Carhistory.gr Logo
  » sport statistics » F2 1946-1989
F2 1946-1989
sport statistics

Οι πρώτοι κανονισμοί για τη διεξαγωγή αγώνων της κατηγορίας F2 θεσμοθετήθηκαν το 1947, ορίζοντας ως ανώτατο κυβισμό για τα μονοθέσια που συμμετείχαν σε αυτήν τα δύο λίτρα, ενώ σε όσα από αυτά διέθεταν υπερτροφοδότηση η ανώτατη χωρητικότητα των κινητήρων περιοριζόταν στα 500 κ.εκ.

Οι κανονισμοί αυτοί, που διατηρήθηκαν σε ισχύ για εννέα χρόνια, εφαρμόστηκαν και στα GP της F1 την περίοδο 1952-1953.

«Πεδίο δράσης» της Formula 2 ήταν τα ευρωπαϊκά αυτοκινητοδρόμια, κυρίως της Μεγάλης Βρετανίας, της Γαλλίας και της Ιταλίας, που το καθένα τους φιλοξενούσε δύο και τρεις φορές κάθε χρόνο αγώνες της, τους οποίους χορηγούσαν με ελκυστικά τρόπαια και έπαθλα μεγάλες εφημερίδες, πολυεθνικές επιχειρήσεις και δημόσιοι οργανισμοί.

Ο ανώτατος κυβισμός των κινητήρων της F2 μειώθηκε το 1957 στα 1.500 κ.εκ. και ύστερα από μια τριετία ο θεσμός αποσύρθηκε προσωρινά, για να αντικατασταθεί από την ανθηρή τότε Formula Junior.

Επανήλθε δυναμικά το 1964, με τους κανονισμούς να ορίζουν πως οι κινητήρες των μονοθεσίων της F2 δεν πρέπει να υπερβαίνουν το ένα λίτρο.

Το 1967 διοργανώθηκε για πρώτη φορά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Οδηγών F2, ενώ παράλληλα η χωρητικότητα των κινητήρων στα μονοθέσια ανέβηκε στα 1.600 κ.εκ.

Το 1972 ο ανώτατος κυβισμός ανήλθε στα δύο λίτρα, όπου και παρέμεινε έως και το 1984, που ο θεσμός αντικαταστάθηκε από τη Formula 3000.

Η F2 στα 40 και πλέον χρόνια της ιστορίας της ανέδειξε πολυάριθμους οδηγούς, που με την αξία τους σταδιοδρόμησαν μετέπειτα στη Formula 1, ενώ «γέννησε» και μια σειρά από αγωνιστικές ομάδες, που αργότερα εξελίχθηκαν σε μεγάλους πρωταγωνιστές της κορωνίδας του μηχανοκίνητου αθλητισμού.

1985-1989

FORMULA 3000

1989
Silverstone: Thomas Danielsson, Reynard 89D Cosworth
Vallelunga: Fabrizio Giovanardi, Leyton March 89B Judd
Pau: Jean Alesi, Reynard 89D Mugen
Jerez: Eric Bernard, Lola T89/50 Mugen
Enna Pergusa: Andrea Chiesa, Reynard 89D Cosworth
Brands Hatch: Martin Donnelly, Reynard 89D Mugen
Birmingham: Jean Alesi, Reynard 89D Mugen
Spa: Jean Alesi, Reynard 89D Mugen
Le Mans: Erik Comas, Lola T89/50 Mugen
Dijon: Erik Comas, Lola T89/50 Mugen

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN ALESI

1988
Jerez: Johnny Herbert, Reynard 88D Cosworth
Vallelunga: Gregor Foitek, Lola T88/50 Cosworth
Pau: Roberto Moreno, Reynard 88D Cosworth
Silverstone: Roberto Moreno, Reynard 88D Cosworth
Monza: Roberto Moreno, Reynard 88D Cosworth
Enna Pergusa: Pierluigi Martini, March 88B Judd
Brands Hatch: Martin Donnelly, Reynard 88D Cosworth
Birmingham: Roberto Moreno, Reynard 88D Cosworth
Le Mans: Olivier Grouillard, Lola T88/50 Cosworth
Zolder: Olivier Grouillard, Lola T88/50 Cosworth
Dijon: Martin Donnelly, Reynard 88D Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: ROBERTO MORENO

1987
Silverstone: Mauricio Gugelmin, Ralt RT21 Honda
Vallelunga: Stefano Modena, March 87B Cosworth
Spa: Michel Trolle, Lola T87/50 Cosworth
Pau: Yannick Dalmas, March 87B Cosworth
Donington: Luis Perez Sala, Lola T87/50 Cosworth
Enna Pergusa: Roberto Moreno, Ralt RT21 Honda
Brands Hatch: Julian Bailey, Lola T87/50 Cosworth
Birmingham: Stefano Modena, March 87B Cosworth
Imola: Stefano Modena, March 87B Cosworth
Le Mans: Luis Perez Sala, Lola T87/50 Cosworth
Jarama: Yannick Dalmas, March 87B Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: STEFANO MODENA

1986
Silverstone: Pascal Fabre, Lola T86/50 Cosworth
Vallelunga: Ivan Capelli, March 86B Cosworth
Pau: Mike Thackwell, Ralt RT20 Honda
Spa: Philippe Alliot, March 86B Cosworth
Imola: Pierluigi Martini, Ralt RT20 Cosworth
Mugello: Pierluigi Martini, Ralt RT20 Cosworth
Enna Pergusa: Luis Perez Sala, Ralt RT20 Cosworth
Osterreichring: Ivan Capelli, March 86B Cosworth
Birmingham: Luis Perez Sala, Ralt RT20 Cosworth
Le Mans: Emanuele Pirro, March 86B Cosworth
Jarama: Pierluigi Martini, Ralt RT20 Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: IVAN CAPELLI

1985
Silverstone: Mike Thackwell, Ralt RB20 Cosworth
Thruxton: Emanuele Pirro, March 85B Cosworth
Estoril: John Nielsen, Ralt RB20 Cosworth
Vallelunga: Emanuele Pirro, March 85B Cosworth
Pau: Christian Danner, March 85B Cosworth
Dijon: Christian Danner, March 85B Cosworth
Enna Pergusa: Mike Thackwell, Ralt RB20 Cosworth
Osterreichring: Ivan Capelli, March 85B Cosworth
Zandvoort: Christian Danner, March 85B Cosworth
Donington: Christian Danner, March 85B Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: CHRISTIAN DANNER

1971-1984

FORMULA 2

1984
Silverstone: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Hockenheim: Roberto Moreno, Ralt RH6/84 Honda
Thruxton: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Vallelunga: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Mugello: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Pau: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Hockenheim: Pascal Fabre, March 842 BMW
Misano: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Enna Pergusa: Mike Thackwell, Ralt RH6/84 Honda
Donington: Roberto Moreno, Ralt RH6/84 Honda
Brands Hatch: Philippe Streiff, AGS JH19C BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: MIKE THACKWELL

non championship races
Fuji: Stefan Johansson, March 842 Honda Mugen
Suzuka: Stefan Johansson, March 842 Honda Mugen
Fuji: Stefan Johansson, March 842 Honda Mugen

1983
Silverstone: Beppe Gabbiani, March 823 BMW
Thruxton: Beppe Gabbiani, March 823 BMW
Hockenheim: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda
Nurburgring: Beppe Gabbiani, March 823 BMW
Vallelunga: Beppe Gabbiani, March 823 BMW
Pau: Jo Gartner, Spirit 201 BMW
Jarama: Mike Thackwell, Ralt RH6/83 Honda
Donington: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda
Misano: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda
Enna Pergusa: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda
Zolder: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda
Mugello: Jonathan Palmer, Ralt RH6/83 Honda

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JONATHAN PALMER

non championship races
Nishinihon Japan: Geof Lees, Spirit 201 Honda Mugen
Suzuka: Geof Lees, Spirit 201 Honda Mugen
Fuji: Geof Lees, March 832 Honda Mugen
Suzuka: Geof Lees, March 832 Honda Mugen

1982
Silverstone: Stefan Bellof, Maurer MM82 BMW
Hockenheim: Stefan Bellof, Maurer MM82 BMW
Thruxton: Johnny Cecotto, March 822 BMW
Nurburgring: Thierry Boutsen, Spirit 201 Honda
Mugello: Corrado Fabi, March 822 BMW
Vallelunga: Corrado Fabi, March 822 BMW
Pau: Johnny Cecotto, March 822 BMW
Spa: Thierry Boutsen, Spirit 201 Honda
Hockenheim: Corrado Fabi, March 822 BMW
Donington: Corrado Fabi, March 822 BMW
Mantorp: Johnny Cecotto, March 822 BMW
Enna Pergusa: Thierry Boutsen, Spirit 201 Honda
Misano: Corrado Fabi, March 822 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: CORRADO FABI

1981
Silverstone: Mike Thackwell, Ralt RH6/81
Honda Hockenheim: Stefan Johansson, Toleman 850 Hart
Thruxton: Roberto Guerrero, Maurer MM81 BMW
Nurburgring: Thierry Boutsen, March 812 BMW
Vallelunga: Eje Elgh, Maurer MM81 BMW
Mugello: Corrado Fabi, March 812 BMW
Pau: Geoff Lees, Ralt RH6/81 HondaEnna
Pergusa: Thierry Boutsen, March 812 BMW
Spa: Geoff Lees, Ralt RH6/81 Honda
Donington: Geoff Lees, Ralt RH6/81 Honda
Misano: Michele Alboreto, Minardi FLY281 BMW
Mantorp: Stefan Johansson, Toleman TG280B Hart

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: GEOF LEES

1980
Thruxton: Brian Henton, Toleman TG280 Hart
Hockenheim: Teo Fabi, March 802 BMW
Nurburgring: Teo Fabi, March 802 BMW
Vallelunga: Brian Henton, Toleman TG280 Hart
Pau: Richard Dallest, AGS JH17 BMW
Silverstone: Derek Warwick, Toleman TG280 Hart
Zolder: Huub Rothengatter, Toleman TG280 Hart
Mugello: Brian Henton, Toleman TG280 Hart
Zandvoort: Richard Dallest, AGS JH17 BMW
Enna Pergusa: Siegfried Stohr, Toleman TG280 Hart
Misano: Andrea de Cesaris, March 802 BMW
Hockenheim: Teo Fabi, March 802 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: BRIAN HENTON

non championship races
Monza: Derek Warwick, Toleman TG280 Hart

1979
Silverstone: Eddie Cheever, Osella FA2/79 BMW
Hockenheim: Keke Rosberg, March 792 BMW
Thruxton: Rad Dougall, March 782 Hart
Nurburgring: Marc Surer, March 792 BMW
Vallelunga: Marc Surer, March 792 BMW
Mugello: Brian Henton, Ralt RT2 Hart
Pau: Eddie Cheever, Osella FA2/79 BMW
Hockenheim: Stephen South, March 792 BMW
Zandvoort: Eddie Cheever, Osella FA2/79 BMW
Enna Pergusa: Eje Elgh, March 792 BMW
Misano: Brian Henton, Ralt RT2 Hart
Donington: Derek Daly, March 792 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: MARC SURER

non championship races
Suzuka: Beppe Gabbiani, March 782 BMW
Brands Hatch: Norman Dickson, March 792 Hart
Misano: Walter Baltisser, Ralt

1978
Thruxton: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Hockenheim: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Nurburgring: Alex Ribeiro, March 782 Hart
Pau: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Mugello: Derek Daly, Chevron B42 Hart
Vallelunga: Derek Daly, Chevron B42 Hart
Rouen: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Donington: Keke Rosberg, Chevron B42 Hart
Nogaro: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Enna Pergusa: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Misano: Bruno Giacomelli, March 782 BMW
Hockenheim: Bruno Giacomelli, March 782 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: BRUNO GIACOMELLI

non championship races
Salzburgring: Walter Raus, March 762 BMW
Suzuka: Satoru Nakajima, Nova 532 BMW
Suzuka: Mark Surer, March 782 BMW
Mendoza: Mark Surer, March 782 BMW
Buenos Aires: Ingo Hoffmann, March 782 BMW

1977
Silverstone: Rene Arnoux, Martini MK22 Renault
Thruxton: Brian Henton, Boxer PR276 Hart
Hockenheim: Jochen Mass, March 772P BMW
Nurburgring: Jochen Mass, March 772P BMW
Vallelunga: Bruno Giacomelli, March 772P BMW
Pau: Rene Arnoux, Martini MK22 Renault
Mugello: Bruno Giacomelli, March 772P BMW
Rouen: Eddie Cheever, Ralt RT1 BMW
Nogaro: Rene Arnoux, Martini MK22 Renault
Enna Pergusa: Keke Rosberg, Chevron Hart
Misano: Lamberto Leoni, Chevron Ferrari
Estoril: Didier Pironi, Martini MK22 Renault
Donington: Bruno Giacomelli, March 772P BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: RENE ARNOUX

non championship races
Aspern: Hans Dieter Seitschek, March 752 BMW
Salzburgring: Hans Jelinek, GRD Ford
Knittelfeld: Wolfgang Holy, Chevron B38 BMW
Salzburgring: Walter Raus, March 762 BMW
Ulm: Helmut Bross, Chevron B29 BMW
Innsbruck: Walter Raus, March 762 BMW
Suzuka: Ricardo Patrese, Chevron B40 BMW
Malaysia: Patrick Tambay, March 752 BMW

1976
Hockenheim: Hans-Joachim Stuck, March 762 BMW
Thruxton: Maurizio Flammini, March 762 BMW
Vallelunga: Jean-Pierre Jabouille, Elf 2J Renault
Salzburg: Michel Leclere, Elf 2J Renault
Pau: Rene Arnoux, Martini MK19 Renault
Hockenheim: Hans-Joachim Stuck, March 762 BMW
Rouen: Maurizio Flammini, March 762 BMW
Mugello: Jean-Pierre Jabouille, Elf 2J Renault
Enna Pergusa: Rene Arnoux, Martini MK19 Renault
Estoril: Rene Arnoux, Martini MK19 Renault
Nogaro: Patrick Tambay, Martini MK19 Renault
Hockenheim: Jean-Pierre Jabouille, Elf 2J Renault

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN PIERRE JABOUILLE

non championship races
Eifelrennen: Freddy Kottulinsky, Ralt RT1 BMW
Salzburgring: Otto Stuppacher, GRD 273 Ford
Misano: Hans Joachim Stuck, March 762 BMW
Ulm: Freddy Kottulinsky, Ralt RT1 BMW
Suzuka: Jacques Laffite, Chevron B35/40 BMW

1975
Estoril: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Thruxton: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Hockenheim: Gerard Larrousse, Elf 2/A367 BMW
Nurburgring: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Pau: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Hockenheim: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Salzburg: Jean-Pierre Jabouille, Elf 2J BMW
Rouen: Michel Leclere, March 752 BMW
Mugello: Maurizio Flammini, March 752 BMW
Enna Pergusa: Jacques Laffite, Martini MK16 BMW
Silverstone: Michel Leclere, March 752 BMW
Zolder: Michel Leclere, March 752 BMW
Nogaro: Patrick Tambay, March 752 BMW
Vallelunga: Vittorio Brambilla, March 752 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JACQUES LAFFITE

non championship races
Magny Cours: Jean Pierre Jabouille, Elf 2J BMW M12
Sembach: Markus Hotz, March 752 BMW M12
Misano: Maurizio Flammini, March 742 BMW M12
Hockenheim: Markus Hotz, March 752 BMW M12
Ulm: Charley Kiser, Osella FA2 BMW M12

1974
Montjuich: Hans-Joachim Stuck, March 742 BMW
Hockenheim: Hans-Joachim Stuck, March 742 BMW
Pau: Patrick Depailler, March 742 BMW
Salzburgring: Jacques Laffite, March 742 BMW
Hockenheim: Jean-Pierre Jabouille, Elf 2/A367 BMW
Rouen: Hans-Joachim Stuck, March 742 BMW
Mugello: Patrick Depailler, March 742 BMW
Karlskoga: Ronnie Peterson, March 742 BMW
Enna Perguga: Hans-Joachim Stuck, March 742 BMW
Nogaro: Patrick Tambay, Elf 2/A367 BMW
Hockehheim: Patrick Depailler, March 742 BMW
Vallelunga: Patrick Depailler, March 742 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: PATRICK DEPAILLER

non championship races
Sembach: Hans Deffland, Surtees TS10 Ford
Rouen: Hans Joachim Stuck, March 742 BMW M12
Hockenheim: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Ulm: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Nogaro: Patrick Tambay, Elf2 Alpine A367 BMW M12

1973
Mallory Park: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Hockenheim: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Thruxton: Henri Pescarolo, Motul M1 Ford
Nurburgring: Reine Wisell, GRD 273 Ford
Pau: Francois Cevert, Elf 2/A367 Ford
Kinnekulle: Jochen Mass, Surtees TS15 Ford
Nivelles: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Hockenheim: Jochen Mass, Surtees TS15 Ford
Rouen: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Monza: Roger Williamson, March 732 BMW
Mantorp: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Karlskoga: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Enna: Jean-Pierre Jarier, March 732 BMW
Salzburg: Vittorio Brambilla, March 732 BMW
Norisring: Tim Schenken, Motul M1 Ford
Albi: Vittorio Brambilla, March 732 BMW
Vallelunga: Jacques Coulon, March 732 BMW

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN PIERRE JARIER

non championship races
Hockenheim: Roland Salomon, GRD 273 Ford
Venezuela: Andrea de Adamich, Brabham BT38 Ford
Sembach: Roland Binder, Brabham BT36 Ford
Dijon: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Kunzelsau: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Misano: Wilson Fittipaldi, Brabham BT40 Ford
Karlsruhe: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Ulm: Jo Vonlanthen, GRD 273 Ford
Dijon: Roland Salomon, March 732 BMW M12
Estoril: Jean Pierre Jarier, March 732 BMW M12

1972
Mallory Park: Dave Morgan, Brabham BT35 Ford
Thruxton: Ronnie Peterson, March 722 Ford
Hockenheim: J.P.Jaussaud, Brabham BT38 Ford
Pau: Peter Gethin, Chevron B20 Ford
Crystal Palace: Jody Scheckter, McLaren M21 Ford
Hockenheim: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Ford
Rouen: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Ford
Osterreichring: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Ford
Mantorp: Mike Hailwood, Surtees TS10 Ford
Enna Pergusa: Henri Pescarolo, Brabham BT38 Ford
Salzburg: Mike Hailwood, Surtees TS10 Ford
Albi: Jean-Pierre Jaussaud, Brabham BT38 Ford
Hockenheim: Tim Schenken, Brabham BT38 Ford

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: MIKE HAILWOOD

non championship races
Oulton Park: Niki Lauda, March 722 Ford
Eifelrennen: Jochen Mass, March 722 Ford
Fuji: John Surtees, Surtees TS10 Ford
Monza: Graham Hill, Brabham BT38 Ford
Brands Hatch: Jerry Birrell, March 722 Ford
Oulton Park: Ronnie Peterson, March 722 Ford
Inderlagos: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Ford
Inderlagos: Carlos Pace, Surtees TS15 Ford
Inderlagos: Mike Hailwood, Surtees TS10 Ford

1971
Hockenheim: Francois Cevert, Tecno 71 Cosworth
Thruxton: Graham Hill, Brabham BT36 Cosworth
Nurburgring: Francois Cevert, Tecno 71 Cosworth
Jarama: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Cosworth
Crystal Palace: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Cosworth
Rouen: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Mantorp Sweden: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Tulln-Langenlebarn: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Albi: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Cosworth
Vallelunga: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Vallelunga: Mike Beuttler, March 712M Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: RONNIE PETERSON

non championship races
Bogota: Jo Siffert, Chevron B18 Cosworth
Bogota: Alan Rollinson, Brabham BT30 Cosworth
Mallory Park: Henri Pescarolo, March 712M Cosworth
Singapore: Graeme Lawrence, Brabham BT29 Cosworth
Pau: Reine Wisell, Lotus 69C Cosworth
Fuji: Kuniomi Nagamatsu, Mitsubishi Colt F2D
Vallelunga: Francois Cevert, Tecno TF71 Ford BDA
Monza: Dieter Quester, March 712M BMW M11
Mondello Park: John Watson, Brabham BT30 Cosworth
Imola: Carlos Pace, March 712M Cosworth
Gotene Sweden: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Mendig: Rolf Stommelen, Brabham BT36 Cosworth
Brands Hatch: Ronnie Peterson, March 712M Cosworth
Hockenheim: Carlos Reutemann, Brabham BT36 Cosworth
Inderlagos: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Cosworth
Inderlagos: Emerson Fittipaldi, Lotus 69 Cosworth
Porto Allegre: Carlos Reutemann, Brabham BT36 Cosworth
Cordoba: Tim Schenken, Brabham BT36 Cosworth
Macau: Jan Bussell, McLaren M4C

1964-1970

1970
Thruxton: Jochen Rindt, Lotus 69 Cosworth
Hockenheim: Clay Regazzoni, Tecno 70 Cosworth
Montjuich Park: Derek Bell, Brabham BT30 Cosworth
Rouen: Jo Siffert, BMW F 270
Enna Pergusa: Clay Regazzoni, Tecno 70 Cosworth
Tulln-Langenlebarn: Jackie Ickx, BMW F 270
Imola: Clay Regazzoni, Tecno 70 Cosworth
Hockenheim: Dieter Quester, BMW F 270

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: CLAY REGAZZONI

non championship races
Pau: Jochen Rindt, Lotus 69 Cosworth
Eifelrennen: Jochen Rindt, Lotus 69 Cosworth
Fuji: Jackie Stewart, Brabham BT30 Cosworth
Zolder: Jochen Rindt, Lotus 69 Cosworth
Monza: Giovanni Salvati, Tecno 69 Cosworth
Rouen: Jo Siffert, BMW 270 M11Le
Castelet: Clay Regazzoni, Tecno 70 Cosworth
Nurburgring: Xavier Perrot, March 702 Cosworth
Salzburgring: Jacky Ickx, BMW 270 M11
Mantorp Park: Francois Cevert, Tecno 70/2 Cosworth
Dublin: Alan Rollinson, Brabham BT30 Cosworth
Munchen: Dieter Quester, BMW 270 M11

1969
Thruxton: Jochen Rindt, Lotus 59B Cosworth
Hockenheim: Jean-Pierre Beltoise, Matra MS7 Cosworth
Nurburgring: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Jarama: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Tulln-Langenlebarn: Jochen Rindt, Lotus 59B Cosworth
Enna Pergusa: Piers Courage, Brabham BT30 Cosworth
Vallelunga: Johnny Servoz-Gavin, Matra MS7 Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JOHNNY SERVOZ-GAVIN

non championship races
Jarama: Keith Holland, Lola T142 Chevrolet V8
Pau: Jochen Rindt, Lotus 59B Cosworth
Fuji: Leo Geoghegan, Lotus T39 Repco 740
Zolder: Jochen Rindt, Lotus 59B Cosworth
Hockenheim: Brian Hart, Brabham BT23C Cosworth
Monza: Robin Widdows, Brabham BT23C Cosworth
Reims: Francois Cevert, Tecno 68 Cosworth
Nurburgring: Henri Pescarolo, Matra MS7 Cosworth
Albi: Graham Hill, Lotus 59B Cosworth
Munchen: Peter Westbury, Brabham BT30 Cosworth

1968
Hockenheim: Jean-Pierre Beltoise, Matra MS7 Cosworth
Thruxton: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Jarama: Jean-Pierre Beltoise, Matra MS7 Cosworth
Crystal Palace: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Tulln-Langenlebarn: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Zandvoort: Jean-Pierre Beltoise, Matra MS7 Cosworth
Enna Pergusa: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Hockenheim: Tino Brambilla, Ferrari Dino 166
Vallelunga: Tino Brambilla, Ferrari Dino 166

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JEAN PIERRE BELTOISE

non championship races
Montjuic: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Pau: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Eifelrennen: Chris Irwin, Lola T100 Cosworth
Zolder: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Hockenheim: Jochen Rindt, Brabham BT23C Cosworth
Monza: Jonathan Williams, Brabham BT23C Cosworth
Reims: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Albi: Henri Pescarolo, Matra MS7 Cosworth
Buenos Aires: Ernesto Brambilla, Ferrari Dino 166 V6
Cordoba: Andrea de Adamich, Ferrari Dino 166 V6
San Juan: Andrea de Adamich, Ferrari Dino 166 V6
Buenos Aires: Piers Courage, Brabham BT23C Cosworth

1967
Snetterton: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Silverstone: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Nurburgring: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Hockenheim: Frank Gardner, Brabham BT23 Cosworth
Tulln-Langenlebarn: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Jarama: Jim Clark, Lotus 48 Cosworth
Zandvoort: Jackie Ickx, Matra MS5 Cosworth
Enna Pergusa: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Brands Hatch: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Vallelunga: Jackie Ickx, Matra MS7 Cosworth

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ: JACKIE ICKX

non championship races
Pau: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Montjuic: Jim Clark, Lotus 48 Cosworth
Oulton Park: Jackie Oliver, Lotus 41B Coswoth
Mallory Park: John Surtees, Lola T100 Cosworth
Zolder: John Surtees, Lola T100 Cosworth
Crystal Palace: Jacky Ickx, Matra MS5 Cosworth
Hockenheim: Robin Widdows, Brabham BT23 Cosworth
Reims: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Rouen: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Nurburgring: Jackie Oliver, Lotus 48 Cosworth
Karlskoga: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Keimola: Jim Clark, Lotus 48 Cosworth
Ahvenisto: Jochen Rindt, Brabham BT23 Cosworth
Oulton Park: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Dublin: Robert Lamplough, Lola T64 Lotus LF
Albi: Jackie Stewart, Matra MS7 Cosworth
Jarama: Johnny Servoz-Gavin, Matra MS5 Cosworth

1966
Goodwood: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Pau: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Eifelrennen: Jochen Rindt, Brabham BT18 Cosworth
Montjuic: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Zolder: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Crystal Palace: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Reims: Jack Brabham, Brabham BT18 Honda S800
Rouen: Denny Hulme, Brabham BT18 Honda S100
Nurburgring: Jean Pierre Beltoise, Matra MS5 Cosworth
Karlskoga: Jack Brabham, Brabham BT21 Honda S800
Keimola Ring: Jack Brabham, Brabham BT21 Honda S800
Montlhery: Jack Brabham, Brabham BT21 Honda S800
Bugatti Mans: Denny Hulme, Brabham BT18 Honda S800
Albi: Jack Brabham, Brabham BT21 Honda S800
Brands Hatch: Jochen Rindt, Brabham BT18 Cosworth

1965
Silverstone: Mike Costin, Brabham BT10 Cosworth
Oulton Park: Denny Hulme, Brabham BT16 Cosworth
Snetterton: Graham Hill, Brabham BT16 BRM 71
Pau: Jim Clark, Lotus 35 Cosworth
Eifelrennen: Paul Hawkins, Alexis Mk6 Cosworth
Vallelunga: Richard Attwood, Lola T60 Cosworth
Crystal Palace: Jim Clark, Lotus 35 Cosworth
Reims: Jochen Rindt, Brabham BT16 Cosworth
Rouen: Jim Clark, Lotus 35 Cosworth
Solitude: Chris Amon, Lola T60 Cosworth
Karlskoga: Jack Brabham, Brabham BT16 Cosworth
Enna Pergusa: Alan Rees, Brabham BT16 Cosworth
Brands Hatch: Jim Clark, Lotus 35 Cosworth
Oulton Park: John Surtees, Lola T60 Cosworth
Albi: Jim Clark, Lotus 35 Cosworth
Siracusa: Silvio Moser, Brabham BT16 Cosworth

1964
Buenos Aires: Silvio Moser, Brabham BT6 Ford/Holbay
Rosario: Silvio Moser, Brabham BT6 Ford/Holbay
Cordoba: Silvio Moser, Brabham BT6 Ford/Holbay
Buenos Aires: Silvio Moser, Brabham BT6 Ford/Holbay
Pau: Jim Clark, Lotus 32 Cosworth
Aspern: Richard Attwood, Lola T54 Cosworth
Aintree: Mike Spence, Lotus 32 Cosworth
Eifelrennen: Jim Clark, Lotus 32 Cosworth
Mallory Park: Jim Clark, Lotus 32 Cosworth
Crystal Palace: Jochen Rindt, Brabham BT10 Cosworth
Avus: Tony Hegbourne, Cooper T71 Cosworth
Reims: Alan Rees, Brabham BT10 Cosworth
Clermont-Ferrand: Denny Hulme, Brabham BT10 Cosworth
Brands Hatch: Jim Clark, Lotus 32 Cosworth
Karlskoga: Jack Brabham, Brabham BT10 Cosworth
Enna Pergusa: Brian Hart, Lotus 32 Cosworth
Zolder: Denny Hulme, Brabham BT10 Cosworth
Albi: Jack Brabham, Brabham BT10 Cosworth
Oulton Park: Jack Brabham, Brabham BT10 Cosworth
Vallelunga: Jo Schlesser, Brabham BT10 Cosworth
Snetterton: Jackie Stewart, Lotus 32 Cosworth
Montlhery: Jack Brabham, Brabham BT10 Cosworth

1951-1960

1960
Siracusa: Wolfgang von Trips, Ferrari Dino 156
Oulton Park: Innes Ireland, Lotus 18 Climax
Bruxelles: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Pau: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Goodwood: Innes Ireland, Lotus 18 Climax
Snetterton: George Lawton, Cooper T45 Climax
Aintree: Stirling Moss, Porsche 718/2
Oulton Park: Roy Salvadori, Cooper T51 Climax
Silverstone: Denny Hulme, Cooper T45 Climax
Montlhery: Maurice Trintignant, Cooper T45 Climax
Chimay: Jack Lewis, Cooper T45 Climax
Crystal Palace: Trevor Taylor, Lotus 18 Climax
Solitude: Wolfgang von Trips, Ferrari Dino 156
Nurburgring: Jo Bonnier, Porsche 718/2
Aintree: Mike McKee, Cooper T45 Climax
Snetterton: Mike McKee, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Jim Clark, Lotus 18 Climax
Monza: Wolfgang von Trips, Ferrari Dino 246 P
Rufforth: Jimmy Twisk, Cooper T51 Climax
Roskilde: Jack Brabham, Cooper T51 Climax
Snetterton: Jack Lewis, Cooper T45 Climax
Zeltweg: Stirling Moss, Porsche 718/2
Modena: Jo Bonnier, Porsche 718/2
Innsbruck: Hans Herrmann, Porsche 718/2
Montlhery: Jack Lewis, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Tony Marsh, Lotus 18 Climax

1959
Goodwood: Jack Brabham, Cooper T45 Climax
Oulton Park: Jim Russell, Cooper T45 Climax
Aintree: Mike Taylor, Cooper T45 Climax
Siracusa: Stirling Moss, Cooper T43 Borgward
Silverstone: Jim Russell, Cooper T45 Climax
Montlhery: Jack Lewis, Cooper T45 Climax
Silverstone: Tim Parnell, Cooper T45 Climax
Monaco: Bruce Halford, Lotus 16 Climax
Pau: Maurice Trintignant, Cooper T51 Climax
Crystal Palace: Roy Salvadori, Cooper T43 Climax
Mallory Park: Tim Parnell, Cooper T45 Climax
Edzell Aberdeen: Stan Hart, Cooper T43 Climax
Mallory Park: Tim Parnell, Cooper T45 Climax
Reims: Stirling Moss, Cooper T45 Borgward
Silverstone: Ron Carter, Cooper T45 Climax
Rouen: Stirling Moss, Cooper T45 Borgward
Aintree: Chris Bristow, Cooper T51 Borgward
Clermont-Ferrand: Stirling Moss, Cooper T45 Borgward
Whitchurch Bristol: Henry Taylor, Cooper T51 Climax
Brands Hatch: Chris Bristow, Cooper T51 Borgward
Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper T45 Climax
Zeltweg: Tony Marsh, Cooper T45 Climax
Rufforth: Henry Taylor, Cooper T51 Climax
Montlhery: Harry Schell, Cooper T51 Climax
Snetterton: Chris Bristow, Cooper T51 Borgward

1958
Pau: Maurice Trintignant, Cooper T43 Climax
Goodwood: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Aintree: Tony Brooks, Cooper T43 Climax
Silverstone: Cliff Allison, Lotus 12 Climax
Silverstone: Bruce McLaren, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Bruce McLaren, Cooper T45 Climax
Crystal Palace: Ian Burgess, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Lewis Evans, Cooper T45 Climax
Montlhery: Henry Taylor, Cooper T45 Climax
Crystal Palace: Syd Jensen, Cooper T45 Climax
Reims: Jean Behra, Porsche RSK
Silverstone: Tim Parnell, Cooper T45 Climax
Clermont-Ferrand: Maurice Trintignant, Cooper T43
Snetterton: Ian Burgess, Cooper T43 Climax
Nurburgring: Bruce McLaren, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper T45 Climax
Brands Hatch: Stirling Moss, Cooper T45 Climax
Avus: Masten Gregory, Porsche RSK
Montlhery: Jim Russell, Cooper T45 Climax
Casablanca: Jack Brabham, Cooper T45 Climax

1957
Goodwood: Tony Brooks, Cooper T41 Climax FWB
Silverstone: Tony Marsh, Cooper T43 Climax FPF
Brands Hatch: George Wicken, Cooper T43 Climax
Snetterton: Tom Dickson, Lotus 11 Climax
Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Crystal Palace: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Montlhery: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Mallory Park: Tony Marsh, Cooper T43 Climax
Reims: Maurice Trintignant, Ferrari Dino 156
Nurburgring: Edgar Barth, Porsche 550 RS
Brands Hatch: Jack Brabham, Cooper T43 Climax
Snetterton: George Wicken, Cooper T43 Climax
Silverstone: Roy Salvadori, Cooper T43 Climax
Goodwood: Roy Salvadori, Cooper T43 Climax
Oulton Park: Jack Brabham, Cooper T43 Climax

1956
Silverstone: Roy Salvadori, Cooper T41 Climax
Brands Hatch: Roy Salvadori, Cooper T41 Climax
Goodwood: Roy Salvadori, Cooper T41 Climax
Brands Hatch: Colin Chapman, Lotus 11 Climax
Oulton Park: Roy Salvadori, Cooper T41 Climax
Brands Hatch: Tony Brooks, Cooper T41 Climax

1955
Goodwood: Roy Salvadori, Connaught A Lea Francis

1954
Chimay: Don Beauman, Connaught A Lea Francis
Cornwall: Risely Prichard, Connaught A Lea Francis
Dresden: Rudolf Krause, BMW Greifzu 51/54
Halle: Rudolf Krause, BMW Greifzu
Sachsenring: Paul Thiel, EMW BMW
Goodwood: Bob Gerard, Cooper T23 Bristol
Bernau: Egon Binner, AFM BMW

1953
Buenos Aires: Nino Farina, Ferrari 500
Siracusa: de Graffenried, Maserati A6GCM
Pau: Alberto Ascari, Ferrari 500
Goodwood: de Graffenried, Maserati A6GCM
Snetterton: Eric Thompson, Connaught A Lea Francis
Karl-Marx-Stadt: Rudolf Krause, Reif BMW
Bordeaux: Alberto Ascari, Ferrari 500
Silverstone: Mike Hawthorn, Ferrari 500
Posillipo: Nino Farina, Ferrari 500
Djurgarden: Rodney Nuckey, Cooper T23 Bristol
Dundrod: Mike Hawthorn, Ferrari 500
Charterhall: Ken Wharton, Cooper T23 Climax
Chimay: Maurice Trintignant, Gordini T16
Crystal Palace: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Snetterton: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Albi: Roberto Mieres, Gordini T16
Eifelrennen: de Graffenried, Maserati A6GGM/53
Montlhery: Marcel Balsa, BMW Speciale
Dessau: Edgar Barth, EMW 52/53 BMW
Snetterton: Kenneth McAlpine, Connaught A Lea Francis
Silverstone: Tony Crook, Cooper T24 Alta
Rouen: Harry Schell, Gordini T16
Halle: Edgar Barth, EMW 52/53 BMW
Crystal Palace: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Avus: Jack Swaters, Ferrari 500
Snetterton: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Aix-les-Bains: Elie Bayol, Osca 20
Dresden: Edgar Barth, EMW BMW
Thruxton: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Oulton Park: Tony Rolt, Connaught A Lea Francis
Olonne: Louis Rosier, Ferrari 500
Charterhall: Ken Wharton, Cooper T23 Bristol
Cadours: Maurice Trintignant, Gordini T16
Sachsenring: Edgar Barth, EMW 52/53 BMW
Snetterton: Eric Thompson, Connaught A Lea Francis
Stockholm: Eric Lundgren, Ford Special V8
Crystal Palace: Stirling Moss, Cooper T24 Alta
Modena: Juan Fangio, Maserati A6GCM/53
Goodwood: Roy Salvadori, Connaught A Lea Francis
Bernau: Artur Rosenhammer, EMW 52/53 BMW
Castle Combe: Bob Gerard, Cooper T23 Bristol
Snetterton: Bob Gerard, Cooper T23 Bristol

1952
Siracusa: Alberto Ascari, Ferrari 500
Pau: Alberto Ascari, Ferrari 500
Goodwood: Mike Hawthorn, Cooper T20 Bristol
Ringwood: Mike Hawthorn, Cooper T20 Bristol
Rostock: Paul Greifzu, BMW Eigenbau
Marseille: Alberto Ascari, Ferrari 500
Snetterton: Richard Stoop, Frazer Nash MM Bristol
Bernau: Rudolf Krause, BMW Greifzu Reif
Silverstone: Lans Macklin, HWM 52 Alta
Dessau: Fritz Riess, Veritas Meteor
Posillipo: Nino Farina, Ferrari 500
Montlhery: Piero Taruffi, Ferrari 500
Nurburgring: Rudolf Fischer, Ferrari 500
Snetterton: John Barber, Cooper JAP
Chimay: Paul Frere, HWM 51/52 Alta F2
Leipzig: Edgar Barth, IFA DAMW BMW
Monza: Nino Farina, Ferrari 500
Aix-les-Bains: Jean Behra, Gordini T16
Halle: Edgar Barth, IFA DAMW BMW
Boreham: Reg Parnell, Cooper T20 Bristol
Reims: Jean Behra, Gordini T16
Olonne: Luigi Villoresi, Ferrari 500
Caen: Maurice Trintignant, Gordini T16
Boreham: Mike Hawthorn, Cooper T20 Bristol
Comminges: Simon-Ascari, Ferrari 500
Leipzig: Hans Stuck, AFM 50 M4 BMW
Turnberry: Mike Hawthorn, Connaught A Lee Francis
La Baule: Alberto Ascari, Ferrari 500
Wegberg: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Sachsenring: Edgar Barth, IFA DAMW BMW
Modena: Luigi Villoresi, Ferrari 500
Cadours: Louis Rosier, Ferrari 500
Goodwood: Ken Downing, Connaught A Lee Francis
Avus: Rudolf Fischer, Ferrari 500
Castle Combe: Roy Salvadori, Ferrari 500
Charterhall: Dennis Poore, Connaught A Lee Francis
Bathurst Australia: Douge Whiteford, Talbot Lago

1951
Park Borely: Jean Thepenier, Simca Gordini T15
GP Marseilles: Luigi Villoresi, Ferrari 166 F2/50
Halle: Rudolf Krause, BMW Eigenbau
Munchen Riem: Fritz Riess, AFM 3 BMW
Monza: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Chimay: Johnny Claes, Simca Gordini T11
Genoa: Luigi Villoresi, Ferrari 166 F2/50
Leipzig: Artur Rosenhammer, DAMW BMW
Aix-les-Bains: Rudolf Fischer, Ferrari 212/166
Nurburgring: Paul Pietsch, Veritas Meteor
Caracalla: Mario Raffaeli, Ferrari 166 F2
Angouleme: Rudolf Fischer, Ferrari 212/166
Dresden: Paul Freifzu, BMW Eugenbau
Posillipo: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Avus: Paul Freifzu, BMW Eugenbau
Rouen: Giannino Marzotto, Ferrari 166 F2/50
Charleroi: Robert Manzon, Simca Gordini T15
East Retford: Jack Newton, Frazer Nash Bristol
Scottish GP: Gilly Tyrer, BMW 328
Olonne: Andre Simon, Simca Gordini T15
Boreham: Ray Merrick, Cooper T16 Norton/JAP
Erlen: Peter Whitehead, Ferrari 125/166
Halle: Paul Greifzu, BMW Eigenbau
Wegberg: Hans Stuck, AFM 4 Kuchen
Cadours: Maurice Trintignant, Simca Gordini T15
Modena: Alberto Ascari, Ferrari 500
Sachsenring: Paul Greifzu, BMW Eigenbau
Winfield: Stirling Moss, HWM Alta

1946-1950

1950
Marseille: Raul Martin, Simca 8
Park Borely: Luigi Villoresi, Ferrari 166 F2
Erlen: Luigi Villoresi, Ferrari 166 F2
Modena: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Roubaix: Raymond Sommer, Ferrari 166 F2
Mons: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Medoc: Andre Simon, Simca Gordini T15
Hockenheim: Willy Heeks, AFM 2 BMW
Monza: Luigi Villoresi, Ferrari 166 F2/50
Aix-les-Bains: Raymond Sommer, Ferrari 166 F2
Chimay: Johnny Claes, HWM Alta
Blandford: Ted Lund, Lea Francis Special
Bremgarten: Raymond Sommer, Ferrari 166 F2/50
Caracalla: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Angouleme: Juan Fangio, Maserati 4CLT/48
Nurburgring: Fritz Riess, AFM 3 BMW
Silverstone: Gilli Tyrer, BMW 328
Halle: Paul Greifzu, BMW 326/328 Eigenbau
Reims: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Leipzig: Paul Greifzu, BMW 326/328 Eigenbau
Naples: Franco Cortese, Ferrari 166 F2
Geneve: Maurice Trintignant, Simca Gordini T15
Solitude: Karl Kling, Veritas Meteor III Stromlinie
Nurburgring: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50
Sachsenring: Toni Ulmen, Veritas RS Special BMW
Charleroi: Robert Manzon, Simca Gordini T15
Cadours Toulouse: Johnny Simone, DB Panhard
Wegberg: Karl Kling, Veritas Meteor III Stromlinie
Perigueux: Robert Manzon, Simca Gordini T15
Dessau: Willy Heeks, AFM 2 BMW
Garda Salo: Alberto Ascari, Ferrari 166 F2/50

1949
Goodwood: Dudley Folland, Ferrari 166 SC
Montlhery: Aldo Gordini, Simca Gordini
Hockenheim: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Brussels: Luigi Villoresi, Ferrari 166 C
Caracalla: Luigi Villoresi, Ferrari 166 C
Chimay: Emil Comet, Veritas RS BMW
Munchen Riem: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Isle of Man: John Heath, HW Alta
Angouleme: Maurice Trintignant, Simca Gordini T11
Bari: Alberto Ascari, Ferrari 166 C
Schottenring: Helmut Polensky, Monopol BMW
Aix-les-Bains: Eugene Martin, Jicey 2 BMW
Silvertone: Ken Watkins, BMW 328
Monza: Juan Fangio, Ferrari 166 C
Tubingen: Egon Brutsch, EBS-Maserati
Garda Salo: Luigi Villoresi, Ferrari 166 C
Reims: Alberto Ascari, Ferrari 166 C
Nurburgring: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Blandford: Gordon Shillito, Riley
Lausanne: Raymond Sommer, Simca Gordini T15
Wegberg: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Goodwood: Stirling Moss, Cooper T9 JAP
Schloss Solitude: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Sachsenring: Adolf Brudes, BMW Intertyp
Norisring: von Falkenhausen, AFM 1 BMW
Koln: Toni Ulmen, Veritas RS BMW
Madrid: Raymond Sommer, Simca Gordini TMM

1948
Perpignan: Maurice Trintignant, Simca Gordini T11
Geneve: Raymond Sommer, Simca Gordini T11
Vercelli: Felice Bonetto, Cisitalia D46 Fiat
Hockenheim: Georg Meier, Veritas RS BMW
Isle of Man: John Nixon, Riley
Bari: Chico Landi, Ferrari 166 SC
Stockholm: Prince Bira, Simca Gordini T15
Montlhery: Maurice Trintignant, Simca Gordini T11
Koln: Georg Meier, Veritas RS BMW
Mantova: Felice Bonetto, Cisitalia D46 Fiat
Bremgarten: Piero Taruffi, Cisitalia D46 Fiat
Angouleme: Igor Troubetskoy, Simca Gordini T15
Karlsruhe: Rolland Mall, BMW Eigenbau
Reims: Raymond Sommer, Ferrari 166 SC
Aachen: Helmut Polensky, Monopol BMW
Schottenring: Georg Meier, Veritas RS BMW
Goodwood: Dudley Folland, MG K3 Magnette
Posillipo: Luigi Villoresi, Osca 1100
Wegberg: Rolland Mall, BMW Eigenbau
Florence: Raymond Sommer, Ferrari 125/166 GP
Eggberg Hill: Helmut Polensky, Monopol BMW

1947
Cairo: Franco Cortese, Cisitalia D46 Fiat
Hockenheim: Hans Stuck, Cisitalia D46 Fiat
Asti: Felice Bonetto, Cisitalia D46 Fiat
Nimes: Jean Pierre Wimille, Simca Gordini T15
Vercelli: Piero Taruffi, Cisitalia D46 Fiat
Caracalla: Piero Taruffi, Cisitalia D46 Fiat
Angouleme: Eugene Martin, BMW 328
Vigevano: Felice Bonetto, Cisitalia D46 Fiat
Schottenring: Karl-Heinz SchaufeleW , BM328
Reims: Prince Bira, Simca Gordini T11
Forli: Franco Mosters, Cisitalia D46 Fiat
Albi: Louis Rosier, Talbot 150 SS
Paris Boulogne: Wimille, Simca Gordini T15
Isle of Man: Prince Bira, Simca Gordini T11
Montenero: Franco Venturi, Cisitalia D46 Fiat
Hamburg: Toni Ulmen, BMW 328
Venezia: Piero Taruffi, Cisitalia D46 Fiat
Lyon: Eugene Martin, BMW 328
Laussane: Prince Bira, Simca Gordini T11
Montlhery: Eugene Martin, BMW 328

1946
Nice: Jose Scaron, Simca 8 Speciale
Marseille: Amedeo Gordini, Simca Gordini T11
St Etienne: Amedeo Gordini, Simca Gordini T11
St Cloud Paris: Jose Scaron, Simca 508C
Gransden: Ian Nickols, MG
Dijon: Amedeo Gordini, Simca Gordini T11
Nantes: Amedeo Gordini, Simca Gordini T11
Turin Valentino: Piero Dusio, Cisitalia D46 Fiat
Karlsruhe: von Falkenhausen, BMW 328
Paris Boulogne: Eugene Martin, BMW 328
Mantova: Guido Barbieri, Maserati 1500

carhistory

Photos: BMW, Veloce Publishing, marchives.com