Carhistory.gr Logo
  » portraits » in memoriam
in memoriam
portraits
Oι αγώνες αυτοκινήτου είναι από τη φύση τους επικίνδυνοι κι αυτό δε μπορεί να αλλάξει. Ελάχιστος φόρος τιμής η παράθεση των ονομάτων όσων πλήρωσαν με το ακριβότερο τίμημα την προσήλωσή τους σε αυτό που αγαπούσαν περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο.

Αρκετοί αδικοχαμένοι του παρελθόντος απουσιάζουν, λόγω έλλειψης συγκεκριμένων πληροφοριών, ενώ δε στάθηκε δυνατό να εντοπιστούν και όσοι σκοτώθηκαν σε πολλά από τα εθνικά πρωταθλήματα ή τους τοπικούς αγώνες. Eπίσης, λείπουν και οι ατυχήσαντες των τελευταίων ετών, καθώς ο φόρτος εργασίας σε σχεδόν καθημερινή βάση δεν επιτρέπει τη λεπτομερή καταγραφή τους. Ο μακρύς κατάλογος που ακολουθεί είναι προϊόν της κοπιαστικής εργασίας του αυθεντικού και ακατάβλητου φίλου της Αυτοκίνησης Jimmy Piget και η έκδοση που σας παρουσιάζουμε δεν είναι ακριβώς η πιο πρόσφατη, αφού η ενημέρωσή του συνεχίζεται, αλλά δεν έχουμε τον απαραίτητο χρόνο να προσθέσουμε τα επιπλέον στοιχεία.



Ένας άλλος ρομαντικός φίλος της Αυτοκίνησης ανέβασε πριν αρκετά χρόνια στο youtube το video που ακολουθεί, το οποίο απαιτεί τον ήχο ανοικτό. Αυτά από εμάς και με την ευχή η καταγραφή των ονομάτων κάποια στιγμή να παύσει, επειδή κανείς από τους οδηγούς δε θα χρειαστεί ξανά να πληρώσει τόσο ακριβά την αγάπη του για το Σπορ...



1898-1925

1898
Renaud de Montaignac: Course de Périgueux, Landry-Beyroux
Emile Mayade: Chenonceaux, Panhard et Levassor

1900
Wilhelm Bauer: La Turbie, Daimler Phönix 24 hp
Attilio Caffaratti: Coppa Brescia, Perfecta Tricycle

1903
Elliott Zborowski: La Turbie, Mercedes
Marcel Renault: Course Paris-Madrid, Renault
Claude Loraine-Barrow: Course Paris-Madrid, De Dietrich
Frank Day: The Milwaukee Mile, Ford Arrow
Jean Denjean: Gaillon, Richard-Brasier

1904
Henri Beconnais: Coupe Gordon-Bennett, Darracq
«Daredevil» Hausman: προσπάθεια για ρεκόρ ταχύτητας, Ford 999

1905
Frank Croker: Course Daytona Beach, Simplex

1906
Rodolfo Chio: δοκιμή αγωνιστικού, Star
Tom Cooper: New York City, touring car

1907
Marius Pin: Γαλλικό GP, Darracq
Albert Clement: Circuit de Dieppe, Clément-Bayard
Otto Pfander: Kaiserpreis, Pipe
A.Villemain: Critérium de France, Clément-Bayard
Guido de Martino: Coppa Florio circuito di Brescia, Brixia-Züst
Vincent Herman: BARC Brooklands, Minerva

1908
Emanuele Cedrino: Pimlico Race Track, Cyclone-Fiat
Ernest Watt: Circuit de Dieppe Dieppe, Renault
Henri Cissac: Circuit de Dieppe Dieppe, Panhard & Levassor
Emil Stricker: 24 Hours Birmingham Alabama, Renault

1909
Wilfrid Bourque: 250 Indianapolis Motor Speedway, Knox

1910
F. Crouzet: Course de Sakamody Algérie, Lion-Peugeot
Tom Kincaid: Indianapolis Motor Speedway, National
Giosuè Giuppone: Circuit de Boulogne, Lion-Peugeot
Al Livingstone: Atlanta race
William Sharp: American GP City of Savannah, Sharp-Arrow
LaRue Verdenburgh: Springfield Illinois

1911
Walter Donnely: The Milwaukee Mile, Cino
Lewis Strang: Wisconsin Reliability, Case
Maurice Fournier: Circuit Le Mans, La Licorne
Ralph Ireland: Trophy Elgin Road Course
Dave Buck: Trophy Elgin Road Course, Pope-Hartford
Jay McNay: Vanderbilt Cup City of Savannah, Case

1912
Georges Bouvier Blanch: Circuit Cataluna, Hispano-Suiza
Aleksandr Nikolaevich Konshine: Russia, Opel
David Bruce-Brown: American GP Circuit Milwaukee, Fiat S 74

1913
Guido Bigio: Circuit d’Amiens, Itala
Paolo Zuccarelli: Γαλλικό GP, Peugeot EX 3
Harry Martin: Indianapolis Motor Speedway
Harry Knight: 200 Columbus Driving Park, Kinnear
Roger Stearns: Los Angeles-San Diego Reliability, Stearns
Jean de Woelmont: GP de Francorchamps, SAVA
Harry Endicott: Jackson race Michigan
Percy Lambert: Brooklands, Talbot

1914
Spencer Wishart: Elgin 300 Road Course, Mercer

1915
Jack Callaghan:Ascot Park Speedway San Bernardino, Duesenberg
Charles Cox: Sioux City Race Track, Duesenberg
Billy Carlson: Tacoma 250 Pacific Coast Speedway, Maxwell
Joe Cooper: 300 Des Moines Auto Speedway, Duesenberg
Harry Grant: Astor 350 Sheepshead Bay Speedway, Sunbeam
Mario Fillippini: San Martín, Fiat

1916
Bob Burman: Corona 300 Grand Boulevard Course, Peugeot
Carl Limberg: Metropolitan 150 Sheepshead Speedway, Delage
H.J.Horsman: American GP Circuit Santa Monica, Mercer
Lewis Jackson: American GP Circuit Santa Monica, Marmon
Frank Galvin: Universal 112 Uniontown Speedway, Premier
«Hughie» Hughes: Universal 112 Uniontown Speedway, Hoskins

1919
Joseph Christiaens: δοκιμές Indianapolis 500, Sunbeam
Walter Melcher: Circuit Santa Monica, Hudson
Arthur Thurman: Indianapolis 500 Motor Speedway, Duesenberg
Louis Lecocq: Indianapolis 500 Motor Speedway, Duesenberg

1920
James Drake: Hanford 25-mile race, «Darling»
Arlo Βeattie: Cotati race Sonoma, Mercer
Harry Cooper: Race Track Danbury, «Cooper»
Gaston Chevrolet: 250 Beverly Hills Speedway LÁ, Frontenac
Eddie O Donnell: Hills 250 Beverly Hills Speedway LÁ, Duesenberg
Aldo Franchi: USA, Peugeot

1921
Omar Toft: Phoenix race Arizona, Toft/Essex
Pierre Delaunay: Circuit de la Corse, Bignan
Hartshorne Cooper: Brooklands, Cooper special/Clerget
Theodore Pilette: Steinfort, Mercedes 1911 GP car
F.Renard: Circuit Le Mans, Ballot 3L GP car
David Gibson: BARC Brooklands, Vauxhall GP 1914
Wallace Coleman: Race to the Clouds Pikes Peak, Chevrolet
Alton Soules: 150 Fresno Speedway, Frontenac

1922
Otto Hieronymus: Ries bergrennen, Steyr
J.Honel: Carrera de Tarragona, Salmson
Biaggo Nazzaro: Circuit de Strasbourg, Fiat 804 GP car
Gregor Kuhn: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Austro-Daimler
Roscoe Sarles: 300 Kansas City Speedway, Durant/Miller

1923
Ernest Grua: Course de cote du Camp, Lorraine-Dietrich/Hispano
Evasio Lampiano: Course de cote de La Faucille, Fiat
Frank Rollins: Race Track San Luis Obispo, Duesenberg
Enrico Giaccone: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Fiat 805 GP car
Howdy Wilcox: 200 Altoona Speedway, Duesenberg/Miller
Ugo Sivocci: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Alfa-Romeo P1

1924
Jimmy Craft: Legion Ascot Speedway Alhambra California
Norris Shears: Legion Ascot Speedway Alhambra, Ford/Frontenac
Jack Toop: BARC Brooklands, Peugeot EX5 ex-GP car
Joe Boyer: 250 Altoona Speedway, Duesenberg
Dario Resta: Brooklands Weybridge, Sunbeam DA GP car
Jimmy Murphy: Syracuse 150 New York, Miller Indy car
Horace Wallace: Obispo Race Track San Luis
Louis Zborowski: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Mercedes M72
Ernie Ansterberg: Charlotte Speedway N.Carolina, Duesenberg

1925
Eduardo Luro: Circuito de la Tablada Cordoba, Stutz
Henry Beal: San Jose race Santa Clara County Fairgrounds
Marius Mestivier: 24 Heures du Mans, Amilcar
Antonio Ascari: Montlhery, Alfa-Romeo P2 GP car
Marchisio Onesimo: Cuneo colle della Maddalena Piemonte
Henri Matthys: Coupe Georges Boillot circuit de Boulogne, Bignan
Louis Didier: Valence, Bugatti
Paul Torchy: GP de San Sebastian, Delage 2LCV GP car
George Porter: Colwyn Bay St.Annes-on-Sea, Bentley
Vic Spooner: 250 Rockingham Amusement Park Speedway, Miller
Ray Cariens: 250 Speedway of Los Angeles, Miller

1926-1939

1926
Giulio Masetti: Targa Florio, Delage 2LCV GP car
A.V.Turner: Brookvale hillclimb Harbord, Bugatti 30
Herbert Jones: 500 Indianapolis Motor Speedway, Miller
Lou Scheibell: IMCA Hawkeye West Burlington, Scheibell/Hisso
Marius Breton: Circuit de Linas-Montlhéry, Panhard

1927
Phil Garlick: Olympia Motor Speedway Sydney, Alvis
Parry Thomas: Pendine Sands, Babs special
Dud Ludwick: Ascot Speedway Alhambra, Ford/Frontenac
Rene De Buck: GP des Frontieres Circuit de Chimay, Imperia
Mario Saetti: Circuito del Savio
Nick Guglielmi: Ascot Speedway Alhambra California
Gerard de Courcelles: Montlhery, Guyot Spéciale/Schmid
Dan Cain: Vincennes Speedway Indiana

1928
Frank Lockhart: Daytona Beach, Stutz Black Hawk record car
Pietro Bordino: Circuito di Alessandria, Bugatti 35B GP car
C.Junek: GP Deutschland Nürburgring, Bugatti 35B GP car
Ernst Halle: GP Deutschland Nürburgring, Amilcar
Huldreich Heusser: Buckower Dreieckrennen, Bugatti 35B GP car
Emilio Materassi: GP d" Europa Autodromo di Monza, Talbot 700
Fred Comer: Salem 200 Rockingham Speedway, Miller Indy car

1929
Ernst Günther von Wentzel: Steudel bergrennen, Mercedes
Bill Spence: 500 Indianapolis Motor Speedway, Duesenberg
Ray Keech: 200 Altoona Speedway, Miller Indy car
Ed Grice: Gold & Glory 100 Indianapolis, Ford -Frontenac
Freddy Charlier: 24 Heures de Spa Francorchamps, Bugatti
Rene Cozette: Circuit de Linas-Montlhery, Cozette Cyclecar
Vaclav Horak: Ecce Homo Course, Bugatti 35B GP car
Johnny Rohrer: Woodbridge Speedway
Albert Lejeune: Course de Mantes la Jolie, Lejeune Cyclecar
Joe Unser: Denver highway, Coleman

1930
Gastone Brilli Peri: Tripolis GP, Talbot 700 Voiturette
Leonard Headlam: Brooklands, Delage
Kenny Stoddard: Ascot Speedway Alhambra, Ford/ Frontenac
Enrico Benini: Mille Miglia
Amedeo Silliti: Giro di Sicilia
Bruni d’ Harcourt: GP Casablanca, Bugatti
baronne d’ Elern: GP d’Algérie Circuit de Staoueli, Bugatti 35
Theodore Namont: Course de cote de Fontainebleau, Bugatti
Henry Segrave: Windermere Lake, Miss England II
Reg Brearley: Sydney-Melbourne raid, Bugatti 37
Bob Robinson: Woodbridge Speedway New Jersey, Duesenberg
Teddy Grammont: Circuit du Dauphine, Bugatti 35B GP car
Charles Baumann: Kankakee Race Track
A.E.S.Walter: Autodrome of Brooklands, MG C cyclecar
Joe Molnar: Akron Speedway Cleveland, «Woodmare»
Lynn Εldridge: Legion Ascot Speedway Alhambra, Ford/Frontenac
Kenny Morgan: Legion Ascot Speedway Alhambra

1931
George Young: Legion Ascot Speedway Alhambra, Miller
Earl Farmer: Legion Ascot Speedway Alhambra
Bernie Katz: Woodbridge Speedway New Jersey
Luigi Arcangeli: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Alfa-Romeo 12C
Robert Vidal: GP des Frontières Circuit de Chimay, Bugatti 35B
Joe Caccia: 500 Indianapolis Motor Speedway, Duesenberg
Giovanni Tabacchi: GP di Roma Circuito del Littorio, Bugatti 35C
Walt May: San José race Santa Clara, Quinn/Miller
Max Hardegg: Geroldsau–Buhlerhohe hillclimb, Bugatti GP car
Andre Schlumberger: Circuit du Vaucluse, Salmson Voiturette
Jimmy Gleason: Syracuse 100 New York, Duesenberg Indy car
Herman Schurch: Legion Ascot Speedway Alhambra, Miller
Francis Quinn: Golden Gate Highway Fresno, Ford A touring car
Bill Heisler: Fresno race District, Ford/Frontenac

1932
Renee Friderich: Rallye Paris-S.Raphael, Delahaye
Jimmy Sharp: Oakland Race Track California, Sparks/Miller
Georg Christian Lobkowicz: Avus Berlin, Bugatti 51 GP car
Milton Jones: 500 Indianapolis Motor Speedway, Miller
Heinrich Joachim von Morgen: Nurburgring, Bugatti 51 GP car
Harry Leeson: Autodrome of Brooklands, MG C formule libre
Andre Boillot: Course de cote d" Ars, Peugeot race car
Fred Duesenberg: Johnstown Pennsylvania, Duesenberg model J
Nick Martino: Driving Exhibition Hollywood
Frank Farmer: Woodbridge Speedway Perth Amboy, Miller
Bill Neopolitan: Woodbridge Speedway Perth Amboy
Marcel Lister: Circuit du Cap d" Antibes, Maserati 26
Clive Dunfee: Brooklands 500, Bentley formule libre
Amedeo Ruggeri: Circuit de Linas-Montlhéry, Maserati V5 GP car

1933
Domingo Bucci: Arrecifes, DeSoto
Bob Carey: Legion Ascot Speedway Alhambra, Adams/Miller
Bryan Saulpaugh: Oakland race California, DePaolo/Miller
Frederic Toselli: Course de côte du Val de Cuech, Bugatti
Louis Trintignant: GP de Picardie Circuit de Peronne, Bugatti 35C
Otto Merz: Avus Berlin, Mercedes-Benz SSK GP car
Guy Bouriat: GP de Picardie Circuit de Peronne, Bugatti 51 GP car
Tom Forsythe: Legion Ascot Speedway Alhambra, Ford/Frontenac
Bill Orem: 500 Indianapolis Motor Speedway, Studebaker
Mark Billman: 500 Indianapolis Motor Speedway, Duesenberg
Lester Spangler: 500 Indianapolis Motor Speedway, Miller
Jose Sabata: 1000 Km de Regularidad
Frank Suess: Legion Ascot Speedway Alhambra California
Albino Pratesi: Circuito delle Cascine Firenze Firenze
Pierre de Vizcaya: Bois de Boulogne, Alfa Romeo
Hal Provan: Ascot Speedway Alhambra, Moore/Chevrolet
Erik Lafrenz: Sveriges Sommar GP, Mercedes SSK formule libre
Tommy Newton: Legion Ascot Speedway Alhambra, Quinn/Miller
Karl von Waldthausen: GP de Marseille, Alfa-Romeo 8C GP car
Giuseppe Campari: Autodromo di Monza, Alfa Romeo B GP car
Baconin Borzacchini: Autodromo di Monza, Maserati 8C GP car
Stanislas Czaikowski: Autodromo di Monza, Bugatti 54 GP car
Maurice Watson: Autodrome of Brooklands, MG C formule libre
Guido d’ Ippolito: Coppa Principessa di Piemonte, Alfa Romeo 8C
«Babe» Stanyer: Legion Ascot Speedway Alhambra
Henri Gegauff: Furkapass, Bugatti

1934
Swede Smith: El Centro 50 Imperial Raceway California
Ernie Triplett: El Centro 50 Imperial Raceway California, Miller
Al Reinke: Legion Ascot Speedway Alhambra California
Carlo Pedrazzini: GP Bordino Circuito di Alessandria, Maserati 8CM
Charly Jellen: Ingolstadt-Neuherberge autobahn, Alfa-Romeo 8C
Augustin Cochin: Course de cote de Fontainebleau, Bugatti 35C
Giovanni Alloatti: Targa Florio, Bugatti 51 GP car
Peter Kreis: 500 Indianapolis Motor Speedway, Miller
Bob Hahn: 500 Indianapolis Motor Speedway, Miller
Emil Frankl: Nurburgring, Bugatti 51 GP car
Joe Russo: The Milwaukee Mile, Duesenberg
John Houldsworth: British Empire Trophy Brooklands, Bugatti 35
Lloyd Vieaux: IMCA Lakewood Speedway,Vieaux special/ Cragar
Bert Karnatz: IMCA Michigan State Fairgrounds, Terry/Hisso
Jean Gaupillat: GP de Dieppe, Bugatti 51 GP car
Guy Moll: Coppa Acerbo circuito di Pescara, Alfa Romeo B GP car
Edit Frisch: Freiburg im Breisgau, Alfa-Romeo Monza GP car
Hugh Hamilton: GP Bremgarten Bern, Maserati 8CM GP car
George Brayen: Syracuse 100 New York, Oakland Indy car
Josef Brazdil: Velka Cena Brno, Maserati 6C-34 GP car
Nino Crespi: GP de Rio de Janeiro, Bugatti GP car

1935
Les Cramp: GP Phillip Island circuit, Ballot 2LS formule libre
Onyx Snavely: Legion Ascot Speedway Alhambra
Johnny Hannon: 500 Indianapolis Motor Speedway, Stevens/Miller
Hartwell Stubblefield: 500 Indianapolis Motor Speedway, Buick
Clay Weatherly: 500 Indianapolis Motor Speedway, Stevens/Miller
Irineu Correa: GP de Rio de Janeiro, Ford
Loren Clark: Legion Ascot Speedway Alhambra, Miller
Robert Cazaux: Course de côte de Sézanne, Bugatti 51 GP car
«Jean» Desvignes: Jonchery sur Vesle, Bugatti 57 touring car
Harris Insinger: Race Track Oakland, Adams/Miller Indy car
Rudolf Steinweg: Guggerbergrennen Budapest, Bugatti 51A
Lou Fennon: USA 5 virca 1935 IMCA, Howe/Hispano-Suiza

1936
Al Gordon: Legion Ascot Speedway, Wetteroth/Offenhauser
Rodolf Heyder: Autodromo di Monza, Auto Union GP car testing
Kenneth Carr: BARC Brooklands, Alfa Romeo Monza GP car
Dante Palombo: GP Rio de Janeiro, Ford
Marcel Lehoux: GP de Deauville, ERA R3B GP car
Albert Chambost: GP de Deauville, Maserati 8CM GP car
George McKenzie: The Milwaukee Mile, Wetteroth/Offenhauser
Ignazio Radice Fossati: Autodromo di Monza, Maserati 4CS
Johann Wolf: Nurburgring, Mercedes W25 GP car testing
Georges Soulie: Course de cote de la Bouzareah, Delahaye 135

1937
Red Campbell: USA IMCA race, Morgan/Miller
Gail Lower: Race Track Fort Wayne, Merkler/Hisso
Philip Jucker: Light car race Isle of Man circuit Douglas, Alta
Rene Kippeurt: 24 Heures du Mans, Bugatti 43
Pat Fairfield: 24 Heures du Mans, Frazer Nash/BMW
Ernst von Delius: GP Deutschland Nurburgring, Auto-Union C
Johannes van den Dool: Johannesburg, Austin 7 750 cc car
Fernando Sarmento: Premio Campinas Sao Paulo, Alfa Romeo B
Carlos Zatuscek: Carrera de Casilda Rosario, Mercedes SSK

1938
Bernd Rosemeyer: Frankfurt-Darmstadt, Auto Union record car
George Martin: Holbrook, BMW 328
Eugenio Siena: Tripolis GP, Alfa-Romeo 312 GP car
Laszlo Hartmann: Tripolis GP, Maserati 4CM
Buzz Mendenhall: IMCA Speedway Hammond, Moore/Hisso
Billy Winn: Springfield midget race Illinois
Hans Gubelin: Bremgarten Bern, BMW 328
Chet Gardner: Raceway Flemington New Jersey
Aldo Marazza: GP di Milano autodromo di Monza, Maserati 6CM
Manuel Manrique: 500 Milas de Rafaela, Hudson
Fermin Martin: 200 Milas de Tres Arroyos, Mercedes SSK
Placido Ruiz: 200 Milas de Tres Arroyos Buenos Aires, REO

1939
Vern Leech: Australian GP Lobethal Circuit, MG P 850 formule libre
Osvaldo Medico: GP de la Plata circuito del Bosque, Mercedes
Floyd Roberts: 500 Indianapolis, Wetteroth/Offenhauser
Emilio Villoresi: Autodromo di Monza, Alfa Romeo 158 testing
Richard Seaman: GP de Spa, Mercedes W163 GP car
Jimmy Snyder: Cahokia Race Track Saint Louis Missouri
Jean Bugatti: Molsheim, Bugatti sportscar testing
Sir John Bowen: VSCC Meeting Donington Park, Maserati 6CM
Aldrighetti: Coppa Acerbo Circuito di Pescara, Alfa Romeo 158
Catullo Lami: Coppa Acerbo Circuito di Pescara, Maserati 6CM
Pietro Alberti: IMCA race Mount Vernon Race, Tersinor/Hisso
Renzo Cantoni: Autodromo di Monza, testing

1940-1955

1940
Dennis Woodhead: GP Johannesburg, Bugatti/Graham
Colin Dunne: Phillip Island Circuit Australia, BMW 328
George Bailey: 500 Indianapolis Motor Speedway, Gulf Miller
Bob Swanson: Toledo Track Ohio, Stephens/Offenhauser
Attilio Marinoni: Autostrada Milan-Gallarate, A. Romeo 158 testing
Lou Webb: Syracuse 100 New York, Silnes/Offenhauser Indy car

1941
Clyde Bray: IMCA 500 Oakland Race Track, Felt/Hisso
Tony Willman: Thompson Raceway Connecticut
Gus Shrader: Schreveport Speedway, Wetteroth/Offenhauser
Hal Shaw: Franklin Race Track Franklin Indiana

1942
Earl Teker: Indianapolis
Louis Schneider: Indianapolis

1946
Paul Swedberg: Sacramento midget race
Eddie Nicholson: The Milwaukee Mile, Miller/Offenhauser
David Champeau: Nebraska State Fairgrounds Lincoln
Robert Mazaud: Circuit de Nantes, Maserati 4CL GP car
George Robson: 200 Lakewood Speedway, Wetteroth/Offenhauser
George Barringer: 200 Lakewood Speedway, Shaw/Offenhauser
Al Putnam: Hoosier 100 Indiana State, Stevens/ Offenhauser

1947
Emilio Meneghetti: GP Brosutti Rosario, Hudson
Edison Hortal: GP Brosutti Rosario, Plymouth
Milton Zapia: GP Interlagos
William Cantlon: Indianapolis Motor Speedway, Snowberger/Miller
Elbert Booker: Dayton Speedway Ohio, Jewel/Hal
Andre Bossut: Coupe de Paris, DB1/Citroen
Hipolito Bolcatto: 500 Milas de Rafaela

1948
Pablo Pessati: Circuit Buenos Aires
Ralph Hepburn: Indianapolis 500, Kurtis/Novi Indy car
Johnny Shackleford: Dayton Speedway Ohio, Offenhauser
Achille Varzi: GP Bremgarten, Alfa Romeo 158 practice
Christian Kautz: GP Bremgarten, Maserati 4CL
Eylard Horn: DuQuoin 100, Horn/Offenhauser Indy car
Jim McMahon: Santa Barbara Speedway, McMahon testing

1949
Jean Pierre Wimille: GP Buenos Aires, Simca-Gordini 15 F2
Adriano Malusardi: GP Mar del Plata Mar del Plata, Alfa Romeo B
Jack Johnson: Wales Easter Races Mount Panorama circuit, MG TC
Kenneth Bear: Jersey road race, Bugatti 59 F1 practice
George Metzler: 500 Indianapolis, Shaw/Offenhauser
Horace Ripley: GP des Frontières, Riley Nine F2
Bill Sheffler: Trenton 100 New Jersey, Bromme/Offenhauser
Les Anderson: Rose City Portland Oregon
Tommy Mattson: Salem Speedway
Octacilio Rocha: GP Belo Horizonte Circuito de Lago Pampulha
John Horsfall: International Trophy Silverstone, ERA R11B F1
Sture Selander: Norges Isloppet Oslo, Effyh/JAP F3
Vaclav Uher: Velka Cena Brno, Maserati 6CM F1 practice
Adolfo Scandriolo: 500 Milas de Rafaela, Scandriolo/Caproni
Italo Bizio: 500 Milas de Rafaela, Alfa Romeo Monza
Rex Mays: 100 San Diego County California, Kurtis/Offenhauser

1950
Henri Degioanni: GP de Marseille, Bugatti 37 F2 testing
Peter Monkhouse: Mille Miglia, Healey Silverstone
Joe Fry: Blandford Camp hillclimb, Freikaiserwagen special
Gunther Schluter: GP Deutschland Nurburgring, Scampolo/DKW
Paul Demesse: Marathon de la Route, Liege-Rome-Liege
Raymond Sommer: GP de Cadours circuit, Cooper/JAP F2
Karl Gommann: Grenzlandring Wegburg, AFM/BMW F2
Sam Collier: Watkins Glen International Reading, Ferrari 166

1951
Alf Bottoms: GP Luxembourg, JBS/Norton F3
Bob Spikins: GP des Frontieres, Frazer Nash F2
Willy Beste: Hockenheimring F3 race
Jose Feliu: Rally Andorra
Bruno Sojka: Ecce Homo, Tatraplan Sportscar
Jean «Achard»: Rio de Janeiro, Ferrari 125 formule libre
Cecil Green: Winchester Speedway Indiana
Bill Gretsinger: Winchester Speedway Indiana
Walt Brown: Williams Grove Speedway, Wetteroth/Offenhauser
David Brake: Boreham circuit, Cooper/Norton F3
Ricardo Risatti: Vuelta del Norte Santiago del Estero, Ford
Eric Winterbottom: Tourist Trophy Dundrod circuit, Frazer Nash
Ronald Dryden: Castle Combe Circuit, JBS/Norton F3
Harry Parker: Brands Hatch Circuit, Cooper F3
Luis de Dios: Circuito Mar del Plata Buenos Aires
Antonin Komar: Ostrava, Cisitalia D46 F2 practice

1952
Les Kirk: Circuit Pietermaritzburg, Austin 7
Gordon Reid: Dayton Speedway Ohio, Kurtis Kraft/Offenhauser
Paul Greifzu: Dessaurennen, Greifzu/BMW F2
Brian Hawes: Gap Hill Singapore, Jaguar
Johnny McDowell: The Milwaukee Mile, Kurtis/Offenhauser
Cameron Earle: MIRA Nuneaton Lindley Warwickshire, ERA F1
Luigi Fagioli: Circuit de Monaco, Lancia sportscar practice
Ian Struthers: Bo’ Ness hillclimb, Allard J2
Jim Rigsby: Dayton Speedway Ohio, Offenhauser
Bill Schindler: Allentown Limaland Park, Beale/Offenhauser
Frank Luptow: USAC Lakewood Speedway Atlanta, Hudson Hornet
Sid Bufkin: Race Track Fort Wayne Indiana
Joe James: San José 100 Santa Clara, Watson/Offenhauser

1953
Chet Miller: 500 Indianapolis Speedway, Kurtis/Novi
Carl Scarborough: 500 Indianapolis, Kurtis Kraft/ Offenhauser
Tom Cole: 24 Heures du Mans, Ferrari 340 Mile Miglia
Pierre Boncompagni: 12 heures d" Hyeres, Ferrari
Bobbie Baird: Snetterton Meeting, Ferrari
Juan Tamborini: Premio Ciudad de Esperanza Santa Fe
Charles de Tornaco: GP Modena, Ferrari 500 F2 practice
Antonio Stagnoli: Carrera Panamericana, Ferrari 375MM
Felice Bonetto: Carrera Panamericana, Lancia D24
Basil Cook: Burman Drive hillclimb Durban, MG special

1954
Eric Forrest Greene: 1000 Km Buenos Aires, Aston Martin DB1
Enrico Plate: GP Ciudad de Buenos Aires
Bobby Ball: Carrell Speedway Arizona
Cec Warren: Victoria Trophy Melbourne, Maserati 4CL ex F1
Guy Mairesse: Coupe de Paris Montlhery, Talbot Lago T26 GS
Giuseppe Muciero: Spa-Francorchamps Circuit, Ford
I.Valorosi: Circuito del Castello Teramo
Bob Scott: 200 Darlington Raceway, Kraft/Offenhauser Indy car
Wally Campbell: Speedway Salem Indiana
Onofre Marimon: GP Deutschland Nürburgring, Maserati 250F
German Vagni: Premio de Las Rosas Santa Fe
Jack Lanham: Altona Circuit Melbourne, Lombard/Vauxhall
Robert Andre Bouchard: Tour de France, Austin Healey 100
Francesco Simontacchi: Giro d" Italia
Stanley Marks: Brands Hatch, Cooper/Norton F3

1955
Ian Mountain: Orange Gnoo Blas circuit, Mountain/Peugeot
Larry Crockett: Langhorne Speedway, Offenhauser
Mario Alborghetti: GP de Pau, Arzani-Volpini/Maserati F1
Mike Nazaruk: Langhorne Speedway, Nyquist/Offenhauser
Mike Burch: USA race
Manuel Ayulo: 500 Indianapolis, Kurtis Kraft/Offenhauser
Alberto Ascari: Autodromo di Monza, Ferrari sportscar testing
Bill Vukovich: 500 Indianapolis, Kurtis Kraft/Offenhauser
Pierre «Levegh» Bouillin: 24 Heures du Mans, Mercedes 300 SLR
Don Beauman: Leinster Trophy Circuit of Wicklow, Connaught/Alta
Jerry Hoyt: Fair Race Track Oklahoma, Offenhauser
Piero Valenzano: Targa Dolomiti, Maserati A6GCS
Tex Kingon: East London, Maserati 6C-34 ex GP car
Bill Sleeman: Bouley Bay hillclimb, Cooper/JAP
Mike Keen: Goodwood 9 Hours Circuit, Cooper/Bristol
Jim Mayers: Tourist Trophy Dundrod Circuit, Cooper 39/Bristol
Bill Smith: Tourist Trophy Dundrod Circuit, Connaught ALSR/Alta
Jack McGrath: Bobby Ball 100 Arizona, Kurtis Kraft/Offenhauser

1956-1965

1956
Bert Rodgers: Lavant Cup Circuit of Goodwood, Sun Pat/Bristol
Ernie McAfee: Pebble Beach Road Races California, Ferrari 121LM
Walt Faulkner: Valleso Speedway California, Ford 1936 stock car
John Heath: Mille Miglia, HWM/Jaguar
Bob Sweikert: Salem Speedway Indiana, Kuzma/Offenhauser
Paul Flickinger: Equinox hillclimb Vermont, Maserati 4CL ex F1
Sergio Sighinolfi: Maranello, Ferrari 250 Europa testing
Doug Duff: East London, Sartor/Riley special formule libre
Benoit Musy: Coupe du Salon Montlhery, Maserati 200S
Louis Rosier: Coupe du Salon Montlhery, Ferrari 750 Monza
Gunnar Wahlberg: Solvalla hippodrome Stockholm, BMW Special

1957
Ken Wharton: New Zealand GP, Ferrari 750 Monza
Eugenio Castellotti: Circuit Modena Modena, Ferrari F1 testing
Alfonso de Portago: Mille Miglia, Ferrari 315 S
Keith Andrews: 500 Indianapolis, Kurtis Kraft/Offenhauser
Jose Lopez: Premio de San Nicolas Circuito Buenos Aires
Piero Carini: 6 heures du Forez St Etienne, Ferrari 500 TRC
Allan Shiers: East London GP, MG special formule libre
Bill Whitehouse: Coupe de Vitesse, Cooper 39/Coventry-Climax F2
Herbert McKay Fraser: Coupe de Vitesse, Lotus-Climax 11
Andrea Fraschetti: Circuito Modena, Ferrari 156 F2 testing
Jim Johnson: Coonabarabran, MG formule libre practice
Andre Loens: Coupe du Salon Montlhery, Maserati A6GCS
Ron Searles: Autodromo di Monza, Cooper 40/Coventry-Climax
Mike Stafford: Kumalo circuit, Cooper 41/Coventry-Climax

1958
Archie Scott-Brown: Spa-Francorchamps, Lister/Jaguar
Pat O’ Connor: 500 Indianapolis, Kurtis Kraft 500G/Offenhauser
Erwin Bauer: 1000 Km Nurburgring, Ferrari 250 GT
George Fonder: Reading Pennsylvania
Art Bisch: 100 Lakewood Speedway Atlanta, Kuzma/Offenhauser
Luigi Musso: GP Reims-Gueux, Ferrari 246 F1
Hector Daga: Premio de Concordia
Peter Collins: GP Deutschland Nurburgring, Ferrari 246 F1
Peter Whitehead: Tour de France, Jaguar
Jimmy Reece: Trenton Speedway, Kurtis Kraft 500G/Offenhauser
Stuart Lewis-Evans: Moroccan GP, Vanwall VW57 F1

1959
Claude Storez: Rallye des Routes du Nord, Porsche Carrera
Marshall Teague: Daytona, Kurtis Kraft/Offenhauser Indy car
George Amick: Daytona Speedway, Epperly/Offenhauser Indy car
Dick Linder: Trenton Speedway, Kurtis Kraft 4000/Offenhauser
Jerry Unser jr: 500 Indianapolis, Kuzma/Offenhauser
Bob Cortner: 500 Indianapolis, Cornis/Offenhauser practice
Nino Crivellari: Autodromo di Monza, Stanguellini/Fiat
Alfredo Tinazzo: Autodromo di Monza, De Sanctis/Fiat
Van Johnson: Williams Grove, Kurtis Kraft 4000/Offenhauser
Ivor Bueb: Clermont-Ferrand, Cooper 51/Borgward F2
Jean Behra: Avus Berlin, Porsche RSK
Phil Green: Autodromo di Monza, formula Junior testing
Ed Eliseian: The Milwaukee Mile, Christensen/Offenhauser
Mick Geneve: Caversham circuit Australia, Ballot 2LS/Chevrolet

1960
Harry Blanchard: 1000 Km Buenos Aires, Porsche RSK
Ettore Chimeri: GP Cuba Circuito Campo Libertad Habana
Harry Schell: Silverstone, Cooper 51/Coventry-Climax F1
Chris Threlfall: GP Aix les Bains, Elva 100S/Ford Formula Junior
Al Herman: West Haven Speedway Connecticut
Chris Bristow: GP Spa, Cooper 51/Coventry-Climax F1
Alan Stacey: GP Spa, Lotus 18/Coventry-Climax F1
Jimmy Bryan: Langhorne Speedway, Watson/Offenhauser
Jos Saveniers: GP Salerno, Cooper 52/DKW fomula Junior
Les Moore: Timaru Circuit, Vanguard formule libre
George Lawton: GP Danmark, Cooper 45/Coventry-Climax F2
John Forbes Clark: Prescott hillclimb, Cooper 43/Coventry-Climax
Johnny Thomson: Allentown Pennsylvania, Offenhauser
Jim Packard: Fairfield Speedway Illinois
Reg Smith: Bathurst Meeting Mount Panorama Circuit, Porsche 356
Giuseppe Faranda: Aerautodromo di Modena, De Sanctis/Fiat
Pentti Keinanen: Vaasa, Cooper/Norton F3
Brian Mabey: Tahunanui Beach, BCM/Vauxhall

1961
Ruedi de Waldkirch: Oulton Park, Lotus/Ford formula Junior
Duncan McKenzie: Levin Wellington, Cooper 43/Coventry-Climax
Erich Bode: Nurburgring, Mitter/DKW formula Junior testing
Melvin Bettenhausen: 500 Indianapolis, Watson/Offenhauser
Shane Summers: Brands Hatch, Cooper 53/Coventry-Climax F1
Giulio Cabianca: Modena, Cooper 53/Ferrari testing
Jo Eckhoff: GP Mozambique, Cooper 51/Coventry-Climax F1
Wolfgang von Trips: GP d’ Italia Autodromo di Monza, Ferrari 156
Al Keller: Bobby Ball 100 Phoenix Arizona, Phillips/Offenhauser

1962
Jack Myers: Catalina Park Circuit Katoomba, Ralt/Triumph 1300
Johnny Mansel: Dunedin Road Race, Cooper 51/Maserati
Jim Berry: Oulton Park, JBW/Maserati testing
Heinz Starke: Circuit de Mettet, Lotus 18/Ford formula Junior
Dennis Taylor: GP de Monaco Junior, Lola/Ford
Hugh Randall: Langhorne, Kurtis Kraft 4000/ Offenhauser
Peter Ryan: Coupe de Vitesse circuit Reims, Lotus 20/Ford
Don Davis: New Bremen Speedway Ohio, Offenhauser
Jean Bonnet: Enna Pergusa, Lotus/Ford Formula Junior
Clark Templeman: Marion Speedway Ohio
John Hough: Lowood Circuit Queensland, Cooper/Maserati
Marcello De Luca: Autodromo di Monza, Dagrada/Lancia
Henri Oreiller: Coupe du Salon Montlhery, Ferrari GTO
Pat Pigott: Riverside California, Lotus 23/Ford
Paul Armagnac: 1000 Km Paris, Rene Bonnet/Renault
Ricardo Rodriquez: GP Mexico, Lotus 24/Coventry-Climax F1
Gary Hocking: Natal GP, Lotus 24/Coventry-Climax F1

1963
Stuart Dane: Riverside California
Juan Galvez: Vuelta de Olavarría Buenos Aires, Ford
Bobby Marvin: Langhorne Pennsylvania Speedway, Chevrolet
Orjan Atterberg: Elaintarhanajot Helsinki, Focus/Ford
Allen Crowe: New Bremen Speedway Ohio, Iddings/Offenhauser
Christian Heins: 24 Heures du Mans, Alpine M63/Renault
John Dunn (Jul 6): Silverstone, Brabham BT6/Ford formula Junior
Bill Randall: ARDC series Lime Rock Park Lakeville Connecticut
Πέτρος Κουβάτσος: Aνάβαση Φιλερήμου Ρόδου, Alfa Romeo Giulia
Edmundo Bonotti: 500 Km Interlagos, Dinho practice
Celso Lara Barberis: 500 Km Interlagos, Landi/JK-Alfa
Tάκης Τσερκάκης: Φθινοπωρινό ράλλυ, DKW 1000
John Henderson: SCCA Virginia Raceway, Lotus/Ford

1964
Alberico Passadore: GP Buenos Aires, Lotus 27/Ford
Tim Mayer: Longford Tasmania, Cooper 70/Climax
Mike Gray: Barbon Manor hillclimb, Cooper/Chevrolet
Peter Simpson: Oulton Park, Lotus/Ford
Eddie Sachs: 500 Indianapolis, Halibrand/Ford
Dave McDonald: 500 Indianapolis, Thompson 63/Ford
Hans Theo Tegeler: Schleizer Dreieckrennen, Melkus/Wartburg F3
Norberto Bagnalasta: Autodromo di Monza, Lotus/Ford F3
Tony Bonadies: Williams Grove, Kurtis Kraft/Offenhauser
Bill Rigg: Leinster Trophy Circuit Dunboyne, Lotus Elite/Ford
Carel Godin de Beaufort: GP Nurburgring, Porsche 718 F1
Bill Horstmeyer: Springfield 100 Illinois, Kuzma/Offenhauser
Roman Dirschl: GP Slovenia, Lotus 31/Ford F3
Bobby Marshman: Phoenix Arizona, Lotus 38/Ford Indy car testing
George Koehne: Riverside, Genie SP car

1965
Lex Davison: Sandown Park Circuit, Brabham BT4/Climax
«Rocky» Tresise: GP Longford, Cooper 62/Climax Formula Tasman
«Lucky» Lloyd Casner: Circuit du Mans, Maserati tipo 154 practice
Tommy Spychiger: 1000 Km Monza, Ferrari 365 P2
Rudolf Goldin: Trophee Spartak Luzhniki, Melkus/Wartburg F3
Honore Wagner: 1000 Km Nurburgring, Alfa Romeo GTZ
Bruno Deserti: Autodromo di Monza, Ferrari testing
Tony Hegbourne: Coupes de Spa, Alfa-Romeo
Adam Wyllie: Leinster Trophy Dunboyne, Brabham/Cosworth F3
Tony David: Leinster Trophy Dunboyne, Lotus 22/Ford
Tony Burke: Westmead Speedway, Ford A Special
Stan Ryan: Kirkistown Circuit, Crossle/Ford 1600

1966-1975

1966
Bill Caldwell: Teretonga Park Circuit, Brabham BT6/Ford
Bob McLean: Sebring 12 hours, Ford GT40
Walt Hansgen: Essais Preliminaires Circuit du Mans, Ford GT40
F.A.Johns: Singapore GP, Jaguar E-Type
Jacques Bernusset: Magny Cours, Cooper/Ford F3
Chuck Rodeghier: 500 Indianapolis, Watson/Offenhauser
Jimmy Davies: Speedway Chicago Illinois
Jud Larson: Reading sprint race, Watson/Offenhauser
William Reigel: Reading sprint race, Offenhauser
Ron Lux: Tulsa sprint race Oklahoma
Ken Miles: Riverside Raceway California, Ford J testing
John Taylor: GP Deutschland Nurburgring, Brabham BT11/BRM F1
Josef Brazda: Sokolov, Brazda/DKW F3
Don Branson: Ascot Speedway Gardena, Watson/Offenhauser
Dick Atkins: Ascot Speedway Gardena, Meskowski/Offenhauser
Ray Hefferman: Oran Park Raceway, Cooper T43/Ford
John Marchiori: Oran Park Raceway, Lotus 20/Ford
Bob Crossman: Brands Hatch, F3

1967
Billy Foster: Riverside 500 Riverside raceway, Plymouth stock car
Carlos Jose Martin: GP Buenos Aires, Lotus 41/Ford F3
«Roby» Weber: Essais préliminaires du Man, Matra 630/BRM
Wally Mitchell: Symmons Plains Circuit Melbourne, RM/Chevrolet
Lorenzo Bandini: GP Monaco, Ferrari 312 F1
Boley Pittard: Autodromo di Monza, Lola/Ford F3 testing
Bill Stephens: Hume Weir Circuit, Cooper/Peugeot
Michael Chipperfield: Oulton Park, Connaught B/Alta historic F1
Giacomo Russo: GP Caserta, Matra MS5/Ford F3
Beat Fehr: GP Caserta, Brabham BT15/Ford F3
Romano Perdomi: GP Caserta, De Sanctis/Ford F3
Lee Olver: Bouley Bay hillclimb, Cooper/JAP 1100
Gunther Klass: Mugello, Ferrari 206 SP testing
Valerio Betta: Millas de Santa Fe circuito de las Taperitas
Wim Loos: 24 heures de Spa, Alfa Romeo GTA
Eric de Keyn: 24 heures de Spa, Alfa Romeo GTA
Tim Cash: GP Portugal, Merlyn/Ford F3
Doug Revson: Djurslandring, Brabham/Ford F3
Bob Anderson: Silverstone, Brabham BT11/Coventry-Climax F1
Georges Berger: Marathon de la Route Nurburgring, Porsche 911
Oscar Cabalen: GP Savio-San Nicolas Buenos Aires, Ford Mustang
Jose Manavella: 500 Millas de Rafaela, Chevrolet
Gary Congdon: Action Track Terre Haute Indiana
Jean Rolland: Montlhery, Alfa Romeo 33 testing
Ian Raby: Zandvoort, Brabham BT14/Ford-Cosworth F2
Arsenio Laurel: GP de Macau, Lotus 41/Ford 1600

1968
Jim Clark: Trophy Hockenheim, Lotus 48/Ford-Cosworth F2
Jorge Kissling: Vuelta de Balcarce Buenos Aires
Mike Spence: 500 Indianapolis, Lotus 56 turbine Indy car practice
Dickie Stoop: Croft Circuit Croft North Yorkshire, Porsche 911
Ants Seiler: Riga Bikernieki Latvia, Estonia 9M/Wartburg F3
Ludovico Scarfiotti: Rossfeld bergrennen, Porsche 908
Ronnie Duman: The Milwaukee Mile, Gerhardt/Offenhauser
Jo Schlesser: GP Rouen les Essarts, Honda RA302 F1
Chris Lambert: Zandvoort, Brabham BT23C/Ford-Cosworth F2
Keith McFadzien: Teretonga Park Circuit, Begg/Ford

1969
Chris Williams: Silverstone, Merlyn Mk12/Ford-Cosworth F2
Lucien Bianchi: Essais préliminaires du Mans, Alfa Romeo 33/3
Brent Hawes: Ruapuna Park Circuit, Begg/Ford
Troy Ruttman jr: Pocono Race Track Long Pond Pennsylvania
Paul Hawkins: Tourist Trophy Oulton Park, Lola T70/Chevrolet
Jim Mulhall: Colorado GP Castle Rock Raceway, Shrike/Chevrolet
Leon Dernier: 24 heures de Spa, Mazda touring car
Moises Solana: Toluca, McLaren M6B/Chevrolet
Gerhard Mitter: GP Deutschland Nurburgring, BMW 269 F2
Harry Smith: Thruxton Circuit, Cooper/Ford-Cosworth F2

1970
Tom Sulman: Bathurst Circuit, Lotus 11/Coventry-Climax
Martin Brain: Silverstone, Cooper T86B/BRM F1
Ingert Modin: Knutstorp Ring Kagerod, F3 race
Bruce McLaren: Goodwood, McLaren M8/Chevrolet CanAm testing
Piers Courage: Zandvoort, Williams De Tomaso 308/Cosworth
Derrick Williams: Anderstorp Formula 5000, Lola 142/Chevrolet
Jean Luc Salomon: GP Rouen les Essarts, Martini MW5/Ford F3
Denis Dayan: GP Rouen les Essarts, GRAC/Ford F3
Glyn Scott: Lakeside Raceway, Bowin/Ford -Cosworth
Jerry Titus: Elkhart Lake Milwaukee, Pontiac Firebird
Chris Summers: Snetterton Formula 5000, Lola 142/Chevrolet
Jochen Rindt: GP Monza, Lotus 72/Ford-Cosworth F1 practice
M.Hruby: Stramberk F3 race

1971
Ignazio Giunti: 1000 Km Buenos Aires, Ferrari 312 PB
Mel Andrus: Riverside GP, Lola 142/Chevrolet Formula 5000
Graham Coaker: Silverstone, March 712M/Ford-Cosworth F2
Brian Tarrant: Thruxton, Austin A40/Chevrolet
Pedro Rodriquez: Nurnberg 200 Norisring, Ferrari 512M
David Pearl: Daytona Beach, Brabham BT29
Peter Hawtin: Oulton Park Formula 5000, Cooper T86B/Chevrolet
Nolan Johncock: Sandusky Raceway Ohio, Watson/Chevrolet
Jo Siffert: Victory Race circuit of Brands Hatch, BRM P160 F1
Γιάννης Μεϊμαρίδης: Αγώνας ταχύτητας Ρόδου, Αlfa Romeo GTA/m
Danny Caruthers: Corona Speedway Riverside California
Giovanni Salvati: GP Porto Alegre, March 712M/Ford-Cosworth F2

1972
Bryan Faloon: New Zealand GP, Stanton 1/ Porsche
Bert Hawthorne: Trophy Hockenheim, Leda-Tui AM29/Ford F2
Hengkie Iriawan: Singapore GP
Jim Malloy: 500 Indianapolis, Eagle/Offenhauser practice
Jo Bonnier: 24 heures du Mans, Lola 280/Ford-Cosworth
Jack Smith: Snetterton, Brabham BT23B/Climax F1

1973
Bob Criss: Avondale Phoenix Arizona, Eagle/Offenhauser testing
Art Pollard: 500 Indianapolis, Eagle/Offenhauser
Gerry Birrell: GP Rouen les Essarts, Chevron B25/Ford F2 practice
Daniel Rouveyran: Mont Dore Chambon sur Lac, March 721G/Ford
David Savage: 500 Indianapolis, Eagle/Offenhauser Indy car
Ian Cook: Sandown Park Circuit, Brabham/Ford-Lotus
Roger Williamson: Zandvoort, March 731/Ford-Cosworth F1
Francois Cevert: GP Watkins Glen, Tyrrell 006/Ford-Cosworth F1
Nasif Estefano: GP de la Reconstucción Nacional, Ford Falcon
Brian Hough: Thruxton, TVR Tuscan/Ford

1974
Peter Revson: Kyalami Circuit, Shadow DN3/Ford-Cosworth F1
Silvio Moser: 1000 Km Monza, Lola 294/BMW
Hiroshi Kazato: Fuji International Speedway, Chevron B23/BMW
Helmut Koinigg: Watkins Glen, Surtees TS16/Ford-Cosworth F1
Phil Scragg: Silverstone, Jaguar E-Type

1975
Bernard Swanson: Lexington, Lola 332/Chevrolet Formula 5000
Mark Donohue: GP Zeltweg, March 751/Ford-Cosworth F1

1976-2005

1976
Alex Wittwer: European Lauf 1 Nurburgring, March 743/Toyota F3
Jukk Reintam: Schleizer Dreieckrennen, Estonia 18/Lada
John Wingfield: Thruxton Circuit, Ralt RT1/Ford F2

1977
Tom Pryce: GP Kyalami circuit, Shadow DN8/Ford-Cosworth F1
Max Stewart: Calder Park Circuit, Lola 400/Chevrolet
Brian McGuire: Brands Hatch, McGuire BM1/Ford-Cosworth F1
James McElreath jr: Winchester Speedway Indiana
Mario Oscar Mazzoy: 500 Millas de Rafaela

1978
Dick Tobias: Hulman Classic Flemington, Tobias/Chevrolet
Ronnie Peterson: GP Monza, Lotus 79/ Ford-Cosworth F1
Alejandro Campos: Silverstone, Argo JM1/Toyota F3 testing

1979
Rob Slotemaker: Zandvoort Circuit, Chevrolet Camaro

1980
Markus Hottinger: Hockenheim, Maurer MM80/BMW F2
Tom Stewart: Lime Rock Park, March 79B/Ford -Cosworth
Hans Georg Burger: Zandvoort, Tiga F280/BMW F2 practice
Patrick Depailler: Hockenheim, Alfa Romeo 179 F1 testing

1981
Col Trengrove: Adelaide Raceway, Lola T330/Chevrolet
Gerard Nectoute: Course de cote de Cagnotte, March 1600
Herbert Muller: 1000 Km Nurburgring, Porsche 908
Jean Louis Lafosse: 24 Heures du Mans, Rondeau M379
Dominique Laurent: Course de cote de Balaives, Ralt/BMW F2
Antonio Prado: GP de Guapore Rio Grande do Sul, Polar/ VW F2

1982
Gilles Villeneuve: GP Zolder, Ferrari 126 C2 F1 practice
Gordon Smiley: 500 Indianapolis, March 82C/Ford-Cosworth
Riccardo Paletti: GP Canada, Osella FA1C/Ford-Cosworth F1
«Rusty» Russ Turner: Silverstone VSCC, Bentley Birkin
Jim Hickman: The Milwaukee Mile, March 82C/Ford -Cosworth
Norrie Galbraith: Doune hillclimb, March 782/Hart

1983
Olivier Chandon: Palm Beach, Ralt/Ford-Cosworth F.Atlantic
Rolf Stommelen: Riverside Raceway California, Porsche 962
Fumiyasu Sato: Fuji International Speedway
Toru Takahashi: Fuji International Speedway, March/BMW

1984
Peter Haller: Goldfields Raceway, Haller 81/Mazda F.Atlantic

1985
Manfred Winkelhock: Mosport Park Raceway, Porsche 962
Stefan Bellof: 1000 Km Spa, Porsche 962
Stephen Langton: Brands Hatch, Connaught B/Alta historic F1
Attillio Bettega: Tour de Corse, Lancia Rallye 037 Group B

1986
Bertrand Fabi: Goodwood, Ralt RT31/Toyota F3 testing
Akira Hagiwara: Sugo Land Miyagi, Mercedes-Benz 190 E testing
Elio de Angelis: Paul Ricard, Brabham BT55/BMW F1 testing
Jo Gartner: 24 heures du Mans, Porsche 962
Richard Parsons: Silverstone, Reynard 853/VW F3 practice
Henri Toivonen: Tour de Corse, Lancia Delta S4 Group B

1987
Bruce Jacobi: NASCAR Daytona International Speedway
Dieter Walti: Goldpokal Hockenheim Motodrom F3 practice
John Foulston: Silverstone, McLaren M15/Offenhauser Indy car

1988
Cal Niday: Springs Motorsports Rosamond California, Offenhauser
Csaba Kesjar: Norisring, Dallara 388/VW F3 practice
Maurice Sutter: Sewen Lac d’ Alfeld, Martini F3 1600

1989
Bob Donner: Teller County Fall hillclimb Cripple Creek Colorado
Scot Liebler: Runoffs Road Atlanta, Martini MK53/VW F.Atlantic

1990
Eiki Muramatsu: Fuji Speedway, Mooncraft/Mugen-Honda F3000
Jim Brook: Indianapolis Raceway Park, Ralt RT4/Toyota F.Atlantic
Rich Vogler: Speedway Salem Indiana USA
John Saphir: Silverstone, Williams FW07/Ford-Cosworth ex F1
Bill Vukovich III: Mesa Marin Speedway Bakersfield California

1991
Paul Warwick: Gold Cup Oulton Park, Reynard 90D/Ford F3000

1992
Marcel Albers: Thruxton, Ralt RT36/Mugen-Honda F3
Jovy Marcelo: 500 Indianapolis, Lola 91-00/Ford-Cosworth
Hitoshi Ogava: Suzuka, Lola/Mugen-Honda F3000
Ian Taylor: Coupe de Spa, Rover 216 GTi touring car

1993
Marco Magana: Autodromo Apodaca, Ralt/Chrysler F2
Simon Law: Brighton Madeira Drive, Rovercraft/Rover

1994
Roland Ratzenberger: GP Imola, Simtek S941/Ford-Cosworth F1
Ayrton Senna: GP Imola, Williams FW16/Renault F1
Paul Collins: Winton Raceway, Liston BF3/Holden Formula Holden

1995
Mark Colton: Craigantlet hillclimb Belfast, Pilbeam MP72/Judd
Marco Campos: Magny Cours, Lola 95-50/Ford-Cosworth F3000
Les Edmunds: Aintree sprint event circuit, BRD/Rover

1996
Scott Brayton: 500 Indianapolis, Lola/Buick-Menard
Krzysztof Wozniak: Kielce F3 Miedziana Gora, Dallara F3
Jeff Krosnoff: CART Toronto Motorsport Park, Reynard 96i/Toyota

1997
Sebastien Enjolras: Circuit du Mans, WM LM97/Peugeot practice
Marc Regal: Tarbes Osmets, Lola 91-50/Ford-Cosworth F3000
Takashi Yokoyama: Speedway, Dallara F396/Mugen-Honda F3 

1998
Alfredo Melandri: Autodromo del Mugello, Dallara/Opel F3 testing

1999
Christian Biessy: Circuit de Nogaro Nogaro, Reynard F3
Gonzalo Rodriquez: Laguna Seca CART, Lola/Mercedes-Ilmor
Greg Moore: 500 Vanderbilt Cup, Reynard/Mercedes-Ilmor

2000
Mathieu Vidal: Montmelo, Coloni/Nissan Formula Nissan testing
Adam Petty: NASCAR New Hampshire Speedway, Chevrolet
John Damer Dawson: Goodwood, Lotus 63/Ford-Cosworth historic
Kenny Irwin: NASCAR New England Speedway, Chevrolet

2001
Dale Earnhardt: 500 Daytona Speedway, Chevrolet stock car
Michele Alboreto: Lausitzring Eurospeedway, Audi R8 testing
Laercio Justino: Autódromo de Brasilia, Chevrolet Astra
Berci Schlesinger: Cancun, Reynard/Nissan Formula 3 warm-up

2002
Spencer Flack: Classic Phillip Island circuit, BRM P25 historic F1
Fritz Glatz: Czech Superprix Autodrom, Arrows/Judd ex F1 car
Timo Harma: Circuit du Castellet Toulon, Dallara F3 testing

2003
Stewart McColl: Phillip Island circuit, Volkswagen Golf touring car
Tony Renna: Indianapolis, Panoz-G.Force/Toyota testing

2005
Adriano Parlamento: Vallecamonica Brescia, March/BMW F3
Michael Park: Ράλλυ Ουαλίας, Peugeot 307 WRC

Jimmy Piget pages

Απόδοση: Σπύρος Χατήρας