylor, Lotus-Climax

BRASIL
1972
Inderlagos: Carlos Reutemann, Brabham-Cosworth
1974 Brasilia: Emerson Fittipaldi, McLaren-Cosworth

carhistory

Photos: Mercedes, Ford